صرافی کوینکس

قیمت بیت کوین چه موقع به اوج بزرگ بعدی خود خواهد رسید

زمان مطالعه : 5 دقیقه

قیمت بیت کوین چه موقع به اوج بزرگ بعدی خود خواهد رسید : این اوج بزرگ تا چه حدی خواهد بود؟ ارزش “واقعی” بیت کوین را چگونه ارزیابی می کنید؟ پیش بینی شما در مورد قیمت بیت کوین در اوج بزرگ بعدی آن چیست؟ هالوینگ بیت کوین در چه زمانی رخ می دهد؟

قیمت بیت کوین و بحث های زیاد پیرامون آن برای صعود بعدی

در ابتدای مقاله لازم دانستیم که تلفظ درست این کلمه انگلیسی را گوشزد کنیم : halving در زبان انگلیسی به معنای نصف شدن است و در فارسی زبانان به اشتباه هالوینگ تلفظ می شود که تلفظ درست آن ” هوینگ ” است. ولی بدلیل اینکه در گوگل اغلب ” هالوینگ بیت کوین ” جستجو می شود ما هم در این مقاله اینگونه نوشته ایم.

 

بر خلاف مدل های ارزیابی سهام، در این زمینه هیچ شرکتی، هیچ شرح سود و زیانی، و هیچ نسبت هزینه به درآمدی وجود ندارد. هیچ ترازنامه یا مدل ارزیابی دارایی نیز در دست نداریم.

بعضی افراد فرمول هایی را مطرح کرده اند که همه به شدت مورد بحث قرار گرفته اند. به عنوان مثال ، “کریس برنیسک” ارزیابی خود را براساس مدل “معادله مبادله”(equation-of-exchange) انجام می دهد.

“کایل سامانی” می کوشد این کار را براساس مدل “جذب سهم بازار” (market-share-capture) انجام دهد. مشکل این است که هر دوی اینها به فرضیات بی ثباتی مانند سرعت پول (velocity of money) متکی هستند.

در میان این بحث و جدل ها، مدل ارزشیابی “سهام به جریان” [Stock-to-Flow (S2F)] که توسط PlanB ارائه شده است، یکی از خاص ترین و دقیق ترین مدل های ارزیابی کریپتوکارنسی است. این مدل مبتنی بر فاكتورهای واقعی قابل اندازه گیری بوده و نشان دهنده “کمیابی” (scarcity) است.

مدل ارزشیابی “سهام به جریان” [Stock-to-Flow (S2F)] چیست؟

خیلی ساده، “سهام به جریان” عبارت است از “موجودی در گردش فعلی” تقسیم بر ” مبلغ تولید سالانه”. این مدل می تواند تقریبا برای هر کالایی مورد استفاده قرار گیرد :

 

مدل ارزشیابی سهام به جریان جهت تعیین قیمت بیت کوین
مدل ارزشیابی سهام به جریان جهت تعیین قیمت بیت کوین

به عنوان مثال ، طلا را در نظر بگیرید. در نمودار بالا ، طلا دارای ارزش S2F معادل 62 است. به این معنی که با نرخ تولید کنونی، 62 سال طول می کشد تا موجودی فعلی طلای استخراج شده در جهان دوباره تولید شود. این نسبتاً کمیاب است. در حقیقت بر اساس این معیار، طلا تقریباً سه برابر کمیاب تر از نقره است که ارزش S2F آن 22 است.

اکنون ، حدس بزنید که نسبت “سهام به جریان” (S2F) بیت کوین در حال حاضر چیست؟ جواب: تقریباً 27.

یعنی بر اساس این معیار و با ثابت نگه داشتن سایر عوامل، 27 سال طول می کشد تا موجودی فعلی بیت کوین دوباره تولید شود.

آیا این معیار کمیابی شبیه به نقره است؟ بله … ولی :

تقریباً در هر 4 سال ، در پروتکل بیت کوین تغییر قطعی و عمده ای به نام “نصف شدن” (halving) رخ می دهد، یعنی کاهش 50 درصدی پاداش بلوکی که استخراج کنندگان برای ایجاد بیت کوین جدید دریافت می کنند.

رویداد “نصف شدن” بعدی در ماه می 2020 میلادی یا زمانی نزدیک به آن پیش بینی می شود.

در حال حاضر ، بیت کوین با نرخ 12.5 BTC (یعنی پاداش بلوک 12.5 بیت کوین) در هر 10 دقیقه تولید می شود. در ماه می 2020 میلادی ، این پاداش بلوک نصف خواهد شد و به 6.25  BTC خواهد رسید.

این “نصف شدن” تقریبا هر 4 سال بطور الزامی توسط پروتکل بیت کوین اتفاق می افتد.

چگونه”نصف شدن” (halving) بیت کوین در مدل Stock-to-Flow جای می گیرد؟

 

قیمت بیت کوین بر اساس مدل Stock to Flow
قیمت بیت کوین بر اساس مدل Stock to Flow

نمودار بالا قیمت بیت کوین را بر اساس مدل Stock-to-Flow و “نصف شدن” متناوب بیت کوین ردیابی و پیش بینی می کند.

در اینجا نحوه عملکرد آن آورده شده است :

-) خط آبی قیمت پیش بینی شده بیت کوین را طبق مدل Stock-to-Flow نشان می دهد.

-) خط نقطه چین قرمز قیمت واقعی بیت کوین را تا امروز نشان می دهد.

-) سوال مهم این است : این مدل چقدر خوب کار می کند؟

جواب : قیمت های مدل تا 95 درصد با قیمت های دنیای واقعی مطابقت دارد.

به طور طبیعی در دنیای واقعی ، افزایش های دوره ای قیمت و به دنبال آنها عقب نشینی هایی با شیب تند وجود دارد. اما بطور کلی، قیمت بیت کوین به طرز چشمگیری از پیش بینی پله ای شکل “سهام به گردش” (S2F) پیروی می کند.

جدول زیر تاثیر واقعی “نصف شدن” های گذشته را بر قیمت بیت کوین ( هالوینگ بیت کوین ) نشان می دهد :

 

تاثیر واقعی هالوینگ های گذشته بر بیت کوین
تاثیر واقعی هالوینگ های گذشته بر بیت کوین

چه موقع بیت کوین به بالاترین سطح قیمت خود خواهد رسید؟ و در آن زمان قیمت بیت کوین چقدر خواهد بود؟

متأسفانه بیت کوین جوان تر از آن است که با اطمینان بتوان به هر یک از این سؤال ها پاسخ داد. سابقه حضور بیت کوین در بازار به سختی به یک دهه می رسد، و داده های اوایل آن دهه چندان قابل اعتماد نیست. با این وجود، تعیین برخی انتظارات غیر منطقی نیست ، به شرح زیر:

1- اولا، ما می دانیم که “نصف شدن” بعدی تقریباً در ماه می سال 2020 میلادی رخ خواهد داد. بنابراین ، بر اساس اوج های سال 2012 و 2016 ، زمان اوج بعدی قیمت بیت کوین باید حدود یک تا دو سال بعد باشد، یعنی زمانی بین می 2021 و می 2022.

2- اکنون نوبت به مهمترین سوال می رسد : محتمل ترین قیمت بیت کوین در بالاترین سطح بعدی چه مقدار خواهد بود؟

هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که آینده چه شگفتی هایی به همراه خواهد داشت، اما بعد از “نصف شدن” سال 2020 ، این مدل ارزش بیت کوین را بین 50،000 تا 100000 دلار آمریکا پیش بینی می کند.

علاوه بر این ، ما می دانیم که در همه اوج قیمت های گذشته ، اوج واقعی قیمت برای مدت کوتاهی از اوج قیمت پیش بینی شده بر اساس مدل پیشی گرفته است.

اگر بیت کوین به آن قیمت های پیش بینی شده برسد، چه اتفاقی می افتد؟ سرمایه بازار بیت کوین با قیمت 50،000 دلار و 100،000 دلار به ترتیب تقریبا معادل 920 میلیارد دلار و 1.8 تریلیون دلار آمریکا خواهد شد.

این مثل یک رویا به نظر می رسد، درست است؟ خوب ، پس در نظر بگیرید که 1.8 تریلیون دلار آمریکا در مقایسه با کل سرمایه بازار طلا (7 تریلیون دلار) مبلغ زیادی نیست.

فقط یک نکته را به یاد داشته باشید : “نصف شدن” بعدی بیت کوین تا ماه می 2020 میلادی اتفاق نمی افتد، بنابراین ، هنوز برای جمع آوری بیت کوین و سایر کریپتوکارنسی های با ارزش فرصت دارید.

این مقاله ترجمه ای از سایت کریپتو نیوز بود و هیچ توصیه ای برای معامله بر روی بیت کوین صرفا با این تحلیل نمی کنیم. بیت کوین گاه هیچ مسئولیتی در قبال معامله ارزهای دیجیتال و سود و زیان ناشی از آن بر اساس مقالات و اخبار موجود در این وبگاه اینترنتی ندارد.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

چرا سازمان بورس واوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

چرا سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه SEC چه پروژه‌های بلاک چین یا رمزنگاری را می‌تواند مورد پیگرد قانونی قرار دهد؟ SEC …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *