صرافی کوینکس

چه کسانی روی ارز دیجیتال دولت ها کار می کنند

زمان مطالعه : 5 دقیقه

چه کسانی روی ارز دیجیتال دولت ها کار می کنند : انتظار می رود که ارز دیجیتال چین به زودی عرضه شود. آیا ایران یا بریتانیا ارز دیجیتال بعدی را راه اندازی خواهند کرد؟ و چرا قدرتمندترین اقتصاد جهان در حاشیه نشسته است؟

ارز دیجیتال دولت ها

به گزارش بیت کوین گاه و به نقل از پایگاه اینترنتی ” دکریپتو ” چین با ارز دیجیتال تحت حمایت دولت خود با قدرت به پیش می رود. اما در حالی که ممکن است چین اولین اقتصاد عمده ای باشد که ارز دیجیتال خود را راه اندازی کرده است، بعید به نظر می رسد که آخرین باشد.

روسیه ، ایران و بریتانیا همگی فاش كرده اند كه این گزینه را به دقت مطالعه می كنند. کشورهای سراسر جهان انتظار دارند که یک ارز دیجیتال بانک مرکزی (central bank digital currency) را به عنوان جایگزینی بادوام برای ارزهای دیجیتال ، یک موازنه جهانی در برابر تسلط دلار ایالات متحده آمریکا و گامی طولانی مدت به سوی یک دنیای دیجیتال کارآمدتر مشاهده کنند.

در همین حال، ایالات متحده – صادرکننده و دارنده دلار، پایدارترین ارز در کره زمین که تاکنون بسیار معامله شده – به طرز عجیبی آرام است. چه اتفاقی افتاده است؟

 

چه کسانی روی ارز دیجیتال دولت ها کار می کنند
چه کسانی روی ارز دیجیتال دولت ها کار می کنند

ارز دیجیتال دولت ها و زمزمه های چینی به فریاد تبدیل می شوند

تصور می شود که چین حداقل از اوایل سال 2018 میلادی روی یک ارز دیجیتالی با حمایت بانک خلق چین کار می کرده است. اما بسیاری نیز معتقدند که ورود لیبرای فیس بوک به صحنه بود که چین را مصمم به توسعه ارز دیجیتال خود کرد.

گزارش فوربس در روز سه شنبه حاکی از این است که ارز دیجیتال چین احتمالا از ماه نوامبر راه اندازی و توسط بانک های پیشرو چینی بین مردم توزیع خواهد شد. بنا بر گزارش ها، هدف آن جایگزینی پول نقد است نه پول موجود در حساب های بانکی که قبلاً دیجیتالی شده است.

ایران فناوری ارز دیجیتال را بطور موثر به کار می گیرد

ایران از فوریه 2018 میلادی چشم انداز ایجاد ارز دیجیتال ملی را مطرح کرده است. جزئیات تازه درباره برنامه های ایران برای توسعه یک ارز دیجیتال با پشتوانه طلا نشان می دهد که این ارز توسط یک کنسرسیوم (ائتلاف) کوچک از شرکت های خصوصی فناوری ایرانی استخراج خواهند شد.

شهاب جوانمردی، مدیر عامل شرکت فناوری اطلاعات FANAP ، گفت که این ارز دیجیتال ملی جدید از انرژی الکتریسیته ارزان ایران برای “سهولت در استفاده بهینه از منابع مسدود شده بانک های ایرانی” استفاده می کند. به عبارت دیگر، شکستن تحریم های امریکا انگیزه اصلی تولید این ارز دیجیتال ملی بوده است.

ارز دیجیتال دولت روسیه در سکوت خود را اثبات می کند

برنامه های روسیه برای ارز دیجیتال ملی خود در حال حاضر در مرحله بررسی است، یا این چیزی است که آنها می گویند.

اما ادعاهای فزاینده رئیس جمهور روسیه ، ولادیمیر پوتین ، حاکی از آن است که همزمان با کاهش دارایی های دلاری روسیه به دلیل تحریم های ایالات متحده، “جهان به دنبال دارایی ها و روش های معامله جایگزین است.”

نهایتا بعید است روسیه هر برگ برنده ای را که در اختیار دارد فاش کند، تا زمانی که برای هرگونه اقدامی از جانب دشمنان خیلی دیر شده باشد.

ژاپن بی سر و صدا مطالعه می کند

روز سه شنبه، مدیر بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد که بانک مرکزی در حال تحقیق در زمینه ارزهای دیجیتال است، اما در حال حاضر برنامه ای برای عرضه یک ارز دیجیتال ندارد.

به نظر می رسد که این بانک بیشتر از تأثیر ارزهای دیجیتال بر بانکداری تجاری و فرسایش احتمالی کانال های اعتباری بانک های تجاری نگران است که می تواند بر اقتصاد تأثیر منفی بگذارد.

ارز دیجیتال دولت ها – انگلیس از ریسک دوری می کند

بانک مرکزی انگلیس نخستین مقاله کاری خود را در مورد ارزهای دیجیتال تحت حمایت دولت در ماه می سال 2018 منتشر کرد. اما با این که این مقاله سه مدل ممکن را ارائه می کرد، بخش عمده تحقیق در هر سه رویکرد به خطرات اختصاص یافته بود.

از آن زمان ، با وجود سخنان امیدبخش “مارک کارنی” – مدیر بانک مرکزی – در مورد ارزهای دیجیتال، پیشرفت های اندکی در این زمینه حاصل شده است.

بیشتر نقاط جهان به دنبال ارز دیجیتال هستند، اما ایالات متحده به این موضوع علاقه مند نیست.

چرا ایالات متحده آمریکا به ارزهای دیجیتال علاقه ای ندارد ؟

ایده پرمنفعت مالکیت یک ارز دیجیتال، توجه کشورهای جهان را از جمهوری کوچک جزایر مارشال گرفته تا کشورهای غنی از نفت امارات متحده عربی و عربستان سعودی، به سوی خود جلب کرده است.

در حقیقت ، براساس گزارشی که در آغاز سال توسط بانک تسویه حساب های بین المللی که شامل 60 بانک مرکزی جهان است (the Bank for International Settlements) منتشر شده، حدود 70 درصد از مقامات مالی در سراسر جهان در حال تحقیق در مورد ارز دیجیتالی با پشتوانه یک بانک دولتی هستند.

تونس، سنگال و ونزوئلا نسخه های خود را قبلاً راه اندازی کرده اند. برخی کشورها مانند امارات متحده عربی، عربستان سعودی ، تایلند و سنگاپور این کار را شروع کرده اند و انتظار دارند که که به زودی ارزهای دیجیتال خود را عرضه کنند.

در همین حال، بعضی از بانک های مرکزی به صراحت اعلام کرده اند که برنامه ای برای پیگیری ارز دیجیتال تحت حمایت دولت، در پیش ندارند.

بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا یکی از آنهاست. ظاهراً خزانه داری فدرال نمی خواهد نقشی در تولید یک ارز دیجیتال ملی داشته باشد. در دسامبر 2018 مقامات ادعا کردند که ارزهای دیجیتال تحت حمایت دولت، بیش از حد مستعد نوسانات قیمت هستند و همچنین در برابر هک و پولشویی آسیب پذیر هستند، و نمی توانند ذخیره ای بادوام از دارایی را فراهم کنند.

در عوض ، اخیراً برنامه هایی برای ایجاد یک سیستم پرداخت ملی به رهبری بانک مرکزی – FedNow – در ایالات متحده آمریکا اعلام شده است.

ایده این پروژه این است که پرداخت ها سریع تر و کارآمدتر و با کارایی بالقوه برتر از بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه انجام شود. اما این ایده توسط کارشناسان، از جمله “رون پاول”، عضو سابق کنگره و نامزد ریاست جمهوری مورد انتقاد قرار گرفته است.

طرفداران ایده ارز دیجیتال ملی استدلال می كنند كه گذشته از پتانسیل بهبود شفافیت و كارآیی ارزهای كاغذی، یک ارز دیجیتال ملی همچنین می تواند به بانک های فدرال امکان دسترسی به ابزارهای غیر سنتی مانند نرخ بهره منفی را بدهد.

یک مطالعه جدید توسط یک موسسه سیاست گذاری مستقر در واشنگتن دی سی (FDD) هشدار داده است که یک ارز دیجیتال ملی که توسط کشوری مانند چین، روسیه یا ایران صادر شود – به ویژه با پشتوانه یک کالای اساسی مانند نفت – ممکن است اجرای هرگونه تحریم را بسیار سخت تر کند. به گفته این موسسه، واشنگتن باید “مهارت و برتری لازم را برای پیشرفت در مسابقه بین المللی ارزهای دیجیتال” کسب کند.

این دیدگاه ها توسط سیاستگذاران با نفوذی مانند “کریستین لاگارد” – رئیس سابق صندوق بین المللی پول و رئیس فعلی بانک مرکزی اروپا – و “توبیاس آدریان” – مدیر بخش بازار در صندوق بین المللی پول – تکرار می شود. هر دوی آنها از بانک های مرکزی خواسته اند که این گزینه را به طور کامل بررسی کنند.

با این حال “توبیاس آدریان” هشدار داده است که اگرچه ارز دیجیتال تحت حمایت دولت از پتانسیل بالایی برخوردار است، اما سیاست های پولی را نیز پیچیده تر خواهد کرد زیرا بانک های مرکزی موظفند مدیریت و نظارت بر ذخایر نقدی را انجام دهند. ایجاد اقتصاد نشانه ای (token economy) همچنین ممکن است نقش واسطه ای بانک های تجاری را تهدید کند.

بنابراین، در حالی که پول الکترونیکی به طور فزاینده مزایای بسیاری را برای مدیریت مالی ارائه داده است، واضح است که در حال حاضر ، بانک مرکزی آمریکا وارد این عرصه نخواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

چرا سازمان بورس واوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

چرا سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه SEC چه پروژه‌های بلاک چین یا رمزنگاری را می‌تواند مورد پیگرد قانونی قرار دهد؟ SEC …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *