صرافی کوینکس

شبکه نم NEM چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن بنام زم XEM

زمان مطالعه : 6 دقیقه

نم NEM چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن بنام XEM : نم (NEM) مخفف عبارت New Economy Movement است که به معنای جنبش اقتصادی نوین با نماد اختصاری XEM (زم) یک ارز دیجیتال رمز پایه یا رمزنگاری شده جدید است. قابل ذکر است که نم (NEM) نام شبکه و (XEM) نام ارز دیجیتال این شبکه است . به عنوان مثال بیت کوین نام بلاک چین است و ارز دیجیتال آن نیز بیت کوین نام دارد.

نم NEM و ارز دیجیتال زم XEM

هدف شبکه نم NEM این است که به یک وسیله مبادله رایج در سطح جهانی تبدیل شود و قابلیت این را داشته باشد که پروژه های مبتنی بر بلاک چین دیگر بتوانند روی بلاک چین آن قرار بگیرند. ارز دیجیتال شبکه بلاک چین نم ، زم XEM نام دارد که یکی از آلتکوین های خوب کریپتوکارنسی محسوب می شود.

 

شبکه نم NEM چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن بنام زم XEM
شبکه نم NEM چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال آن بنام زم XEM

تاریخچه ارز دیجیتال نم (NEM)

شبکه نم (NEM) توسط یکی از کاربران انجمن بیت کوین تاک با نام کاربری UtopianFuture” “ بنیانگذاری شد. در ابتدا تصمیم بر این بود که به عنوان شاخه ای از ارز NEX با هدف بهبود شبکه آن انجام شود. اما در نهایت تصمیم گرفتند تا با کد گذاری کامل و جدید ، بلاک چین خودشان را بسازند.

کدهای این بلاک چین به صورت 100 در صد اختصاصی هستند. در ساخت و طراحی نم (NEM) از زبان برنامه نویسی جاوا استفاده شده و بازنویسی آن با زبان C++ در حال انجام است.

این پروژه در مارس 2015 میلادی راه اندازی شد. تیم توسعه دهنده گان اصلی نم (NEM) هم اکنون در سنگاپور ساکن هستند و با نام مستعار در پشت پرده کارمی کنند.

هاروست چیست و هاروستر کیست؟

در شبکه نم مفهوم استخراج کننده وجود ندارد. در نم از دو مفهوم‌ هاروست و ‌هاروستر استفاده می‌شود .به عمل تایید تراکنش ها در شبکه نم (NEM) هاروست ( درو کردن) گویند و معادل کلمه ماینینگ در شبکه بیت کوین است. به کسانی که هاروست انجام می دهند هاروستر( دروگر) می گویند.

هاروستر باید حداقل 10.000 واحد XEM داشته باشد ، وقتی که یک بلاک توسط هاروستر تشکیل شد، به بلاک های قبلی افزوده می شود و هر کارمزدی که مربوط به تراکنش های آن بلاک باشد به حساب او واریز می گردد.

قابلیت های ارز دیجیتال نم (NEM)

سرعت بالا و کارمزد پایین تراکنش ها از قابلیت های بارز ارز دیجیتال نم (NEM) است.

در حدود 20 ثانیه برای تایید هر تراکنش زمان لازم است و توانایی انجام 3000 تراکنش در ثانیه را دارد. از طرفی نم را به عنوان یکی از کم کارمزدترین شبکه های ارز دیجیتال می توان دانست ( 0.01 درصد برای هر تراکنش).

حساب های چند امضایی یکی دیگر از قابلیت های NEM است. این رمز ارز به کاربران خود این امکان را می دهد تا حساب های منفرد خود را به حساب های جمعی تبدیل کنند. در این نوع حساب ها استفاده از موجودی منوط به امضای چند نفر است و یک حساب می تواند بین 2 تا 64 دارنده را شامل شود.

البته استفاده از این حساب ها مشکلات و محدودیت هایی از جمله بلوکه شدن تمام پول در صورت از بین رفتن کلیدهای بیشتر از یک نفر امضاکنندگان حساب را در بر دارد.

از قابلیت های دیگر نم (NEM ) می توان امکان ارسال پیام همراه با هر تراکنش ارسالی را نام برد. این پیامها می توانند به حالت های ایمن، معمولی یا در قالب کدهای هگزان باشند. این پیام ها می توانند بدون داشتن هزینه اضافی به هر آدرس موجود در شبکه ارسال شوند و بر روی سایر برنامه هایی که بر بستر بلاک چین هستند نیز کاربرد دارند.

یکی دیگر از قابلیت های NEM شفافیت 100 درصد آن است به همین دلیل پلتفرم آن نیازی به جلب اعتماد ندارد و هسته آن متن باز است. یعنی شرکت‌ ها و توسعه دهنده‌ها می‌توانند کدهای آن را مشاهده کنند یا تغییری در آن ایجاد کنند.

علاوه بر موارد بالا در نم (NEM) قابلیتی طراحی شده است که کاربران با استفاده از آن می‌توانند نام های مختلفی بر روی دارایی های خود بگذارند و آن ها را در سطوح مختلف طبقه بندی کنند.

 

ارز دیجیتال شبکه نم زمXEM نام دارد
ارز دیجیتال شبکه نم زمXEM نام دارد

الگوریتم به کار برده شده در نم (NEM) چیست؟

برخی ارزهای معروف ازجمله بیت کوین از الگوریتم اثبات کار و بسیاری دیگر از الگوریتم اثبات سهم استفاده می کنند که تمامی این الگوریتم ها مرتبط با استخراج هستند.

اما نم Nem از یک الگوریتم متفاوت جهت اثبات تراکنش هایش استفاده می کند که شباهت زیادی با اثبات سهم دارد اما مفیدتر است . این الگوریتم ، الگوریتم اثبات اهمیت (Proof Of Importance) نام دارد.

الگوریتم (POI ) یکی از الگوریتم های بلاک چین است. در این الگوریتم علاوه بر ارزش دهی بر اساس میزان سرمایه ، تعداد تراکنش و تاریخ تراکنش ها نیز در میزان کسب درآمد تاثیرگذار است.

به عنوان مثال اگر یک هاروستر برای پرداخت های خود از شبکه NEM استفاده کند ، تعداد تراکنش های کیف پولش بالا می رود و بدین ترتیب شانسش برای تایید تراکنش های بیشتر افزایش می یابد و این عمل به مرور زمان موجب کاربردی تر شدن نم می گردد.

با استفاده از این الگوریتم در نم ، به جای استفاده از دستگاه های سخت افزاری قدرتمند و مصرف بالای انرژی برای تایید تراکنش ها فقط کافی است که مقدار مشخصی XEM بخرید و در کیف پول خود به شبکه اختصاص دهید تا ضمن سرمایه گذاری در این ارز، با مشارکت در تایید تراکنش ها با بدست آوردن واحدهای XEM جدید کسب درآمد کنید.

ارز نم (NEM) در عمل یک کوین غیر قابل استخراج است. این ارز به تعداد کل واحدهای 8.999.999.999 در سال 2015 میلادی تولید و بین توسعه دهندگانش تقسیم شد و از آن پس این توکن ها متناسب با نیاز و به مرور زمان به بازار عرضه می شوند.

سوپر نود چیست ؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد برای استخراج XEM در شبکه نم نیازی به دستگاه نداریم ولی برای پردازش تراکنش ها نیاز به سیستم سخت افزاری قدرتمند همراه با اینترنت اختصاصی و پینگ فوق العاده بالا به علاوه 3.000.000 واحد XEM مورد نیاز است. هاروستر به سوپر نود ها متصل می شوند تا کار تایید تراکنش ها با موفقیت انجام شود.

بلاک چین های نم

پلتفرم نم (NEM) دو بلاک چین جداگانه را درون خود ایجاد کرده کرده است. یکی از آنها برای استفاده عمومی کاربرهاست که کاربران در آن تمام تراکنش ها و فعالیت های مالی خودشان را انجام می دهند و دیگری که Mijin یا میژین نام دارد و برای استفاده شرکت های بزرگ است.

شرکت ها می توانند در این بلاک چین ضمن ایجاد تراکنش های اختصاصی خود و انجام فرآیندهای متعدد بر روی آن، تراکنش های مخفی نیز بر روی آن انجام دهند تا کسی از محتویات درون تراکنش ها مطلع نشود.

کیف پول های نم (NEM)

کیف پول های رسمی و غیر رسمی زیادی برای این ارز دیجیتال توسعه داده شده اند که برای هر سه پلتفرم دسکتاپ ( ویندوز،مک و لینوکس) ، موبایل (اندروید و IOS) و وب در دسترس هستند.

کیف پول های رسمی نم (NEM) که از سایت رسمی آن قابل دانلود است عباتند از :

• Nem Nano Wallet (کیف پول دسکتاپ ( ویندوز، مک و لینوکس))

• Coinomi ( کیف پول دسکتاپ ( ویندوز، مک و لینوکس)و موبایل( اندروید و IOS ))

• Exodus Wallet ( کیف پول دسکتاپ ( ویندوز، مک و لینوکس) و موبایل( اندروید و IOS ))

• Atomic Wallet ( کیف پول دسکتاپ ( ویندوز، مک و لینوکس) و موبایل( اندروید و IOS ))

• Guarda ( کیف پول دسکتاپ ( ویندوز، مک و لینوکس) و موبایل( اندروید و IOS ) و وب )

• Paytomat Wallet کیف پول موبایل( اندروید و IOS )

• Magnum Wallet (کیف پول دسکتاپ ( ویندوز، مک و لینوکس) و وب)

کیف پول های غیر رسمی نم NEM

• Trezor Wallet (کیف پول سخت افزاری ، دسکتاپ (ویندوز ، مک ولینوکس) و موبایل (اندروید) )

• Abra ( کیف پول موبایل( اندروید و IOS ))

• Multi- cryotoCurrency Wallet (کیف پول موبایل( اندروید و IOS ))

• ChronoMint (کیف پول سخت افزاری و وب)

• Satowallet Exchange (کیف پول موبایل( اندروید و IOS )، دسکتاپ ( ویندوز) و وب)

• Nem Mobile Wallet (کیف پول دسکتاپ ( ویندوز، مک و لینوکس)

• CoinSpot (کیف پول وب)

• Bitpanda (کیف پول وب)

خرید و فروش ارز دیجیتال زم XEM

یکی از روش های معمول خرید ارز دیجیتال زم (XEM)، خرید مستقیم با دلار از صرافی های معروف مانند Binance و Bitstamp و Keraken است. اما بدلیل تحریم های موجود ، این روش برای ساکنین ایران کمی مشکل است.

روش دیگری که در این زمینه وجود دارد خرید ارز دیجیتال زم XEM از صرافی های ارز دیجیتال ایرانی است. در صورت موجود نبودن این ارز در صرافی های مورد نظر، می توانید با خرید ارزهای دیگر مانند بیت کوین و اتریوم و تبدیل آن به XEM توسط سایت های آنلاین استفاده کنید.

این ارز در حال حاضر و در حین نگارش این مقاله با 360 میلیون دلار ارزش بازار در رتبه 20 ارزهای دیجیتال قرار دارد و هر واحد NEM که بانماد XEM شناخته می شود ارزشی معادل 0.0400 دلار آمریکا دارد.

 

قیمت لحظه ای نم NEM

 

[ccpw id=”981″]

 

2/5 - (2 امتیاز)

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن : این مقاله سعی میکند برای همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *