صرافی کوینکس

ارز دیجیتال تتر چیست

زمان مطالعه : 8 دقیقه

ارز دیجیتال تتر چیست : تِتِر [Tether (USDT)] یک ارز رمزنگاری شده مبتنی بر بلاک چین است که ارزش آن همیشه برابر با یک دلار امریکا است. به عبارت دیگر تِتِر مانند آینه ای است که همواره ارزش دلار را منعکس می کند. ایده ایجاد تتر این بود که ارز دیجیتال پایداری وجود داشته باشد که به عنوان دلارهای دیجیتال قابل استفاده باشد.

 

ارز دیجیتال تتر

کلمه Tether به معنی قلاب است، و ارز تتر با تبدیل پول نقدی به ارز دیجیتال، مانند یک قلاب ارزش این سکه دیجیتال را به قیمت ارزهای ملی مانند دلار آمریکا، یورو و ین ژاپن وصل می کند.

سکه های در گردش تتر با ذخیره مقدار مساوی ارزهای سنتی فیات مانند دلار، یورو، یا ین پشتیبانی می شود. توکن های شبکه تتر با نماد USDT مبادله می شوند.

 

ارز دیجیتال تتر
ارز دیجیتال تتر

 

تتر متعلق به نسل جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده به نام “سکه های پایدار” (Stablecoin) است که هدف آن ثابت نگه داشتن ارزش کریپتوکارنسی است، برخلاف نوسانات گسترده ارزش سایر کریپتوکارنسی های محبوب مانند بیت کوین و اتریوم.

این ثبات قیمت باعث می شود که تتر به عنوان یک واسطه تبادل و روش ذخیره ارزش مورد استفاده قرار گیرد، نه به عنوان واسطه ای برای سرمایه گذاری های سوداگرانه.

روش کار تتر

 

تتر به طور ویژه برای ایجاد پل لازم بین ارزهای فیات و کریپتوکارنسی ها و همچنین ایجاد ثبات ، شفافیت و به حداقل رساندن هزینه معاملات برای کاربران طراحی شد.

 

شبکه تتر بر اساس پروتکل Omni عمل می کند. Omnilayer یک پلتفرم همه کاره و تطبیق پذیر است که برای تعدادی از دارایی های دیجیتال و ارزهای متصل به بلاک چین بیت کوین استفاده می شود.

روش کار تتر
روش کار تتر

 

شرکت تتر که مرکزیت آن در هنگ کنگ قرار دارد، به مبلغ برابر با تتر در گردش، ارز فیات ذخیره می کند. هر یک ارز دیجیتال تتر (USDT) یک دلار امریکا ارزش دارد و می تواند با 1 دلار ارز فیات قابل بازخرید باشد.

البته هیچ تضمینی از طرف کمپانی Tether Ltd برای هرگونه حق بازخرید یا مبادله تتر با پول واقعی داده نشده است، کاربران همچنین می توانند کریپتوکارنسی های خود را با تتر مبادله کنند.

 

تعداد کل سکه های در گردش تتر تا امروز (22 سپتامبر 2019)، 4,108,044,456 USDT و ارزش بازار تتر تا این تاریخ 4,120,054,046 دلار آمریکا است.

تاریخچه ارز دیجیتال تتر

 

تاریخچه ارز دیجیتال تتر : این پروژه در ابتدا توسط بروک پیِرس (Brock Pierce) مدیر بنیاد بیت کوین، کرِیگ سلارس (Craig Sellars) مهندس نرم افزار و کارآفرینی به نام ریو کالینز (Reeve Collins) تاسیس شد.

این کریپتوکارنسی با استفاده از پلتفرم OmniLayer ، یک لایه نرم افزاری ایجاد شده بر روی پروتکل بیت کوین، ساخته شد و به بهره برداری رسید.

تاریخچه ارز دیجیتال تتر
تاریخچه ارز دیجیتال تتر

 

ارز دیجیتال تتر ابتدا در جولای سال 2014 میلادی با نام RealCoin عرضه شد و در ماه نوامبر 2014 توسط کمپانی Tether Ltd که وظیفه حفظ مقدار ذخیره ارزی فیات را بر عهده دارد، نام این سکه به تتر (Tether) تغییر یافت. داد و ستد با تتر از فوریه 2015 میلادی آغاز شد.

 

در نوامبر 2017 میلادی، ادعا شد که شبکه تتر هک شده و معادل 31 میلیون دلار سکه تتر به سرقت رفته است، این ادعا بطور قطع ثابت نشد، اما به هر حال پس از آن یک هارد فورک از بلاک چین تتر انجام شد.

از آنجا که ممیزی های لازم برای اطمینان از حفظ ذخایر واقعی پشتوانه سکه های تتر انجام نگرفت، شرکت تتر متهم به عدم شفافیت شد و این نگرانی فراگیر به وجود آمد که آیا شرکت تتر واقعا ذخایر کافی برای پشتیبانی سکه های تتر در اختیار دارد؟

 

در آوریل 2019 میلادی ، لتیتیا جیمز دادستان کل نیویورک، iFinex Inc. شرکت مادرTether Ltd. و اپراتور مبادله کریپتوکارنسی Bitfinex را متهم کرد که از بین رفتن 850 میلیون دلار از سرمایه های شرکت و مشتریان را از سرمایه گذاران مخفی کرده است.

پرونده های دادگاه می گویند که این مبلغ بدون هیچ قرارداد یا توافقی به یک سازمان پانامایی به نام Crypto Capital Corp. داده شده است.

 

شرکت های iFinex Inc. و Tether Ltd در بیانیه ای گفتند که جزئیات این پرونده “با سوء نیت نوشته شده و با ادعاهای دروغین بیان شده اند.”

“برخلاف آنچه ادعا می شود که این مبلغ Crypto Capital گم نشده بلکه در واقع توقیف و محافظت شده است. ما فعالانه برای اجرای حقوق و راه حل های خود در تلاش بوده و هستیم و این وجوه را آزاد خواهیم کرد. متاسفانه به نظر می رسد دفتر دادستان کل نیویورک قصد دارد این تلاش ها را به ضرر مشتریان ما تضعیف کند. “

 

در حال حاضر ارز دیجیتال تتر محبوب ترین سکه پایدار (Stablecoin) در جهان است که در صرافی های پرطرفدار کریپتوکارنسی مانندBinanace ،CoinSpot ، BitFinex، Poloniex و Kraken قابل تبادل است.

براساس داده های Crypto Compare که توسط وال استریت ژورنال نقل شده است، 80 درصد کل معاملات بیت کوین با Tether انجام می شود و این سکه پایدار منبع اصلی قابلیت تبدیل به پول در بازار کریپتوکارنسی است.

مزایای تتر

 

1 – تتر (USDT) را می توان برای انتقال پول به هرکس از طریق شبکه ای غیرمتمرکز با نرخ ارزان تر و سریع تر استفاده کرد.

 

2 – مزیت اشتراک پول از طریق شبکه تتر این است که مردم به دلیل ثابت بودن ارزش بازار و عدم نوسان قیمت دچار نقصان سرمایه نمی شوند. زیرا همیشه یک تتر برابر یک دلار آمریکا است.

 

3 – مهمترین مزیت استفاده از USDT در شبکه تتر، امکان فروش مجدد ارز است. شما می توانید USDT خود را به ارز فیات برداشت کنید.

البته برداشت به صورت پول فیات موجب هزینه های انتقال بانکی می شود. به محض اینکه USDT خود را به ارز فیات تبدیل کنید، به همان میزان توکن حذف می شود بنابراین تغییر در ارزش ارز فیات مسئولیتی برای شبکه در پی نخواهد داشت.

 

مزایا و معایب تتر
مزایا و معایب تتر

 

4 – USDT همچنین به سایر سیستم عامل های رمزنگاری شده برای ارتقاء پلتفرم خود کمک می کند زیرا آنها به دلیل محدودیت های قانونی نمی توانند از ارز فیات روی سیستم عامل خود استفاده کنند؛ اینجاست که USDT به عنوان ناجی وارد می شود زیرا ارزش آن همواره معادل یک USD است.

 

5 – USDT مزیتی برای کاربران تازه وارد به دنیای رمزنگاری است. آنها می توانند پلتفرم خود را به صورت سازگار با تتر طراحی کنند و از این طریق سرمایه های فیات خود را با تتر مبادله کرده و آن را به عنوان یک ذخیره پشتیبان نگهداری کنند.

ثبات قیمت این توکن به این معنی است که سرمایه گذاری آنها هرگز ضرر نخواهد کرد. در حال حاضر، این نوع صندوق های ذخیره پشتیبان تا 450 میلیون دلار درآمد دارد که با کل مبلغ USDT در گردش قابل مقایسه است.

 

6 – این توکن به آسانی از طریق یک برنامه خاص قابل ادغام با سایر ارزهای رمزنگاری شده است. برنامه های بسیاری برای این منظور در دسترس هستند، مانند ادغام کیف پول بیت کوین با تتر.

معایب تتر

 

1 – مهمترین مزیتی که کریپتوکارنسی ها نسبت به ارزهای سنتی فیات دارند ، ویژگی ناشناس بودن است، اما USDT این مزیت را ندارد.

برای خرید USDT ، باید قبل از باز کردن حساب اسناد مختلفی را ارائه کنید که هویت خریدار را تأیید کند. با این حال، صرافی EXMO که اخیراً شروع به کار کرده است ، امکان ناشناس ماندن را فراهم می کند و نیازی به تایید هویت خاصی ندارد.

 

2 – گرچه قیمت USDT همیشه یک دلار است، ارزش دلار آمریکا ثابت نیست، بنابراین ادعای ارزش ثابت به تمام معنا درست نیست. البته سطح نوسانات هرگز بیش از 2 تا 3 درصد نبوده اما به هر حال صفر هم نیست.

 

3 – تتر قابل استخراج توسط عموم نیست و حق انحصاری آن تنها در اختیار شرکت تتر قرار دارد. البته دلیل آن قابل درک است، زیرا ثابت نگه داشتن ارزش تتر در برابر دلار آسان نیست مگر این که تنها توسط شرکت کنترل شود.

ایده اصلی ایجاد یک سکه پایدار به خودی خود گامی بزرگ به سوی یک اکوسیستم امن بلاک چین است.

در حال حاضر ، بسیاری از کاربران تازه وارد که توانایی مالی لازم برای داد و ستد در بازار پرنوسان کریپتوکارنسی ها را ندارند، تتر را به عنوان ذخیره خریداری می کنند و بعداً مورد استفاده قرار می دهند زیرا قیمت آن نسبت به دلار ثابت است.

ممکن است عدم امکان استخراج تتر توسط عموم ایده خوبی نباشد ، اما برای حفظ ارزش آن در حد یک دلار، این اقدام ضروری است.

توضیحات درباره برخی اصطلاحات در مقاله ارز دیجیتال تتر چیست

 

1. ارز فیات (Fiat currency) یا ارز بی پشتوانه به ارزهای دولتی گفته می شود که پشتوانه فیزیکی مانند طلا یا نقره ندارد بلکه توسط دولت صادر کننده آن پشتیبانی می شود.

ارزش پول فیات به رابطه بین عرضه و تقاضا و ثبات دولت صادرکننده بستگی دارد، نه ارزش کالایی که از آن حمایت کند. بیشتر ارزهای مدرن کاغذی ارزهای فیات هستند، از جمله دلار آمریکا ، یورو و سایر ارزهای مهم جهانی.

 

2. “سکه های پایدار” (Stablecoin) گروه جدیدی از ارزهای رمزنگاری شده هستند که هدف آنها ایجاد ثبات قیمت است و توسط دارایی های ذخیره پشتیبانی می شوند.

Stablecoin ممکن است توسط ارزهای سنتی یا قیمت کالاهایی مانند طلا پشتیبانی شود. مانند تتر که توسط ارزهای سنتی مانند دلار امریکا، یورو، یا ین پشتیبانی می شود.

سایر دسته های Stablecoin شامل سکه های پایدار وثیقه دار (crypto-collateralized stablecoins) هستند که از ذخایر کریپتوکارنسی به عنوان پشتوانه استفاده می کنند، و همچنین سکه های پایدار بدون وثیقه (non-collateralized stablecoins) که هیچ پشتوانه ای ندارند اما مانند یک بانک ذخیره عمل می کنند که بسته به وضعیت اقتصادی، ذخیره توکن های مورد نیاز را حفظ می کنند.

معرفی کیف پول های ارز دیجیتال تتر

1 – کیف پول اصلی ارز دیجیتال تتر را می توانید مستقیما از وب سایت آن به آدرس اینترنتی : tether.to دانلود و نصب کنید. البته قبل از دریافت برنامه نصبی آن بایستی در سایت ثبت نام کنید که کار چندان مشکلی نیست و در عرض دو دقیقه تمام می شود. البته متذکر می شویم که در سایت شرکت تتر نامی از کشور ایران وجود ندارد شاید بدلیل تحریم های بین المللی باشد بنابراین خیلی دقت کنید که با آی پی ایران وارد این سایت نشوید.

قابلیت تبدیل تتر به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال
قابلیت تبدیل تتر به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

 

2 – کیف پول Tether Free Wallet : شما می توانید با مراجعه به وب سایت : freewallet.org  نسبت به دانلود و نصب این کیف پول مطمئن مخصوص تتر اقدام کنید. نرم افزار نصب این کیف پول برای اندروید و ios موجود می باشد.

3 – ذخیره ارز دیجیتال تتر در صرافی های مطمئن : صرافی هایی مانند بایننس ، بیتفینکس و بیتمکس که البته با ایرانی ها هم کار نمی کنند و بایستی با آی پی غیر از ایران در آنها ثبت نام کرد ، می توانید توکن تتر را در آنها ذخیره کنید و سپس برای خرید هر ارز دیجیتال تترها را تبدیل کنید.

4 – استفاده از کیف پول سخت افزاری برای ذخیره ارز دیجیتال تتر : می توانید از کیف پول های سخت افزاری که از نظر امنیت مطمئن هستند استفاده کنید. مثل : کیف پول لجر ( Ledger ).

 

قیمت لحظه ای تتر Tether

 

[ccpw id=”836″]
به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن : این مقاله سعی میکند برای همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *