صرافی کوینکس

نئو Neo چیست ؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال نئو

زمان مطالعه : 9 دقیقه

نئو Neo چیست ؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال نئو : نئو (NEO) که قبلا Antshares نامیده می شد، یک بلاک چین متن باز و پلتفرم برنامه های غیرمتمرکز است. به گفته وب سایت “neo.org”، نئو یک پروژه بلاک چین مبتنی بر جامعه و غیر انتفاعی است . چشم انداز این پروژه تحقق “اقتصاد هوشمند” (smart economy) با استفاده از فناوری بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای صدور و مدیریت دارایی های دیجیتال است.

تاریخچه ارز دیجیتال نئو

نئو (NEO) اولین بلاک چین چینی متن باز است که “اتریوم چین” نیز نامیده می شود. نئو در سال 2014 میلادی توسط “دا هونگ فِی” و “اریک ژانگ” با نام Antshares بنیانگذاری شد و در سال 2015 میلادی به صورت متن باز در سرویس میزبانی GitHub قرار گرفت.

 

ارز دیجیتال نئو
ارز دیجیتال نئو

در سپتامبر 2015 میلادی ، مقاله سفید آن منتشر شد، و در سال 2017 میلادی رسما به NEO تغییر نام داد. کلمه NEO ، از پیشوند یونانی باستان ” νεο- “، به معنی “جدید” ، “مدرن” و “جوان” سرچشمه گرفته است. همزمان با این تغییر نام، چشم انداز ایجاد “اقتصاد هوشمند” توسط این پلتفرم نیز به وجود آمد.

تامین مالی پروژه NEO توسط دو حراج عمومی انجام شد. اولین حراج در اکتبر 2015 میلادی به مدت 10 روز انجام شد که طی آن 17.5 میلیون توکن NEO به مبلغ 550 هزار دلار آمریکا فروخته شد. در حراج دوم، 22.5 میلیون توکن NEO به مبلغ 4.5 میلیون دلار فروخته شد.

در سال 2016 میلادی ، ظاهراً در پاسخ به افزایش علاقه به AntShares ، و نیاز به راه حل های بلاک چین که پاسخگوی نیازهای سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی باشد ، “دا هونگ فِی” و “اریک ژانگ” OnChain را تاسیس کردند، یک شرکت با پشتوانه سرمایه گذاری که خدمات مالی مبتنی بر بلاک چین را ارائه می دهد.

Neo و OnChain در شانگهای مستقر هستند. به این ترتیب قانونگذاران چینی می توانند تأثیرات از راه دور بر بازارها و توسعه کریپتوکارنسی داشته باشند.

 

بنیانگذاران ارز دیجیتال نئو Neo
بنیانگذاران ارز دیجیتال نئو Neo

بلاک چین نئو چگونه کار می کند ؟

شبکه NEO بر اساس الگوریتم اثبات سهام (PoS) و مکانیزم اجماع غیرمتمرکز “تحمل خطای تفویض شده بیزانس” [delegated Byzantine Fault Tolerance (dBFT) consensus] بین تعدادی از گره های تایید شده مرکزی کار می کند و می تواند تا 10000 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند.

“تحمل خطای بیزانس” به این معنی است که دو گره در هر قسمت از شبکه می توانند بطور ایمن ارتباط برقرار کنند، با دانستن این که هر دو گره داده های یکسانی را نشان می دهند. در یک شبکه همتا به همتا (P2P)، اگر گره های غیر معیوب به یک توافق هم رای برسند، اجماع به دست می آید.

دستیابی به اجماع تحمل خطای بیزانس یکی از دشوارترین چالش های فناوری بلاک چین است، زیرا هیچ دو رایانه ای در یک شبکه غیر متمرکز نمی توانند به طور کامل و غیرقابل انکار تضمین کنند که داده های یکسانی را نشان می دهند.

مشکل اصلی مکانیزم تحمل خطای بیزانس دستیابی به اجماع در سراسر شبکه ای توزیع شده از دستگاه ها است که بعضی از آنها می توانند به طور بالقوه معیوب و همچنین دچار آسیب ناشی از حملات هکرها باشند.

تحمل خطای بیزانس به این معنی است که یک پیام ورودی برای سایر دریافت کنندگان آن پیام تکرار می شود. همه گره ها فرض می کنند که عمل تکرار یک پیام ، مشکل دار بودن گره های بیزانس را رد می کند.

یک گره بیزانس می تواند دروغ بگوید و عمدا سایر گره های درگیر در پروتکل اجماع را گمراه کند. به هر حال ، پروتکل باید بتواند با وجود هرگونه مداخله غیرقانونی از جانب گره های بیزانس، به درستی کار کند و به اجماع برسد. این امر کاملاً قابل قبول است تا زمانی که تعداد گره های بیزانس در یک سیستم توزیع شده محدود باشد.

 

بلاک چین نئو چگونه کار می کند
بلاک چین نئو چگونه کار می کند

 

برقراری ارتباط ایمن و مطمئن بین گره ها یک مشکل قابل توجه است که برطرف شدن آن و دستیابی به اجماع موثر بین گره های شبکه دستاوردی باورنکردنی است.

پلتفرم نئو Neo کلیه زبان های اصلی برنامه نویسی از جمله C+ ، Java ، Go ، Python و Kotlin را پشتیبانی می کند ، که به اجتماع بزرگی از توسعه دهندگان امکان می دهد تا به راحتی در این پلتفرم مشارکت کنند.

توکن های پلتفرم نئو

NEO و GAS ارزهای رمزنگاری شده شبکه Neo هستند که هرکدام 100 میلیون توکن دارند.

نشانه NEO نماینده سهام در بازار Neo است و قابل تقسیم نیست. دارندگان NEO دارای حق رای در اکوسیستم NEO هستند و همچنین از سود سهام به شکل GAS برخوردار می شوند.

50 میلیون توکن NEO از طریق فروش عمومی اولیه توزیع شدند. 50 میلیون باقی مانده در یک قرارداد هوشمند قفل شده اند و هر سال 15 میلیون توکن NEO آزاد می شوند که توسط تیم توسعه NEO برای تأمین بودجه اهداف بلند مدت توسعه و نگهداری اکوسیستم مورد استفاده قرار می گیرند.

توکن جایگزین شبکه نئو ،GAS ، به میزان هشت GAS در هر بلوک تولید می شود. تولید GAS به میزان یک توکن در هر 2 میلیون بلوک ایجاد شده کاهش می یابد.

در حدود سال 2039 میلادی ، تعداد توکن در گردشGAS به 100 میلیون می رسد و تولید متوقف می شود. بر خلاف NEO ، GAS قابل تقسیم است.

سود سهام GAS نیز به عنوان هزینه در شبکه جمع می شود. کاربران برای استقرار و اجرای قراردادهای هوشمند، GAS پرداخت می کنند. هزینه ها متناسب با منابع محاسباتی استفاده شده توسط قرارداد هوشمند است. این هزینه ها به عنوان پاداش فعالیت در شبکه بین حسابداران توزیع می شود.

 

توکن های پلتفرم نئو
توکن های پلتفرم نئو

چگونگی دستیابی به اقتصاد هوشمند از طریق پلتفرم نئو

Neo از لحاظ تئوری سیستم اقتصاد هوشمند خود را چنین توصیف می کند :

دارایی های دیجیتال + هویت دیجیتال + قرارداد هوشمند = اقتصاد هوشمند

دارایی ها را می توان به راحتی به روشی باز، غیرمتمرکز، قابل اعتماد، قابل ردیابی و شفاف که عاری از واسطه ها و هزینه های مرتبط با آنها است ، روی بلاک چین NEO دیجیتالی کرد.

پلتفرم NEO به کاربران امکان ثبت، خرید، فروش، تبادل یا گردش انواع دارایی را می دهد. در شبکه NEO می توان دارایی فیزیکی را با یک معادل دیجیتالی منحصر به فرد پیوند داد.

NEO همچنین امکان حفاظت از دارایی را فراهم می کند. دارایی هایی که در پلتفرم نئو ثبت می شوند دارای یک هویت دیجیتالی معتبر هستند و توسط قانون حفاظت می شوند.

هویت دیجیتال اطلاعات کلیدی قابل تأیید را در مورد کاربران حقیقی یا حقوقی در زمینه دیجیتال امکان پذیر می سازد.

قراردادهای هوشمند امکان انجام معاملات و توافق نامه ها را بدون نیاز به حاکمیت توسط هیچ سیستم قانونی یا مکانیسم مرکزی امکان پذیر می سازند.

اجرای چنین قراردادهایی براساس کد برنامه نویسی شبکه صورت می گیرد و کدگذاری امکان ردیابی ، شفافیت و برگشت ناپذیر بودن معاملات را فراهم می کند. قراردادهای هوشمند پلتفرم نئو، NeoContracts نیز نامیده می شوند.

 

چگونگی دستیابی به اقتصاد هوشمند از طریق پلتفرم نئو
چگونگی دستیابی به اقتصاد هوشمند از طریق پلتفرم نئو

تمرکز بر رعایت مقررات

بین نئو و سایر سیستم های عامل استاندارد بلاک چین تمایز واضحی وجود دارد، زیرا این پلتفرم بر سازگار بودن با مقررات نظارتی متمرکز است. در حالی که در سایر سیستم های عامل بلاک چین مانند اتریوم “دارایی های دیجیتالی شده” و “قراردادهای هوشمند” محبوب هستند ، سومین ویژگی اصلی که “هویت دیجیتال” نامیده می شود، NEO را از بقیه سیستم های عامل متمایز می کند.

انتظار می رود هر فرد ، کسب و کار یا هر نهاد دیگری که بر روی پلتفرم NEO فعالیت می کند ، یک هویت دیجیتال منحصر به فرد و قابل تایید داشته باشد.

افراد، مشاغل و پروژه ها در صورتی امکان معامله با یکدیگر را دارند که طرف مقابل هویت لازم را داشته باشد. این باعث می شود که شبکه نئو سازگار با مقررات نظارتی(regulatory-compliant) باشد.

حتی گره های مختلف در شبکه NEO ممکن است قبل از مشارکت در تأیید معاملات و سایر فعالیت ها مانند حسابداری ، نیاز به تعیین هویت داشته باشند.

ورود به OnChain

بنیانگذاران Cryptocurrency ، “دا هونگ فِی” و “اریک ژان” ، هنگام کار بر روی پروژه NEO ، علاقه شرکت های مختلفی را که به دنبال راه حل های ویژه بلاک چین خصوصی بودند، جلب کردند.

بنابراین در سال 2016، OnChain به وجود آمد، یک شرکت فناوری مستقل که با چهارچوب های مالی و قانونی لازم کار می کند و راه حل های بلاک چین را به شرکت های مختلف ارائه می دهد.

در حالی که NEO مانند بیت کوین و اتریوم کار می کند ، OnChain برای تأمین نیازهای خاص این صنعت بر ایجاد بلاک چین های خصوصی و کنسرسیوم متمرکز است.

محصول اصلی OnChain ، معماری شبکه های توزیع شده [Distributed Networks Architecture (DNA)]، از برنامه های دارایی دیجیتال برای کمک به مشاغل با ایجاد بلاک چین های خصوصی و عمومی استفاده می کند. اعتقاد بر این است که DNA یک پلتفرم بلاک چین است که می تواند برای رفع انواع مشکلات مختلف در بخش های خصوصی و دولتی شخصی سازی شود.

تفاوت NEO و OnChain

NEO و OnChain موجودیت های جداگانه ای هستند که به طور مستقل وجود دارند و هیچ کدام مالک دیگری نیستند. تمرکز NEO بر بخش “کسب و کار” به “مصرف کننده” [Business-to-Consumer (B2C)] است (مصرف کننده می تواند یک مشتری یا حتی جامعه باشد)؛ در حالی که OnChain روی خدمات تجاری “کسب و کار” به “کسب و کار” (B2B)] [Business-to-Business تمرکز دارد.

سرمایه NEO و OnChain به طور جداگانه تأمین می شود. NEO توسط یک جامعه عمومی پشتیبانی می شود ، در حالی که OnChain توسط بزرگترین گروه اقتصادی خصوصی چین به نام Fosun حمایت می شود.

“دا هونگ فِی” در پاسخ به این سؤال كه چرا Fosun را به عنوان شریک سرمایه گذاری انتخاب كرده است، گفت :

“سه بازوی عمده این مجموعه اقتصادی شامل امور مالی ، علوم پزشکی ، و سرگرمی و شیوه زندگی است كه تعامل خوبی با فن آوری بلاک چین دارد. به همین دلیل ما گروه Fosun را به عنوان شریک سرمایه گذاری انتخاب کردیم. منابع سرمایه گذاری که Fosun تأمین می کند به عنوان بستری برای OnChain و نمایش فن آوری بلاک چین، برای ما بسیار ارزشمند است،”

بنیانگذاران NEO و OnChain تصور می کنند که در آینده قادر به دستیابی به همکاری متقابل زنجیره ای خواهند بود. یعنی ساز و کاری برای اتصال و به اشتراک گذاری اطلاعات بین بلاک چین های مختلف عمومی یا خصوصی.

از آنجا که تعداد سیستم های مبتنی بر بلاک چین در هر دو بخش عمومی و خصوصی در حال افزایش است، در نهایت نیاز به تعامل بین بلاک چین های مختلف وجود خواهد داشت. تیم های NEO و OnChain امیدوارند این شکاف را با کار مداوم خود پر کنند.

به هر حال ، برای فعال کردن چنین قابلیت همکاری ، اعتماد و هویت اهمیت پیدا می کند. این شکاف با ویژگی ذاتی “هویت دیجیتال” که بخشی جدایی ناپذیر از پلتفرم NEO است ، پر خواهد شد.

مزایای ارز دیجیتال نئو Neo

– مکانیسم اجماع با مصرف بهینه انرژی

NEO از یک نوع جالب پروتکل اجماع به نام “سیستم تحمل خطای تفویض شده بیزانس” (dBFT) استفاده می کند ، که فرم بهبود یافته ای از پروتکل اجماع اتریوم است. مصرف انرژی dBFT بسیار کمتر از اکثر سازوکارهای قدیمی تر اجماع است و به نظر می رسد که امتیازی قابل توجه برای پلتفرم NEO باشد.

– آسانی کار توسعه دهندگان

از آنجا که NEO را می توان به سرعت با استفاده از زبان هایی مانند C+ و Java با پشتیبانی Python و Go نوشت ، پیوستن به این پلتفرم برای برای توسعه دهندگان یلاک چین آسان می شود.

نوشتن قراردادهای هوشمند در اتریوم مستلزم شناختن زبان برنامه نویسی Solidity ، زبانی کمی پیچیده تر است. از این رو نئو یک پلتفرم در دسترس تر برای توسعه دهندگان است.

– سرعت

نئو می تواند در هر ثانیه حدود 1000 تراکنش را پردازش کند. این سرعت بالا راندمان بسیار بالایی را به همراه دارد که می تواند به پذیرش NEO کمک کند.

 

مزایا و معایب Neo
مزایا و معایب Neo

– حمایت دولت و سرمایه گذاران چینی

دولت چین به ندرت حاضر به پشتیبانی از رمزنگاری بوده است، اما در مورد پلتفرم نئو سطح کافی از پشتیبانی دولت چین مشاهده شده است. داشتن حمایت و پشتیبانی جدی از طرف سرمایه گذاران، ماندگاری یک پلتفرم را تضمین می کند.

معایب ارز دیجیتال نئو Neo

– عدم محبوبیت در بین کاربران غربی

ریشه های چینی NEO ، آن را پلتفرمی غیرمرتبط با کاربران غربی انگلیسی زبان نشان می دهد. از آنجا که جمعیت بزرگی از مشتاقان بلاک چین و رمزنگاری در غرب زندگی می کنند ، این می تواند مشکلات عمده ای را برای پذیرش نئو ایجاد کند.

– رقابت

نئو رقیبی قدرتمند مانند اتریوم را برگزیده است که دارای کاربرانی وفادار و شهرتی پابرجا است.

علاوه بر این، هر چندگاه رقابتی جدید از راه می رسد. این باعث می شود مبارزه NEO برای بقا حادتر شود. در چنین زمینه ای ، معلوم نیست که آیا داشتن قراردادهای هوشمند بلاک چین و برنامه های غیرمتمرکز برای باقی ماندن در بازار کافی باشد.

 

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال نئو

 

[ccpw id=”855″]
به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن : این مقاله سعی میکند برای همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *