صرافی کوینکس

وان کوین چیست و سرنوشت آن به کجا انجامید

زمان مطالعه : 9 دقیقه

وان کوین چیست و سرنوشت آن به کجا انجامید : وان کوین ارز دیجیتالی بود که توسط خانم دکتر روجا ایگناتووا در ابتدای ماه ژوئن 2016 میلادی به عموم مردم معرفی شد و قرار بود جای بیت کوین را بگیرد.

وان کوین چیست و سرنوشت آن به کجا انجامید ؟

وان کوین ارز دیجیتالی بود که توسط خانم دکتر روجا ایگناتووا در ابتدای ماه ژوئن 2016 به عموم مردم معرفی شد و قرار بود جای بیت کوین را بگیرد.

این خانم بازرگان با پوششی بسیار مجلل در سالن ومبلی لندن در پیش جمع زیادی از حضار ادعا کرد که برای رقابت با ارز بیت‌کوین ، ارز جدیدی به نام وان کوین اختراع کرده که به زودی به بزرگترین ارز دیجیتال جهان تبدیل شده و بیت کوین را به زمین خواهد زد.

 

وان کوین چیست و سرنوشت آن به کجا انجامید
وان کوین چیست و سرنوشت آن به کجا انجامید

از آنجا که بیت کوین رشد بسیار زیادی داشت، سرمایه گذاران هیجان زده تشویق به بهره مندی از این فرصت جدید و عجیب شدند. طبق مستندات بی‌بی‌سی مردم بریتانیا حدود سی میلیون یورو در نیمه اول سال 2016 میلادی برای سرمایه‌گذاری روی وان‌ کوین هزینه کردند، تنها در طول یک هفته میزان سرمایه گذاری به دو میلیون یورو رسیده بود، که پس از نمایش هیجان انگیز وِمبلی میزان سرمایه‌گذاری از این هم فراتر رفت.

در فاصله سه سال تا 2017 از ده ها کشور دیگر حدود 4 میلیارد یورو روی این رمز سرمایه گذاری شد. ولی سرمایه گذاران از موضوع دیگری خبر نداشتند.

نحوه کارکرد ارز دیجیتال چگونه است؟

ابتدا بایستی از نحوه کارکرد ارز دیجیتال آگاهی پیدا کنید تا بدانید راز وان کوین چه بوده است. اولین نکته بسیار مهم این است که پول چیزی است که ارزش آن را اعتماد مصرف کنندگان تعیین می کند، در طول سالیان گذشته، چیزهایی مانند صدف، نمک، ابریشم و غیره به عنوان پول با ارزش برای داد وستد بین مردم رد و بدل می شده است.

کارشناسان اقتصادی سالها به دنبال انتشار نوعی ارز دیجیتال بوده اند که مستقل از تسلط دولت های کشورها باشد ولی هر بار تلاش هایشان به شکست می انجامید، زیرا به غیر از امکان جعل آنها، اعتماد مردم مصرف کننده را به همراه نداشتند.

با اختراع بیت کوین، آرزوی آنان به انجام رسید زیرا انتشار بیت کوین بر اساس بانک اطلاعاتی بلاک چین صورت می پذیرد که مانند یک دفتر کل عمل می کند.

طبق ساختار بلاک چین کاربران این شبکه، هر یک کپی مستقلی از این دفتر را نزد خود دارند. هر تراکنشی که انجام گیرد قابل باز گشت نیست و تمام اطلاعات مربوط به آن در این شبکه ذخیره شد و هیچ دولت یا نهادی نمی تواند آن را تغییر دهد. تمام این روابط بر اساس قوانین ریاضیات انجام می گیرد و بنابراین امکان جعل کردن، هک کردن و دوباره خرج کردن بیت کوین وجود ندارد.

نکته اساسی این است که ماهیت ذاتی بانک‌ های اطلاعاتی بلاک‌ چین است ، که‌ باعث می‌شود بیت‌کوین به عنوان ارز دیجیتال دارای این قابلیت ها گردد.

طرفداران اینگونه ارزها آن را به عنوان یک انقلاب ارزی می دانستند. آنها دیدند که این ارز توانایی آن را دارد که هر کسی بتواند با تلفن همراه و یا لپتاپ خود، مستقل از بانک‌ها و پول ملی به خدمات بانکی دسترسی داشته و بتواند سریعتر به سمت ثروتمند شدن، پیش رود.

گسترش وان کوین از کجا آغاز شد؟

دکتر روجا ایده ی خود را برای عرضه به توده مردم، از ارز دیجیتال گرفت که از این طریق بهره زیادی برد. ولی این ایده اشکالی به دنبال داشت. چهار ماه بعد از سخنرانی او دکتر ” بیورن بیرکه ” ، پیشنهاد عجیبی از یک استارت آپ در بلغارستان گرفت که حاضر است به او به عنوان کارشناس بلاک چین، مالکیت یک آپارتمان، یک خودرو، و حقوق بسیار بالای 250 هزار پوند در سال بدهد، تا بلاک چینی به نام وان کوین برایشان ایجاد نماید. بیرکه متعجب از اینکه وان کوین هنوز بلاک چینی ندارد، پیشنهادشان را رد کرد.

چند ماه قبل از این سخنرانی، جن مک آدام در گلاسکو، با شرکت در وبینار در مورد وان کوین ( وبینار مخفف اصطلاح Web-based seminar است که به معنی یک ارائه، سخنرانی، کارگاه یا سمینار مبتنی بر وب است. وبینارها به صورت مجازی از طریق نرم‌ افزارهای ویدیو کنفرانس اجرا می‌شوند، بنابراین یکی از روش‌های فوق‌ العاده جذاب و پویا برای انتقال اطلاعات به مخاطبانی هستند که از لحاظ جغرافیایی در مناطق مختلف پراکنده هستند. ) ، خبر از یک سرمایه گذاری پرثمر پیدا کرد. شرکت کنندگان در وبینار از رشد وان‌ کوین در حد رشد بیت‌کوین و حتی بالا‌تر از آن بسیار خوش بین بودند و به جن مک آدام می گفتند که از اینکه توانسته در این وبینار شرکت کند، خیلی خوش اقبال بوده است.

جن مک آدام از طریق وبینار از سوابق درخشان دکتر روجا آگاهی پیدا کرد که فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد بوده، دکترایش را از کنستانز گرفته و با شرکت معتبر مک کینزی و شرکا کار می کرده و نمونه ای فوق العاده از قدرت زنان است. پس تصمیم گرفت در آن سرمایه گذاری کند.

بسته های سرمایه گذاری که در وبینار ارائه شده بود، از 140 یورو تا 118 هزار یورو قیمت داشت. پس از مدتی 10 هزار یورو در وان کوین سرمایه گذاری کرد و از دوستانش خواست که آنها هم تا حد 250 هزار یورو در این ارز سرمایه گذاری نمایند. او از روی وبسایت وان کوین نمودارهای قیمت این ارز را پیگیری می کرد و شاهد رشد ده برابری آن بود، به همین دلیل برای سفر های تفریحی خود برنامه ریزی می کرد.

راز کلاهبرداری وان کوین چگونه آشکار شد؟

راز کلاهبرداری وان کوین چگونه آشکار شد : در اواخر سال، شخص ناشناسی با جن مک آدام تماس گرفت و ادعا کرد که به همه سرمایه گذاران وان کوین هشدار داده است که وان کوین یک ارز دیجیتال واقعی نیست و فقط یک کلاهبرداری است که باعث بدنامی اینگونه ارزها خواهد شد. این شخص تیموتی کری بود که انبوهی از اطلاعاتی از قبیل مقاله، لینک، و ویدیوهای یوتیوب برای جن مک آدام فرستاد.

 

دکتر روجا خالق ایده کلاهبرداری وان کوین
دکتر روجا خالق ایده کلاهبرداری وان کوین

جن مک آدام پس از ماه ها بررسی و مباحثه با مدیریت وان کوین متوجه شد که این ارز اصلا شبکه بلاک چین ندارد و محل ذخیره ارزها در یک سرور بانک اطلاعاتی اس‌کیو‌ال است که سرور پایه یک ارز دیجیتال نیست و مدیریت بانک اطلاعاتی به راحتی می تواند وارد آن شده و روی آن به دلخواه تغییراتی بدهد.

او متوجه شد اعداد نمایشی روی وبسایت اعدادی است که یک کارمند این شرکت به دلخواه خود تایپ می کرد، بنابراین جن و دوستانش نه تنها سودی دریافت نکرده بودند، بلکه 250 هزار پوند هم از دست داده بودند.

در این مدت دکتر روجا برای جذب سرمایه به شهرها و کشورهای دیگری چون دوبی، سنگاپور و ماکائو سفر می کرد و برای ارز خود سرمایه دار تازه جمع می کرد. همزمان املاکی به مبلغ چند میلیون دلار در صوفیه و سواحل دریای سیاه خرید و مهمانی های مجللی در کشتی تفریحی اش ترتیب می داد و از خوانندگان مشهور برای اجرای مراسم دعوت می کرد.

البته مشکلاتی در راه بود، زیرا وعده هایی که این شرکت برای ایجاد صرافی داده بود و همه سرمایه گذاران منتظر آن بودند، تحقق پیدا نکرده بود.

سرانجام در اکتبر 2017 میلادی ، قرار شد در لیسبون پرتغال همایشی برگزار شود و به نگرانی سرمایه گذران پاسخ داده شود. دکتر روجا همیشه به موقع در جلسات حاضر می شد ولی آن روز هر چه منتظر ماندند او نیامد و شایع شد چون بانک ها از انقلاب ارز دیجیتال می ترسند، احتمال دارد او را کشته باشند.

واقعیت این بود که طبق مدارک اف بی آی، دو هفته قبل از این همایش، دکتر روجا از صوفیه به مقصد آتن پرواز کرده و بعد از آن دیگر دیده نشده و از نظرها پنهان شده بود.

آیا وان کوین موفق ترین محصول بازاریابی MLM بود؟

ایگور آلبرتز و همسرش آندریا سیمبالا در خانه ای مجلل در محله اعیان نشین آمستردام زندگی مرفهی دارند. در جلوی در خانه شعار، آرزویی که شاید برآورده شود، نوشته شده است. آلبرتز در محله فقیر نشین زندگی می کرد و کارش را با بازاریابی چند لایه ام ال ام شروع کرد.

مثال بازاریابی چند لایه به اینصورت است که، شخص اول، با پرداخت 100 پوند مجوز فروش مستقیم جعبه های قرص ویتامین را می گیرد، دو جعبه را به دو نفر می فروشد و سودی می گیرد، بعد به آن دو نفر چند جعبه قرص می دهد که برایش بفروشند و از سود آن دو نفر نیز سودی می گیرد. بعد آنها هم چند نفر فروشنده می گیرند و شخص اول از سود دو نفر اول و نفرات بعدی درصدی از سودشان را می گیرد و به این ترتیب سود نفر اول مرتب زیادتر و زیادتر می شود.

کسب و کار MLM غیر قانونی نیست، ولی وقتی وعده‌های اغراق‌آمیز در مورد داشتن درآمد بالا به فروشندگان بدهند، چیز با ارزشی هم برای فروش در بین نبوده و تمام در آمد اشخاص رده های اول از طریق اجیر کردن دیگران به دست آید، این شیوه غیرقانونی خواهد بود و نام نقشه هِرمی به خود می گیرد.

در ماه مه 2015 میلادی، دکتر روجا از ایگور آلبرتز دعوت می کند که برای فروش وان کوین با او همکاری کند و ایگور به همه زیر دستانش می گوید فروش همه چیز را متوقف کرده و فقط وان کوین بفروشند. او می گوید ماه اول، از فروش هیچ، حدود 90 هزار یورو درآمد داشتیم.

نبوغ دکتر روجا همدستی با نقشه هرمی بود. به گفته اف بی آی، او این نقشه را ملاقات پتیاره وال استریت با MLM نامگذاری کرد. در آمد ماهانه‌ی ایگور به بیش از یک میلیون یورو رسید. حدود 60 درصد درآمد دکتر روجا و ایگور که در اواخر بیش از دو میلیون یورو در ماه بود پول نقد و بقیه وان کوین بود. آنها مقداری از درآمد خود را صرف فروش ارز بیشتر می کردند.

ایگور در دسامبر 2017 همانند جن مک آدام متوجه تقلبی بودن وان کوین شد و از فروش آن دست برداشت. او می گوید نسبت به زیردستانم احساس مسئولیت می کنم ولی احساس گناه ندارم، چون واقعا نمیدانستم که چیزی وجود ندارد. خود او سرمایه گذاری بسیار زیادی روی خرید آن کرده بود.

در عوض جن در قبال دوستانش که برای سرمایه گذاری در این ارز تشویقشان کرده و ارث پدر معدنکارش که برباد داده، احساس گناه می کند.

تعقیب رد پول های سرمایه گذاری شده بر روی onecoin به کجا رسید ؟

دشوار بتوان گفت چقدر پول وارد وان‌کوین شده است. طبق مدارک بی‌بی‌سی رسیده، در فاصله زمانی اوت 2014 تا مارس 2017، حدود چهار میلیارد یورو و شاید 15 میلیارد یورو صرف خرید وان ‌کوین شده است.

کارشناس بلاک‌ چِین ، بیورن بیرکه، که قضیه نداشتن بلاک‌چِینِ وان‌ کوین را علنی کرده بود، می‌گوید، وقتی صحبت از حجم پولی که وارد این ارز شده، می‌کنم، اشخاصی شاکی شده و دست به هر کاری می‌زنند تا دهان کسانی مثل مرا ببندند.

او می گوید دکتر روجا هم خواست قضیه این ارز را جمع کند ولی اشخاص مرموزی نگذاشتند. ایگور هم صحبت از اشخاص مرموزی می کند. هر دو از تهدید شدن به مرگ صحبت می کنند.

وزارت دادگستری آمریکا ادعا کرده طبق مدارکی کنستانتین ایگناتووا، برادر دکتر روجا، با یک گروه تبهکار سازمان‌ یافته در اروپای شرقی ارتباط داشته و مدیریت وان‌کوین را بعد از ناپدید شدن خواهرش، به عهده گرفت.

کنستانتین در کشورهای مختلف همایش هایی ترتیب می داد که در روز ششم مارس 2019، برای برگشت به بلغارستان در فرودگاه بین‌المللی لس آنجلس دستگیر شد.

طبق اظهار بی بی سی حتی بعد از افشای راز وان کوین ، هنوز در صوفیه بلغارستان، دفتر مرکزی وان ‌کوین شلوغ است و مردم مشغول خرید و فروش آن هستند. گویا فقط وعده ثروتمند شدن نیست که افراد را در اعتقادشان ثابت نگه می‌دارد، بلکه به گفته جن مک آدام آنها را عضو خانواده خود کرده بودند و از ایشان می خواستند به حرف های افراد خارج از این خانواده گوش نکنند. به آنها می گفتند کسانی که منتقد وان‌ کوین هستند، متنفرهایی هستند که نباید حرفشان را باور کنید.

سرانجام دکتر روجا ، خالق وان کوین چه شد ؟

علی رغم بسیاری از آشکارسازی ها و محاکمه غیابی دکتر روجا، گویا او با هویت تقلبی هنوز زنده است و چندین نفر شهادت داده اند که در شهرهای مختلف اروپایی از جمله در فرانکفورت چندین بار او را در رستوران ها و مراکز دیگر دیده اند.

همسر آلمانی دکتر روجا که وکیل است با دخترشان در فرانکفورت آلمان زندگی می کند، و حاضر به صحبت با بی بی سی نشده است.

 

اخبار مربوط به وان کوین در رسانه ها
اخبار مربوط به وان کوین در رسانه ها

کنستانتین، روز پنجم نوامبر 2019، به پول‌ شویی حدود چهار صد میلیون دلار از درآمد onecoin در دادگاهی در نیویورک متهم شد و به نفع دولت آمریکا شهادت داد. او گفت خواهرش او را فریب داده و به این راه کشانده است.

شرکت onecoin ادعا دارد هیچ تقلبی در این ارز وجود ندارد و کارشناسان آنها در سراسر دنیا برای رفع این اتهام کار می کنند. آنها معتقدند این یک انقلاب مالی است که نظام مالی آینده را تغییر می دهد.

سرانجام وان کوین چه خواهد شد ؟

در واقع onecoin فریبی است که با پیچش دیجیتالی همراه شده و روایت جدیدی از نقشه هرمی پر نیرنگ قدیمی به وجود آورد و در کلاهبرداری و فریب افراد زیاد بسیار موفق گردید.

ارائه این ارز نمادی از دگرگونی های پر سرعت تکنولوژیک است. هر فناوری جدیدی فرصت‌ ها و امکانات فوق العاده ای برای کسانی که آن را درک می‌کنند فراهم می‌ سازد، ولی کسانی که آن را درک نمی‌کنند، ممکن است در خطر بهره کشی قرار گیرند.

دکتر روجا روی چند نقطه ضعف جامعه یعنی درماندگی، حرص، یا سردرگمی که باعث می شود گروهی از مردم روی وان‌ کوین شرط بندی کنند، حساب کرده و از آنها برای درآمدزایی خود سوء استفاده کرد. او می‌دانست از آنجا که انبوهی از اطلاعات درست و غلط در اینترنت وجود دارد، تشخیص حقیقت دشوار است. او فهمید که مدافعان جامعه یعنی قانون‌گذاران ، پلیس، و رسانه ها، برای درک onecoin دشواری زیادی خواهند داشت. او می دانست وقتی آنها پی به حقیقت می برند که او دیگر با همه پول‌ها رفته‌ است.

 

نظر شما درباره این واقعه که تاثیر زیادی در بازار کریپتوکارنسی داشت و این بازار را در یک زمستان طولانی فرو برد چیست؟ دیدگاه های خودتان را در پایان این مطلب برای ما ارسال کنید. با تشکر از همراهی شما.

1.5/5 - (2 امتیاز)

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

چرا سازمان بورس واوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

چرا سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه SEC چه پروژه‌های بلاک چین یا رمزنگاری را می‌تواند مورد پیگرد قانونی قرار دهد؟ SEC …

2 دیدگاه

  1. نظرتون راجع به دپ کویت چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *