صرافی کوینکس

ریپل چیست

زمان مطالعه : 11 دقیقه

ریپل چیست ؟ همه چیز درباره ریپل و XRP : آنچه که از ریپل در ذهن افراد است مربوط می شود به ارز های دیجیتال که امروزه طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. اما بهتر است تا در ابتدا بدانید که ریپل هم یک پلتفرم است و هم یک نوع ارز دیجیتال. پلت فرم ریپل یک نرم افزار متن باز open source protocol است که با هدف انجام معاملات سریع و ارزان طراحی شده است. این پلتفرم، ارز دیجیتالی مخصوص خود را دارد که از آن به عنوان XRP یاد می شود و در عین حال به کاربران نیز اجازه می دهد تا با استفاده از ریپل نت، ارز دیجیتال خود را ارائه دهند.

ریپل چیست ؟ همه چیز درباره ریپل و XRP

ریپل چیست و همه چیز درباره ریپل و XRP : ریپل به دنبال این است تا یک گردش آزاد مالی در جهان حکمفرما شود و دیگر از تاخیر پرداخت ها و یا دستمزد تراکنش ها برای کاربران خبری نباشد.

این شرکت عقیده دارد که گردش امور مالی کاربران باید مانند گردش اطلاعات در فضای مجازی باشد، ساده، سریع و البته با امنیت.

 

ریپل چیست و همه چیز درباره ریپل
ریپل چیست و همه چیز درباره ریپل

 

بر خلاف بیت کوین که پرداخت در آن به سادگی انجام نمی شود ریپل سعی دارد تا بر همه معاملات و تراکنش های جهانی حاکم شود.

هدف ریپل این است تا شبکه ایی غیر متمرکز برای پرداخت ها و انجام امور مالی در سراسر جهان بوجود بیاورد.

به همین منظور سعی در تولید و ایجاد محصولات بانکی غیر متمرکز می نماید تا بتواند تبادلات مالی در سراسر جهان به شیوه ایی نوین، سریع و ایمن انجام پذیرد. یک از محصولاتی که با این هدف توسط ریپل تولید و عرضه شده اشت ارز دیجیتالی XRP است.

در شبکه ریپل امکان تراکنش های ارز های دیجیتال و ارزهای سنتی و مرسوم وجود دارد.

ارز دیجیتال ریپل چیست ؟

ارز دیجیتال ریپل چیست : امروزه صحبت های زیادی در مورد ارز های دیجیتال به گوش می رسد و این در حالی است که بیت کوین هنوز در راس سایر ارز های دیجیتال دیگر قرار دارد.

اما باید بدانید که در حال حاضر ارز دیجیتال دیگری ظهور کرده است که می تواند به اندازه بیت کوین و یا بیشتر از آن دارای ارزش باشد. XRP و یا همان ریپل رقیب جدی و سرسخت برای بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال دیگر می باشد.

ارز دیجیتال ریپل خیلی آرام اما مطمئن، نظر بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده است. این ارز نه تنها توانسته است در طی چند سال ارزش خود را بالا ببرد بلکه با عملکرد متفاوتی که از سایر ارز های دیجیتال از خود نشان داده است توانسته است به خوبی جای خود را در نقل و انتقالات مالی جهانی باز کند.

 

ارز دیجیتال ریپل چیست
ارز دیجیتال ریپل چیست

 

ارز دیجیتال ریپل توکنی ( TOKEN ) است که از آن در معاملات استفاده می شود. این توکن ها از طریق نت ریپل مبادله می شوند. استفاده از این ارز باعث شده تا مدت زمان نقل و انتقالات مالی در کمترین زمان ممکن انجام شود. و باعث می شود تا شما زودتر به پول خود برسید.

برای مثال حواله پول از کشورمان به برخی کشورهای اروپایی با سوئیفت ممکن است حدود 4 الی 5 روز زمان ببرد ولی در نقل و انتقال پول با ریپل این زمان به کمتر از یک ثانیه کاهش می یابد. بنابراین سیستم بانکداری جهان در چند سال دیگر کلا متحول خواهد شد و ریپل بدنبال غیرمتمرکز کردن نقل و انتقالات مالی در جهان است.

ارز دیجیتال ریپل چیست و تاریخچه آن

ارز دیجیتال ریپل چیست و تاریخچه آن : ریپل در سال 2012 میلادی به عنوان ارز دیجیتالی شروع به کار کرد اما باید گفت گام های اولیه برای شروع آن مربوط به سال 2004 میلادی می باشد.

 

رایان فوجر (Ryan Fugger) موسس ارز دیجیتال ریپل
رایان فوجر (Ryan Fugger) موسس ارز دیجیتال ریپل

رایان فوجر (Ryan Fugger) موسس ارز دیجیتال ریپل در سال 2004 میلادی یعنی دقیقا چهار سال قبل از بوجود آمدن بیت کوین ( بیت کوین در سال 2008 میلادی بوجود آمد )، شرکتی را بنیان کرد که ریپل‌ پی (RipplePay) نام داشت و هنوز وب سایت قدیمی آن به آدرس : RipplePay.com موجود است.

 

ارز دیجیتال ریپل چیست و تاریخچه آن
ارز دیجیتال ریپل چیست و تاریخچه آن

 

در سال 2004 میلادی شرکت ریپل پی اینگونه خدمات خودش را معرفی کرد که :

ریپل پی یک سرویس مالی است که به شما این امکان را می‌دهد تا با دوستان ، همکاران و خانواده خود  ارتباطات اعتباری و مالی خود را گسترش دهید و با ارزهای سنتی و آنلاین، از پرداخت‌ های امن بهره‌ مند شوید.

در حقیقت ایده ریپل قبل از بیت کوین شکل گرفت و به نوعی می توان گفت که اولین ارز دیجیتال ، ریپل بود ولی نتوانست موفقیت چندانی کسب کند و تا پایان سال 2011 میلادی ریپل با تعداد کمی شرکت قرارداد همکاری بسته بود و کاربران آن هم به کمتر از 10 هزار نفر می‌رسید.

تا اینکه در ماه می سال 2011 میلادی، آقای ” جد مک کالب (Jed McCaleb) ” یکی از حامیان ابتدایی بیت کوین به تیم ریپل ملحق شد.

آقای ” جد مک کالب (Jed McCaleb) ” سابقه بسیار درخشانی در بیت کوین داشت. او در سال 2010 میلادی صرافی مشهور «ام تی گاکس» (Mt Gox) را پایه‌گذاری کرده بود و در جامعه بیت کوین شناخته شده بود. جد مک کالب (Jed McCaleb) موفق شد تا آقای فوجر بنیان گذار ریپل را قانع کرد که کنترل شرکت را به او و تیمش بسپارد.

جد مک کالب (Jed McCaleb)
جد مک کالب (Jed McCaleb)

 

هدف اصلی آن برای بانک ها و موسسات مالی بود تا نقل و انتقالات بزرگ جهانی و بین المللی با بیشترین میزان سهولت انجام پذیرد.

در واقع می توان گفت هدف ریپل حذف بانک ها نیست ، بلکه به دنبال ارائه راه حلی است تا تراکنش های مالی در سراسر جهان به شیوه ایی متفاوت در سریع ترین زمان ممکن و با بیشترین میزان سود انجام شود تا کاربران به راحتی به منابع مالی خود دست یابند.

در سال 2012 میلادی بود که آقای مک کالب، مستر کریس لارسن (Chris Larsen) را استخدام کرد و وی تا به امروز مدیریت اجرایی شرکت ریپل را بر عهده دارد.

مستر کریس لارسن (Chris Larsen)
مستر کریس لارسن (Chris Larsen)

 

در وب سایت فعلی ریپل به آدرس اینترنتی : ripple.com از آقای لارسن به‌عنوان یکی از بنیان‌گذاران اصلی ریپل یاد شده است. آقای کریس لارسن هم یکی از افراد بسیار با سابقه در زمینه فناوری محسوب می‌ شود.

با پیوستن آقای لارسن به تیم ریپل فصل جدیدی در تاریخ آن شروع شد که با عنوان اوپن کوین (Open coin) از آن نام‌ برده می‌ شود. اوپن کوین اولین تغییر نام از سه تغییر نامی است که شرکت ریپل تا به‌ حال تجربه کرده است.

در اکتبر سال 2012 میلادی ” جسی پاول ( Jesse Paul ) ، بنیان‌ گذار و مدیر عامل صرافی کراکن (Kraken)، که یکی از دوستان صمیمی آقای ” مک کالب ” نیز بود، در شرکت ریپل سرمایه‌گذاری کرد.

این سرمایه‌گذاری ارزشی معادل 200 هزار دلار داشت. «راجر ور» (Roger Ver)، از خالقان بیت کوین کش هم به‌ عنوان یکی از اولین سرمایه‌گذاران در شرکت ریپل شناخته می‌ شود.

تفاوت ریپل و بیت کوین

ریپل چیست و تفاوت بین ریپل و بیت کوین : نحوه عملکرد و ساز و کار ارز دیجیتالی ریپل بسیار متفاوت تر از سایر ارز های دیجیتال است و باید گفت در این زمینه ریپل روش منحصر به فرد خود را دارد.

اگر تصمیم به سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال را دارید بسیار مهم است تا با تفاوت های بیت کوین و ریپل آشنا شوید.

 

تفاوت ریپل و بیت کوین
تفاوت ریپل و بیت کوین

 

یکی از مهم ترین تفاوت های بیت کوین با ریپل در هدفی است که آنها برای خود تعیین نموده اند. بیت کوین با این هدف و منظور طراحی و ایجاد شد تا بوسیله آن پرداختی آسان برای کالا ها و خدمات بوجود آید.

در حالی که ریپل با این هدف پا به میدان گذاشت تا راه حلی آسان و سریع برای معاملات و تراکنش های جهانی را بین بانک ها ایجاد کند. و دقیقا به همین دلیل است که تعدا مکان هایی که پرداخت ریپل را قبول می کنند بسیار محدود تراز بیت کوین است.

 

علاوه بر این در ارز دیجیتالی ریپل بیشتر از آنکه توکن عرضه شود به تنظیم توکن های موجود پرداخته می شود به همین دلیل است که تولید کنندگان و بانیان امر بر میزان توکن های موجود کنترل دارند.

 

بیت کوین براساس ماینینگ بلاک چین است که همین امر سبب می شود تا شمار زیادی سکه در این ارز وجود داشته باشد ولی ریپل غیر قابل استخراج است.

 

مزیت های ریپل بر بیت کوین چیست

 

مزیت های ریپل بر بیت کوین چیست : از دیگر مزیت های ریپل نسبت به بیت کوین میزان زمانی است که هر کدام برای انجام و ثبت تراکنش ها لازم دارند.

مبادله در بیت کوین می تواند ساعت ها به طول بیانجامد در حالی که در ریپل فقط چند ثانیه کافی است تا مبادله و تراکنش انجام شود.

 

علاوه بر این در حال حاضر به دلیل قیمت بالای بیت کوین ممکن است این ارز دیجیتال به سادگی در اختیار کاربران قرار نگیرید و این در حالی است که ریپل هنوز در حال رشد است و ارزش آن به میزان قابل توجهی افزایش نیافته و هم اکنون زیر نیم دلار است ، پس براحتی قابل خریدن و معامله کردن است.

 

هر کدام از این ارز های دیجیتال دارای ویژگی ها و نقطه ضعف های مربوط به خود هستند، اینکه کدامیک مناسب شما می باشد فقط و فقط به شما و هدفتان بستگی دارد. با یک انتخاب درست می توانید سود قابل ملاحظه ایی را کسب نمایید و یا اینکه دچار ضرر و زیان شوید.

 

 

لازم به ذکر است بدلیل ماهیت جدید ارزهای دیجیتال ، سرمایه گذاری در این عرصه جزو پر ریسک ترین سرمایه گذاری ها بشمار می آید پس بیشتر دقت کنید تا دچار ضرر و زیان احتمالی نشوید.

 

باید بدانید که بنیان گذاران این ارز دیجیتالی خود را رقیبی برای بیت کوین نمی دانند،آنان اعتقاد دارند که بیت کوین و ریپل می توانند معایب و نواقص همدیگر را به راحتی پوشش دهند و در کنار هم عاملی باشند برای انجام آسان تر و سریع تر مبادلات در سطح جهانی.

 

ریپل نت تمام سعی خود را کرده است تا یک شبکه یکپارچه برای نقل و انتقالات ملی ایجاد کند و بر اساس همین هدف بوده است که در شبکه ریپل هر نوع ارز دیجیتالی را می توان استفاده کرد و در آن هیچ محدودیتی وجود ندارد.

چرا ریپل محبوب شده است ؟

 

چرا ریپل محبوب شده است ؟ ریپل با هدف کمک به نقل و انتقالات بین المللی پا به عرصه گذاشت و تمام سعی خود را نمود تا با استفاده از تکنولوژی فضای مناسبی را برای مبادلات بین المللی ایجاد کند.

 

انجام مبادلات بین المللی به صورت سنتی و مرسوم، دارای دو نقطه ضعف بزرگ هستند که کاربران همیشه نسبت به آن اعتراض دارند.

 

در درجه اول نقل و انتقالات برون مرزی برای افراد بسیار گران تمام می شود و برای این منظور باید هزینه زیادی را پرداخت نمایند.

محبوبیت ارز دیجیتال ریپل برای چیست
محبوبیت ارز دیجیتال ریپل برای چیست

 

ریپل با توجه به حفظ موجودیت بانک ها با این موضوع مخالف است و عقیده دارد که این نقل و انتقالات باید کمترین میزان هزینه را برای کاربر بوجود آورند.

کارمزدی که بانک ها برای این مبادلات از مشتری دریافت می کنند بسیار بالاست.

برخی از کارشناسان دنیای کریپتوکارنسی اعتقاد دارند که ریپل در آینده بانکداری جهانی را نابود خواهد کرد زیرا هم بسیار سریع است و هم کارمزد پایینی دارد ولی مدیران ریپل این اعتقاد را ندارند و بر حفظ موجودیت بانک ها تاکید زیادی می کنند و اعتقاد دارند که ریپل زمانی به اوج می رسد که بانک ها آن را بپذیرند.

محبوبیت ارز دیجیتال ریپل

 

محبوبیت ارز دیجیتال ریپل : از سوی دیگر مدت زمانی که برای مبادلات مالی جهانی صورت می گیرد بسیار وقت گیر است و باعث می شود کاربر مدت زمان طولانی در انتظار باشد و همین امر ممکن است فرد را با مشکلات جدی مواجه کند.

 

از این رو ریپل برای حل این دو مشکل اقدام به استفاده بهینه از تکنولوژی و فضای مجازی نمود و توانست در طی سال ها نظر و اعتماد کاربران را به خود جلب کند.

 

در حال حاضر مدت زمان انجام تراکنش ها در ریپل به کمتر از یک ثانیه می رسد و اصلا مهم نیست که در آن واحد چندین تراکنش در حال انجام شدن است.

 

با ریپل در کوتاه ترین زمان ممکن مبادلات بین المللی خود را انجام خواهید داد.

خرید ارز دیجیتالی ریپل و قیمت آن

 

به محض اینکه عرضه ارز دیجیتالی ریپل آغاز می شود بسیاری از افراد مشتاقانه با بررسی میزان رشد آن اقدام به خرید می نمایند. اما فارغ از همه این موضوعات شرایط مالی شماست که تعیین کننده است.

 

همانند سایر ارز های دیجیتالی، هیچ اطمینان صد در صدی در مورد ریپل نیز وجود ندرد. گرچه امکان تخمین زدن قیمت ها همیشه وجو دارد اما باید تغییرات آن را نیز پذیرفت.

 

باید بدانید که هیچ سرمایه گذاری بدون ریسک و خطر نخواهد بود و در واقع باید بپذیرید، سود و زیان دو روی سکه سرمایه گذاری است که می تواند به ضرر نیز ختم شود.

 

خرید ارز دیجیتالی ریپل و قیمت آن
خرید ارز دیجیتالی ریپل و قیمت آن

 

با توجه به اینکه گفته می شود ارزش ریپل در این سال ها افزایش یافته است. اما همچنان ارزش آن به اندازه کمتر از یک دلار امریکا می باشد. این امکان وجود دارد که در آینده ایی نه چندان دور شاهد افزایش ارزش آن باشیم. ولی در بازار ارزهای دیجیتال هیچ چیز صد در صد نیست.

 

نوسانات قیمت ریپل از آغاز تا کنون : ریپل یا به طور دقیق‌تر XRP در سال 2013 میلادی با قیمت هر واحد پنج هزارم دلار ( 0.005 دلار آمریکا ) به صرافی‌ ها عرضه شد و در ژانویه سال 2018 میلادی به اوج قیمت خودش یعنی 3.8 دلار رسید  که نشان دهنده بیش از هفتاد هزار درصد افزایش قیمت بود.

تا کنون ریپل بالاتر از قیمت 3.8 دلار آمریکا را به خود ندیده است و این قله افزایش قیمت ریپل تا کنون حفظ شده است ولی بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که ریپل در آینده ای نزدیک قیمت های بسیار بالاتری را خواهد دید.

پس از رسیدن به اوج، قیمت ریپل سقوط بسیار هولناکی داشت و هم‌ اکنون که در حال نوشتن این مقاله هستیم، با قیمت هر واحد 0.26 دلار معامله می‌شود. با این حال، همچنان حدود پنج هزار درصد نسبت به قیمت اولیه خود رشد داشته است.

صعود اصلی قیمت ریپل از سال 2017 میلادی آغاز شد. اگر در ابتدای سال 2017 میلادی یعنی حدود دو سال پیش که قیمت هر ریپل 0.005 دلار آمریکا بود، فقط معادل هزار دلار ریپل می‌خریدید، در ژانویه سال 2018 میلادی (با قیمت 3.8 دلار که اوج قیمت ریپل بود)، یعنی یک سال پس از خرید سرمایه‌ شما بیش از هفتصد هزار دلار ارزش داشت و با قیمت فعلی (0.26 دلار)، ارزش سرمایه‌ گذاری شما بیش از 60 هزار دلار بود.

از سال 2014 تا 2018 میلادی ریپل به شدت رشد کرد. در ابتدا و در سال 2014 میلادی بود که قیمت ارز دیجیتال ریپل ( XRP ) بیش از چند صد درصد افزایش یافت و با عبور از لایت کوین (آن زمان ارز دیجیتال اتریوم هنوز عرضه نشده بود) به رتبه دوم مارکت کریپتو کارنسی رسید.

ریپل تنها طی چهار سال توانست با بیش از صد بانک و شرکت مالی بزرگ قرارداد همکاری ببندد و مجوزهای زیادی از دولت ایالات متحده آمریکا کسب کند.

اوایل سال 2018 میلادی دوران اوج شرکت ریپل بود که ارزش کل آن به حدود صد میلیارد دلار آمریکا رسید. کاری که کمتر شرکتی در آمریکا توانسته بود طی این مدت کم انجام دهد.

در حال حاضر براد گارلینک هاوس (Brad Garlinghouse) سمت مدیر عاملی شرکت ریپل را بر عهده دارد و کریس لارسن به عنوان عضو ارشد هئیت مدیره ریپل فعالیت می‌کند.

تیم ریپل متشکل از بزرگترین کارشناسان حوزه فناوری و بازاریابی است که در شرکت‌های غول‌ پیکری مثل : فیس‌بوک، یاهو و گوگل سابقه فعالیت دارند.

 

هر چقدر موسسات بیشتری ریپل را بپذیرند و از آن برای انجام مبادلات خود استفاده کنند. بیشتر به ارزش آن به عنوان یک ارز دیجیتال افزوده می شود.

 

قیمت لحظه ای ریپل

 

[ccpw id=”832″]

 

آینده ریپل چگونه خواهد بود ؟

 

پاسخ این سوال که آینده ریپل چگونه خواهد بود کمی سخت و مشکل است.

مهمترین قسمت برای خرید یک ارز دیجیتال این است که بتوانیم دورنمایی از آن را پیش بینی کنیم و سپس اقدام به خرید آن نماییم.

ریپل در زمره ارزهای دیجیتال موفق در آینده خواهد بود زیرا پروژه و حمایت زیادی پشت سر آن قرار دارد ولی مدت زمان رسیدن به اوج مجدد قیمت ریپل مشخص نیست شاید چند ماه ، چند سال یا چند دهه.

برای این منظور چاره ایی نیست جز اینکه خودتان به تحقیق و بررسی بپردازید و توجه کافی به روند اتفاقات در این زمینه داشته باشید تا بتوانید سرمایه گذاری ایمنی را داشته باشید.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن : این مقاله سعی میکند برای همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *