صرافی کوینکس

مونرو چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال مونرو

زمان مطالعه : 10 دقیقه

مونرو چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال مونرو : ارز دیجیتال مونرو Monero که با علامت اختصاری XMR نمایش داده می شود در سال 2014 میلادی ایجاد شد. از مونرو می توان برای خرید و فروش استفاده کرد، و یا آن را با سکه ها یا توکن های دیگری نیز مبادله نمود. مونرو یک رمز ارز متناسب با حریم خصوصی و اپن سورس یا منبع باز است که بر روی بلاک چینی کار می کند که اطلاعات معاملات مانند هویت ارسال کنندگان و گیرندگان و مقدار هر تراکنش را، ناشناس می نماید.

ارز دیجیتال مونرو چیست ؟

ارز دیجیتال مونرو، Monero که با علامت اختصاری XMR نمایش داده می شود در سال 2014 ایجاد شد. از میان هفت توسعه دهنده که اولین بار مونرو را خلق کردند، پنج نفر از آنها تصمیم گرفتند که هویت خود را مخفی نگه دارند.

 

مونرو چیست
مونرو چیست

فقط دو مورد از این توسعه دهندگان یعنی ریکاردو اسپاگنی با نام مستعار “فلوفیپونی” و دیوید لاتاپی شناخته شده اند. مونرو به عنوان یک حرکت مردمی و بدون بودجه قبلی و بدون بودجه صندوق های سرمایه گذاری ایجاد شد و در آوریل 2014 میلادی به عنوان فورک Bytecoin (BCN) راه اندازی شد.

یک فورک زمانی اتفاق می افتد که یک رمز ارز اصلی به دو قسمت تقسیم شود تا نسخه دیگری ایجاد شود، که به دلیل وجود فرمت های متن باز رایج در اکثر طرح های ارز دیجیتال امکان پذیر است.

بیشتر فورک ها برای رفع نقص پول ارز مادر و ایجاد گزینه های بهتر تشکیل شده اند. مونرو رمز ارزی است که تمرکز آن بر غیرقابل کنترل بودن و خصوصی بودن آن است.

طراحی آن در چند نقطه کلیدی با بیت کوین متفاوت است، اما باید آن را به عنوان رمز ارزی شبیه به بیت کوین در نظر گرفت. از ارز دیجیتال مونرو می توان برای خرید و فروش کالاهایی استفاده کرد، و یا آن را با سکه ها یا توکن های دیگری نیز مبادله نمود.

مونرو یک رمز ارز متناسب با حریم خصوصی و اپن سورس یا متن باز است که بر روی شبکه بلاک چین کار می کند. مفهوم آنکه مونرو متن باز است، یعنی طراحی آن عمومی بوده، هیچ کس مالک مونرو نیست و بر روی آن کنترل ندارد و همه می توانند در تولید آن شرکت کنند.

 

ارز دیجیتال مونرو از فناوری همتا بدون هیچ مرجع یا بانک مرکزی استفاده می کند. مدیریت معاملات و صدور مونرو بصورت جمعی توسط شبکه انجام می شود. بلاک چین ها، که فناوری زیربنایی ارزهای دیجیتال را تشکیل می دهند، مانند دفتر کل عمومی فعالیت شرکت کنندگان هستند که کلیه معاملات موجود در شبکه را نشان می دهند. در این مقاله مفاهیم کلیدی، ویژگی ها و چالش های ارز دیجیتال مونرو توضیح داده شده است.

ویژگی های ارز دیجیتال مونرو چیست ؟

در سال های اخیر رمز ارزهای زیادی راه اندازی شده است. بسیاری از آنها با هدف افزایش حریم خصوصی و ناشناس ماندن به وجود آمده اند، گرچه موفقیت آنها متفاوت بوده است.

 

ویژگی های منحصر به فرد ارز دیجیتال مونرو
ویژگی های منحصر به فرد ارز دیجیتال مونرو

تعداد کمی از این رمز ارزها امکان مشاهده عمومی همه معاملات را می دهند، در حالی که برخی دیگر حریم خصوصی را اختیار می کنند. ارز دیجیتال مونرو به دلیل آنکه به محوریت حفظ حریم شخصی توجه زیادی دارد، به محبوبیت و پذیرش بالایی دست یافته است. البته این موضوع مطلوب سیاست مداران در کشورهای مختلف نیست به همین دلیل این ارز دیجیتال همواره مورد تحریم هایی هم قرار گرفته است.

بلاک چین مونرو عمداً به صورت غیر شفاف تنظیم شده است. به طوریکه با پنهان کردن آدرس های مورد استفاده استخراج کنندگان، اطلاعات معاملات مانند هویت ارسال کنندگان و گیرندگان و همچنین مقدار هر تراکنش را، ناشناس می کند.

به غیر از امتیاز ناشناس ماندن، روند استخراج ارز دیجیتال مونرو، همچنین مبتنی بر مفهوم برابری گرایی است. این اصل که همه مردم برابر هستند و لیاقت فرصت های برابر در تولید این رمز ارز را دارند.

هنگام راه اندازی Monero ، توسعه دهندگان آن هیچ گونه سهمی را برای خود حفظ نکردند و برای توسعه بیشتر ارز مجازی از کمک ها و حمایت های جامعه این ارز استفاده کردند.

مونرو از فرایند ماینینگ پشتیبانی می کند که در آن افراد با پیوستن به استخرهای ماینینگ به صورت جمعی، برای فعالیت های خود پاداش می گیرند، یا می توانند انفرادی و به صورت جداگانه آن را استخراج کنند.

استخراج ارز دیجیتال مونرو می تواند بر روی یک کامپیوتر استاندارد انجام شود و به سخت افزار خاصی مانند برنامه ویژه مدارهای مجتمع (ASIC) نیاز ندارد. Monero در تمام سیستم عامل های پیشرو، از جمله Windows ، macOS ، Linux ، Android و FreeBSD اجرا می شود.

تفاوت مونرو با بیت کوین در چیست ؟

تفاوت مونرو با بیت کوین : ارز دیجیتال مونرو یا XMR یک رمز ارز متمرکز بر حفظ حریم شخصی و ناشناس بودن است. بیت کوین در واقع دارای نام مستعار است ولی معاملات BTC هنوز قابل ردیابی است، اما معاملات XMR را می توان کاملاً ناشناس مثل پول نقد فیزیکی مبادله کرد.

 

تفاوت مونرو با بیت کوین
تفاوت مونرو با بیت کوین

البته، هر پول فیزیکی دارای یک شماره سریال است که توسط بانک ها و دولت ها ردیابی می شود. اما لازم نیست برای قبول صورت حساب خود، فروشنده مانده حساب بانکی شما را ببیند.

به همین ترتیب، خرده فروشان فقط باید از شما این تأیید را داشته باشند که هنگام استفاده از دبیت کارت یا کارت اعتباری، مبلغ کافی برای معامله خود دارید.

ارز دیجیتال مونرو از رمزنگاری امضای حلقه استفاده می کند تا میزان اطلاعات مورد استفاده در معاملات رمز ارزها را کاهش دهد. این قابلیت به فرستنده و گیرنده معاملات XMR امکان تأیید معامله در حریم خصوصی را می دهد.

همچنین قابلیت هایی از جمله رمزگذاری قوی، بلاک چین ساده و عرضه بی نهایت آن باعث می شود ارز دیجیتال مونرو یک سکه با حریم خصوصی قوی باشد که آینده ای محکم را در پیش رو دارد.

مانند بیت کوین، XMR از اثبات کار ارز دیجیتال برخوردار است. اثبات کار یا Proof of Work قطعه ای از داده ها است که تولید آن دشوار (پرهزینه و وقت گیر) است اما تأیید دیگران برای آنها آسان است و شرایط خاصی را برآورده می کند.

برای اینکه یک بلوک توسط شرکت کنندگان شبکه پذیرفته شود، استخراج کنندگان باید اثبات کار را که تمام داده های موجود در بلوک را در بر می گیرد، تکمیل کنند.

اما برخلاف BTC، ارز دیجیتال مونرو ، از الگوریتم استخراج CryptoNote استفاده می کند و به روزرسانی پروتکل بلاک چین همچنان ادامه می یابد تا در برابر ASIC مقاوم باشد. هر ماینر ASIC برای استخراج یک ارز دیجیتالی خاص ساخته شده است.

چگونه Monero حریم شخصی را بهبود می بخشد ؟

در ادامه کاربردهای مونرو و چگونگی کار آن توضیح داده می شود. ارز دیجیتال مونرو نگرانی های مربوط به حریم خصوصی را با استفاده از مفاهیم امضاهای حلقه و آدرس های مخفی کاهش می دهد.

 

چگونه Monero حریم شخصی را بهبود می بخشد
چگونه Monero حریم شخصی را بهبود می بخشد

امضاهای حلقه به یک شرکت کننده فرستنده، امکان می دهد تا هویت خود را از سایر شرکت کنندگان در یک گروه پنهان کند. امضای حلقه، امضای دیجیتالی است که یک عضو برخی از گروه ها (که به نام حلقه نامیده می شود) می تواند پیام را به صورت ناشناس امضا کند، به این معنی که هیچ کس (به جز امضا کننده واقعی) نمی داند کدام عضو پیام را امضا کرده است.

برای تولید یک امضای حلقه، پلت فرم ارز دیجیتال مونرو ، از ترکیبی از کلیدهای حساب فرستندگان استفاده می کند و آنها را با کلیدهای عمومی در بلاک چین قرار می دهد، این کار باعث می شود که معاملات، گذشته از آنکه منحصر به فرد باشد، خصوصی هم خواهد بود.

این نحوه کار، امکان پنهان کردن هویت فرستنده را نیز فراهم می آورد، زیرا از نظر محاسباتی، غیرممکن است که از کلیدهای اعضای گروه برای تولید امضای پیچیده استفاده شود.

آدرس های مخفی، حریم خصوصی بیشتری را به معاملات اضافه می کند، زیرا این آدرس های تولید شده بصورت تصادفی برای استفاده یک بار برای هر تراکنش از طرف گیرنده ایجاد می شوند. استفاده از این آدرس های مخفی امکان پنهان کردن آدرس مقصد واقعی یک معامله را فراهم می کند و هویت شرکت کننده دریافت کننده، را نیز پنهان می سازد.

گذشته از آن، حلقه معاملات محرمانه یا RingCT، پنهان کردن مبلغ معامله را ممکن می سازد. پس از موفقیت در پنهان کردن هویت فرستنده ها و گیرنده ها ، عملکرد RingCT در ژانویه سال 2017 میلادی معرفی شد و برای کلیه معاملات انجام شده در شبکه ارز دیجیتال مونرو اجباری گردید.

کیف پول های مونرو کدامند ؟

توسعه دهندگان Monero تقریباً برای هر سیستم عامل کیف پول ساخته و کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری XMR در دسترس است. کیف پول Monero GUI کیف پول رسمی مونرو است که توسط توسعه دهندگان این ارز ایجاد شده است. اگر بخواهیم بهترین کیف پول های ارز دیجیتال مونرو در سال 2019 میلادی را بررسی کنیم، به ترتیب عبارتند از :

 

کیف پول های مونرو
کیف پول های مونرو

 

1- کیف پول سخت افزاری Ledger Nano X، نوع جدید کیف پول سخت افزاری است که توسط شرکت Ledger SAS در سال 2019 راه اندازی شده است.

مطمئناً نسبت به سایر کیف پول های سخت افزاری دیگر، از ویژگی های بیشتر و امنیت بهتری برخوردار است. کیف پول Nano X دارای یک باتری بوده و دارای بلوتوث است که می تواند با دستگاه های iOS و Android هم ارتباط برقرار کند.

2- کیف پول سخت افزاری اقتصادیLedger Nano S ، این کیف 700 نوع کریپتوکارنسی، از جمله ارز دیجیتال مونرو را پشتیبانی می کند و سازگار با کیف پول Monero GUI است.

3- کیف نرم افزاری Monerujo، این کیف اولین اپلیکیشن موبایل برای کیف پول مونرو بوده و تحت سیستم عامل اندروید کار می کند. اگر می خواهید به کسی BTC پرداخت کنید و هنوز ناشناس باشید، می توانید با استفاده از کیف پول Monerujo این کار را انجام دهید.

کیف پول Monerujo با ارز دیجیتال مونرو ادغام می شود که از طریق آن می توانید ضمن محافظت از حریم شخصی خود، هر آدرس بیت کوین در جهان را مبادله کنید.

4- کیف موبایلی Cake Wallet، یک کیف پول چند زبانه آنلاین است که برای ذخیره ارز دیجیتال مونرو استفاده می شود. این کیف قابل استفاده برای کاربران Android و Ios است. با این کیف، می توانید چندین کیف پول جدید ایجاد کنید و سرعت معاملات خود را تنظیم کنید. شما همچنین می توانید از ویژگی تشخیص چهره با کیف پول iOS برای امنیت بیشتر برخوردار شوید.

5- کیف موبایلی Edge Wallet، یک کیف پول چند ارزی برای کاربران اندروید و iOS است. هر دو سیستم عامل موبایل از ارز دیجیتال مونرو، پشتیبانی می کنند. این کیف پول مونرو را همیشه در موبایل خود به عنوان گزینه پشتیبان نگه دارید، زیرا استفاده از آن بی دردسر است و سریع تنظیم می شود.

6- کیف پول دسک تاپ با نام Atomic Wallet، این یک کیف پول دسک تاپ چند ارزی است که برای ذخیره بیش از 300 رمز ارز از جمله مونرو استفاده می شود. این کیف پول برای همه سیستم عامل های اصلی مانند Windows ،Mac ،Ubuntu ، Debian و Fedora و غیره در دسترس است.

 

کیف پول های Monero
کیف پول های Monero

 

7- کیف پول دسک تاپ با نام Monero GUI، کیف پول رسمی ارز دیجیتال مونرو است که توسط توسعه دهندگان این ارز ایجاد شده است. این یک کیف پول سنگین است که برای اجرای یک گره کامل مونرو مورد نیاز است، به همین دلیل برای استفاده از کیف پول Monero GUI باید تمامی بلاک چین مونرو را به طور کامل بارگیری کنید. هماهنگ سازی بلاک چین می تواند چند ساعت پس از بارگیری آن طول بکشد.

8- کیف پول کاغذی به نام Monero Offline ، با استفاده از این تولید کننده آفلاین مونرو، می توانید کیف پول کاغذی مونرو را به راحتی ایجاد کنید که یک جفت کلید خصوصی و اصلی چاپ می شود. شما همچنین می توانید مشخصات و کلیدهای مخفی را با استفاده از Monero به دست آورید. اما کیف پول های کاغذی برای همه مناسب نیستند زیرا باید در استفاده از آنها بسیار محتاط باشید. وقتی کیف پول سخت افزاری مانند Ledger Nano S دارید، دیگر نیازی به کیف پول کاغذی ندارید.

9- کیف پول تحت وب MyMonero، یکی دیگر از کیف پول های رسمی ارز دیجیتال مونرو است و نکته خوب این است که در سمت سبک تر کارها قرار دارد.

این بدان معناست که برای استفاده از این کیف پول نیازی به بارگیری کامل بلاک چین ندارید و می توانید بلافاصله با MyMonero شروع کنید زیرا این یک کیف پول وب است.

ارزش سکه Monero در بازار ارز چگونه ارزیابی می شود ؟

مونرو برای افرادی که برای حفظ حریم خصوصی و امنیت خود ارزش قائل هستند، یک رمز ارز منبع باز و غیر متمرکز است. ارز دیجیتال مونرو بسیار خصوصی است و همین امر باعث می شود ردیابی آن غیرممکن گردد.

Monero برای بهبود وظیفه حفظ حریم خصوصی خود روی تکنیک های مهیج معروف به امضای حلقه، RingCT ، Kovri و آدرس های Stealth کار می کند، به همین دلیل این ارز قوی تر از برخی دیگر از ارزهای دیجیتال، برای سرمایه گذاری است.

 

ارزش سکه Monero
ارزش سکه Monero

آدرس Stealth یا مخفی کاری، آدرس های مخفیانه هویت گیرنده معامله بلاک چین را پنهان می کند، و از حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن در شبکه Monero، اطمینان می دهد.

بعلاوه، مونرو نرخ تورم بسیار پایین تری دارد که دلیل خوب دیگری برای داشتن حداقل 3 تا 5٪ مونرو در نمونه ارزهای انتخابی شما است.

رتبه ارز دیجیتال مونرو در تاریخ 17 اکتبر 2019 در میان ارزهای دیجیتال، رتبه 14 ام هست. قیمت یک سکه مونرو در حال حاضر برابر با 57.66 دلار و یک بیت کوین برابر با حدود 148 مونرو است. Monero در حال حاضر 0.42 درصد حجم بازار ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

ارزش سرمایه در مارکت آن در حدود 930 میلیون دلار است. تعداد سکه های در گردش Monero که در دسترس است 17,261,204می باشد. فعال ترین صرافی که تجارت ارز دیجیتال مونرو را انجام می دهد، Binance است. ارز دیجیتال مونرو در دو سال اخیر بسیار خوب عمل کرده و بسیاری از سرمایه گذاران دید خوبی از آینده Monero دارند.

 

قیمت لحظه ای مونرو

 

[ccpw id=”851″]

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن : این مقاله سعی میکند برای همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *