صرافی کوینکس

استلار چیست

زمان مطالعه : 9 دقیقه

استلار چیست و چگونه کار می کند : استلار (Stellar) یک شبکه منبع باز، مبتنی بر بلاک چین، غیرمتمرکز و متعلق به جامعه (community owned) است که انجام تراکنش های سریع برون مرزی و تبادل بین انواع ارزها (دیجیتال یا فیات) را امکان پذیر می سازد. سکه شبکه استلار لومن یا لومنز [lumen or Lumens (XLM)] نام دارد. XLM به شبکه استلار و کلیه عملکردهای آن قدرت می دهد ، همانطور که اتر به شبکه اتریوم قدرت می دهد. پروتکل استلار توسط یک بنیاد غیر انتفاعی به نام “بنیاد توسعه استلار” پشتیبانی می شود.

 

تاریخچه استلار چیست

 

تاریخچه استلار چیست : در سال 2014 میلادی ، “جِد مک کالِب”، بنیانگذار Mt. Gox (صرافی بیت کوین) و پروژه ریپل ، و “جُویس کیم” وکیل سابق، پروژه شبکه استلار را راه اندازی کردند.

 

پس از جدا شدن جد مک کالِب از پروژه ریپل به علت بعضی اختلاف نظرهای بنیادی، وی و جُویس کیم “بنیاد توسعه استلار” (Stellar Development Foundation) را تاسیس کردند.

 

استلار چیست و چگونه کار می کند
استلار چیست و چگونه کار می کند

 

بنیاد غیرانتفاعی توسعه استلار با همکاری پاتریک کالیسون مدیر عامل شرکت Stripe ایجاد شد و این پروژه به طور رسمی از جولای 2014 میلادی شروع به کار کرد.

 

شبکه استلار به عنوان یک شبکه و پروتکل پرداخت غیر متمرکز عرضه شد که در زمان راه اندازی دارای 100 میلیارد سکه استلار بود. ارز شبکه استلار بعداً لومن (لومِنز) یا XLM نامیده شد. در ابتدا چنین تصور می شد که شبکه استلار از پروتکل ریپل هارد فورک شده است، اما واقعیت این است که کدنویسی استلار کاملا با ریپل متفاوت بوده و از آن منشعب نشده است.

 

در آگوست سال 2014 میلادی، مرکادو بیت کوین ، نخستین صرافی بیتکوین در برزیل ، اعلام کرد که از شبکه استلار استفاده خواهد کرد. تا ژانویه سال 2015 میلادی ، استلار تقریباً 3 میلیون حساب کاربری ثبت شده در سیستم عامل خود داشت و ارزش بازار آن حدود 15 میلیون دلار بود.

 

تاریخچه استلار
تاریخچه استلار

 

در آوریل 2015 میلادی بنیاد توسعه استلار یک پروتکل به روز شده را با الگوریتم اجماع جدید منتشر کرد که از نوامبر 2015 اجرا شد. این الگوریتم جدید از SCP ، پروتكلی رمزنگاری شده توسط استاد دانشگاه استنفورد، دیوید مازیِرِس، استفاده كرده است.

 

در ماه می سال 2017، Lightyear.io ، یک نهاد انتفاعی استلار، به عنوان بازوی تجاری شرکت راه اندازی شد. در سپتامبر سال 2018 ، Lightyear شرکت Chain را به دست آورد و شرکت ترکیبی حاصل با نام اینتراستلار (Interstellar) نامگذاری شد.

 

بلاک چین استلار چیست و چگونه کار می کند

 

بلاک چین استلار چیست و چگونه کار می کند ؟ سیستم عامل استلار ارتباط بین بانک ها، سیستم های پرداخت، و مردم را برای انتقال سریع، ارزان ، و قابل اعتماد پول برقرار می سازد.

 

بلاک چین استلار چگونه کار می کند
بلاک چین استلار چگونه کار می کند

 

پایه و اساس عملکرد استلار مشابه بسیاری از فناوری های پرداخت غیرمتمرکز است. استلار با شبکه ای از سرورهای غیرمتمرکز با فن آوری دفترچه توزیع شده (Distributed ledger) کار می کند که هر 2 تا 5 ثانیه در بین تمام گره ها به روز می شود.

 

تراکنش های انجام شده در شبکه بلاک چین استلار به دفترچه توزیع شده عمومی اضافه می شود، یعنی به بانک اطلاعاتی که توسط همه افراد در سراسر جهان قابل دسترسی است. به منظور دستیابی به اجماع در معاملات با سرعت و دقت، استلار از روش منحصر به فرد خود استفاده می کند.

 

برجسته ترین عامل تمایز بین استلار و بیت کوین پروتکل اجماع آن است.

 

شبکه استلار برای دستیابی به اجماع برای تصویب معاملات، به جای اتکا به کل شبکه استخراج، از الگوریتم توافقنامه متحد بیزانتین [Federated Byzantine Agreement (FBA) algorithm] استفاده می کند ، که پردازش سریع تر معاملات را امکان پذیر می سازد.

 

طبق الگوریتم FBA از برش های کوئوروم (Quorum slices) برای تأیید اعتبار یک معامله استفاده می شود. هر کاربر یا گره (node) که به اضافه کردن تراکنش های شبکه استلار به به دفتر جهانی (Global Ledger) کمک می کند ، شبکه کوچک (mini-network) خود را نیز با سایر کاربران مورد اعتماد که با آنها موافق است تشکیل می دهد.

 

تا زمانی که این مینی نِتوُرک ها یا همان برش های کوئوروم (Quorum slices) همپوشانی داشته باشند، کل شبکه استلار می تواند به توافق برسد که کدام معاملات معتبر هستند و می توانند خیلی سریع به دفتر کل اضافه شوند. پروتکل اجماع استلار توسط دیوید مازیِرِس استاد دانشگاه استنفورد ایجاد شد.

 

از آنجا که همه کاربران در شبکه استلار در مورد اعتبار معاملات طی چند ثانیه به توافق می رسند، روش اجماع استلار انجام سریع و ارزان معاملات را امکان پذیر می سازد.

 

100 میلیارد توکن شبکه استلار قبل از راه اندازی استخراج شده و در حال حاضر حجم لومن در گردش حدود 20 میلیارد است. هرسال بطور رایگان به مقدار یک درصد به حجم لومن در گردش افزوده می شود.

 

پروتکل استلار هر هفته این لومن ها را به صورت پاداش بین حساب هایی توزیع می کند که بیش از پنجاه درصد از آرای سایر حساب های موجود در شبکه را دریافت کرده اند.

 

لومن قیمت پایینی دارد (0.05752 دلار در 27 سپتامبر 2019 میلادی)، و هزینه تراکنش ها در شبکه استلار خیلی کم است (0.00001 لومن)

 

به جز لومن سایر توکن ها نیز روی شبکه استلار قابل تولید هستند. مانند اتریوم، بلاک چین استلار نیز می تواند سایر انواع توکن را در خود جای دهد؛ به عنوان مثال می توان نسخه رمزنگاری شده ارزهای فیات را برای تسهیل مبادلات بین انواع ارزهای فیات و دیجیتال روی شبکه استلار تولید کرد.

 

با توجه به امکان عرضه، تبادل و انتقال توکن ها از طریق شبکه استلار، این شبکه در کنار شبکه هایی مانند اتریوم و ترون ، یکی از معدود گزینه های موجود برای عرضه اولیه سکه ها (ICO) است.

 

ویژگی های شبکه بلاک چین استلار

 

ویژگی های شبکه بلاک چین استلار
ویژگی های شبکه بلاک چین استلار

– دارای بانک اطلاعاتی باز و غیرمتمرکز

– زمان تایید تراکنش ها، 3 تا 5 ثانیه

– قادر به انجام هزاران تراکنش در هر ثانیه

– دارای پروتکل اجماع ویژه استلار

– پشتیبانی از امضاهای چندگانه و قراردادهای هوشمند

 

ارزش استلار از کجا ناشی می شود ؟

 

استلار چیست و ارزش آن از کجا ناشی می شود ؟ استلار به عنوان یک شبکه تبادل جهانی که قادر است در هر ثانیه هزاران تراکنش را بین ارزها و توکن ها انجام دهد، مفید و با ارزش است.

 

استلار می تواند مانند ریپل مبادلات بین ارزهای مبتنی بر فیات و همچنین ارزهای رمزپایه را اداره کند. مبادله بین ارزهای رمزپایه و ارزهای فیات می تواند یک روند طولانی و گران باشد، اما شبکه استلار انجام مبادلات سریع و ارزان را امکان پذیر می سازد.

 

سکه XLM که در کیف پول بلاک چین نگهداری و پشتیبانی می شود برای پرداخت هزینه های معاملات و نگهداری حساب ها در شبکه استلار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سرعت زیاد تراکنش های استلار
سرعت زیاد تراکنش های استلار

 

استلار چگونه انتقالات برون مرزی (Cross-Border) را تسریع می کند ؟

 

فرایند فعلی معاملات برون مرزی با ارزهای فیات فرایندی پیچیده و زمان بر است که نیازمند تبدیل و تلفیق حساب ها است. بلاک چین استلار می تواند با اعتبار بخشی همزمان نقل و انتقالات، تاخیرها و پیچیدگی های موجود را کاهش دهد یا رفع کند.

 

از کریپتوکارنسی شبکه استلار –لومن- نیز می توان برای تبدیل ارز و ساده سازی روند انتقال استفاده کرد. طبق برخی گزارش ها ، در آینده بانک ها از ارزهای رمزنگاری شده خود برای تسهیل نقل و انتقالات برون مرزی استفاده می کنند.

 

چنان که دیوید مازیِزرِس ، استاد دانشگاه استنفورد و خالق پروتکل اجماع استلار می گوید، پروتکل استلار دارای الزامات محاسباتی و مالی “نسبتا کم” است؛ که حتی سازمان هایی با حداقل بودجه فناوری اطلاعات ، مانند سازمان های غیرانتفاعی را قادر به شرکت در شبکه خود می کند.

 

استلار چگونه تراکنش های چند ارزی را انجام می دهد ؟

 

یکی از بزرگترین ویژگی های استلار معاملات چند ارزی آن است ، به این معنی که مثلا شخص A می تواند دلار خود را به صورت یورو برای شخص B ارسال کند.

 

این تبادلات یکپارچه، غیر متمرکز و بدون مرز زیبایی شبکه استلار است. تراکنش ها می توانند به یکی از روش های زیر انجام شوند (برای راحتی توضیح مطلب USD / EUR را به عنوان نمونه در نظر می گیریم) :

 

تبادل مستقیم : شبکه استلار می تواند در صرافی USD / EUR جستجو کند تا ببیند آیا کسی می خواهد دلار را با یورو خریداری کند یا خیر. اگر شخصی در آنجا حضور داشته باشد ، معامله فوراً اتفاق می افتد.

 

تبادل غیر مستقیم : این شبکه همچنین می تواند به دنبال افرادی باشد که در ازای تبادل لومن به دنبال دریافت دلار هستند؛ سپس شبکه آن شخص را به شخص دیگری که در ازای یورو به دنبال لومن است متصل کرده و معامله را انجام می دهد.

 

زنجیره تبدیل : سرانجام ، اگر هیچ یک از موارد قبل در دسترس نباشد ، شبکه می تواند از طریق زنجیره ای از تبدیل ها تبادل مورد نظر را انجام دهد. به عنوان مثال : تبدیل دلار امریکا به روپیه هند، روپیه هند به بیت کوین، بیت کوین به لومن، و لومن به یورو.

 

مزایای استلار چیست

 

 

مزایای استلار چیست
مزایای استلار چیست

 

1- استلار از الگوریتم های اثبات کار (Proof of Work) یا اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده نمی کند زیرا همه توکن ها در ابتدای کار ایجاد شده اند.

 

پاداش برای حفظ شبکه از تورم سالانه لومن (یک درصد) پرداخت می شود.

 

2- شبکه استلار دارای یک مکانیسم تورم داخلی ثابت است. لومن های جدید هر سال با نرخ یک درصد به شبکه اضافه می شوند. هر هفته پروتکل این لومن ها را بین حسابهایی که بیش از 0.05 درصد از آرای سایر حساب های شبکه را کسب می کنند توزیع می کند.

 

3- مکانیسم تورم قابل پیش بینی و ثابت است، و از آنجا که سکه ها در فواصل زمانی منظم و در مقادیر نسبتاً ناچیز (یک درصد در سال) منتشر می شوند ، تورم باعث کاهش قیمت زیادی نمی شود و حتی می تواند نقدینگی را افزایش دهد.

 

4- مبادلات برون مرزی و معاملات چند ارزی : ویژگی مهم شبکه استلار توانایی ذاتی آن در انجام مبادلات برون مرزی و معاملات چند ارزی و توانایی ذخیره سفارشات و اقدام به عنوان یک مبادله غیرمتمرکز است. علاوه بر این ، شبکه استلار قادر است چندین جفت تجاری را هماهنگ کند.

 

5- تراکنش های سریع و ارزان : با سرعت تأیید معامله بین 3 تا 5 ثانیه ، استلار یکی از برترین مدعیان سرعت است، که در این زمینه با با پروژه هایی مانند ریپل، نانو، و ایاس مقایسه می شود. این معاملات سریع با هزینه ای ناچیز همراه است (0.00001 لومن). این مقدار XLM به استخر هزینه اضافه می شود که به صورت هفتگی به عنوان بخشی از پرداخت های تورمی توزیع می شود.

 

6- مشارکت قوی : استلار از زمان عرضه همواره به لیست مشارکت های خود با کمپانی ها و بانک ها اضافه کرده است، شامل Stripe، IBM ، ICICI Bank ، Deloitte ، TransferTo ، Tempo و غیره. این بدان معنی است که XLM به عنوان پلی بین ارزهای دیجیتال و فیات (Bridge-currency) پذیرفته شده است و موقعیت خود را به عنوان رقیب جدی ریپل تقویت می کند.

 

معایب استلار چیست

 

معایب استلار چیست
معایب استلار چیست

 

1- کاهش شفافیت : هدف استلار از ابتدا این بود که غیر متمرکز ، منبع باز و شفاف باشد. البته چیز زیادی تغییر نکرده به جز کاهش سطح شفافیت در مورد گزارشات مالی که بنیاد استلار معتقد است این در جهت مصالح شبکه استلار است.

 

2- بنیاد توسعه استلار بخش اعظم ذخیره XLM(حدود 82 درصد) را در اختیار دارد. البته این خصوصیت منحصر به فرد XLM نیست، پروژه های زیادی در بازار ارز دیجیتال وجود دارند که دارای همین عنصر متمرکز هستند.

 

3- توافق نامه داوطلبانه پیشگیری از فروش (Voluntary Agreement Preventing Sale) : برای تأمین ثبات بازار لومن ، بنیانگذاران SDF و Stripe داوطلبانه موافقت كردند كه هیچ یك از لومن های در اختیار خود را برای حداقل 5 سال نفروشند.

 

دو نکته در مورد این توافق نامه وجود دارد : اول ، عنصر داوطلبانه این توافق نامه است. در حالی که این توافق نامه امضا شده است ، هیچ چیز مانع از خروج شرکت کنندگان از قرارداد داوطلبانه و ارسال XLM آنها به بازار نمی شود.

 

دوم اینکه این توافقنامه 4 سال پیش امضا شده است، یعنی تا 12 ماه آینده، سیل سکه های XLM وارد بازار خواهد شد، در نتیجه قیمت XLM می تواند کاهش زیادی پیدا کند.

 

چکیده مقاله ” استلار چیست “

 

بطور خلاصه استلار از پتانسیل بالایی برای تغییرات چشمگیر در بخش مالی برخوردار است. هزینه های این پلتفرم بسیار ناچیز است، و توانایی این شبکه در تسهیل نقل و انتقالات برون مرزی پول نیرویی است که باید روی آن حساب کرد.

 

استلار می تواند هزینه های غیر ضروری معامله از طریق سیستم های مالی سنتی را از بین ببرد و به طور مستقیم یا غیرمستقیم تاثیر مطلوبی بر وضعیت مالی جامعه داشته باشد.

 

اگرچه استلار و ارز دیجیتال آن لومن در بسیاری از زمینه ها با سایر رمزنگاری ها در رقابت هستند، جدی ترین رقبای آن اتریوم (در زمینه ICO) و ریپل (در زمینه شراکت دیجیتال با بانکها و مشاغل) هستند.

 

لومن یک ارز دیجیتال رو به پیشرفت است که آینده امیدوارکننده ای دارد. باید توجه داشت که قیمت پایین لومن نسبت به سایر کریپتوکارنسی ها، نه به خاطر ناچیز شمرده شدن بلکه به خاطر موجودی زیاد آن است.

 

موفقیت نهایی پلتفرم استلار به شدت به پذیرش آن توسط مردم و موسسات مالی بستگی دارد. در صورت موفقیت پلتفرم استلار، فرآیند انتقال وجه نقد جهانی دگرگون خواهد شد.

 

قیمت لحظه ای استلار

 

[ccpw id=”840″]

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن : این مقاله سعی میکند برای همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *