صرافی کوینکس

ریگ ماینینگ چیست

زمان مطالعه : 7 دقیقه

ریگ ماینینگ چیست : ریگ ماینینگ یا ریگ استخراج در واقع یک مجموعه سخت‌افزار است که کار استخراج را انجام می‌دهد. ریگ ماینینگ می‌تواند ریگ گرافیک GPU باشد و یا ریگ ای‌سیک ASIC باشد.

 

ریگ ماینینگ از کجا به‌دست می‌آید

 

ریگ ماینینگ را به دو صورت تهیه می‌کنند. برخی افراد ریگ های مورد نظر خودشان را به صورت آماده از بیرون خریداری می‌کنند. برخی افراد هم بنا به نیاز و تمایل خود اقدام به سرهم کردن یک ریگ مختص خودشان می‌کنند که کار چندان دشواری نیست.

 

ریگ ماینینگ مبتنی بر کارت گرافیک

 

تا مدت های طولانی برای ماینینگ تنها از کارت‌ های گرافیک استفاده می‌ شد. ریگ مبتنی بر کارت گرافیک به لحاظ ظاهری شبیه کیس کامپیوترهای خانگی است.

 

تعداد کارت‌های گرافیک ریگ بیشتر است. در واقع بخش اصلی این نوع ریگ همین کارت‌های گرافیک است. ریگ ماینینگ اتریوم از کارت‌های بسیار قوی بازی استفاده می‌کنند.

 

یک ریگ ماینینگ آماده برای استخراج
یک ریگ ماینینگ آماده برای استخراج

 

بنا بر تجربه، کارت های گرافیک برند AMD کیفیت بهتری برای ماینینگ نسبت به کارت‌های گرافیک شرکت ‌Nvidia دارند.

 

در کارت های گرافیک قدرت هش نکته بسیار مهمی است. از طریق وارد کردن قدرت هش کارت در ماشین حساب می توان محاسبه کرد که جه میزان سود از این تجهیزات به‌دست می‌آید.

 

سایت‌ هایی نیز وجود دارند که می‌توان با مراجعه به آنها و وارد کردن مشخصات هر سخت‌افزار، میزان سود آن را محاسبه کرد. البته این تخمین به صورت تقریبی است.

 

بهترین مدل های GPU برای استخراج اتریوم :

نرخ هشمدل های GPU
33 MH/sRadeon RX Vega 64
31 MH/sRadeon RX Vega 56
32 MH/sGeForce GTX 1080 TI
25 MH/sRadeon Rx 580
24 MH/sRadeon Rx 480
27 MH/sGeforce GTX 1070
22 MH/sRadeon Rx 570
21 MH/sRadeon Rx 470
20 MH/sGeforce GTX 1060
28 MH/sRadeon R9 290x

استخراج با استفاده از آرایه گیت های قابل برنامه ریزی در محل (FPGA)

 

همانطور که در نوشته های پیشین به آن اشاره کردیم ، یکی از روش های منسوخ شده در استخراج یا ماینینگ ، استفاده از آرایه گیت های قابل برنامه ریزی در محل است.

 

آرایه گیت های قابل برنامه ریزی در محل چیست : یک مدار یکپارچه الکترونیکی طراحی شده‌ است که پس از ساخت توسط مشتری یا طراح آن قابل برنامه‌ ریزی در محل خود است، از این رو به آن “برنامه‌پذیر در محل” هم گفته می‌شود.

 

یک نمونه ریگ از آرایه گیت های قابل برنامه ریزی در محل
یک نمونه ریگ از آرایه گیت های قابل برنامه ریزی در محل

 

این قطعه الکترونیکی تولیدکننده سخت‌افزار استخراج ارز دیجیتال را قادر می‌سازد که این تراشه‌ها را خریداری کنند و پیش از قرار دادن و انتقال آن به تجهیزات خود، آن‌ها را بر اساس نیاز خود که همان استخراج ارز دیجیتال است، تغییر دهند.

 

به مجموع این مدارهای طراحی شده FPGA گفته می شود که بدلیل گران بودن و به صرف نبودن در حال حاضر تقریبا منسوخ شده است و یا در دست عده ای خاص است. این مدارات مجتمع قدرتی بالاتر از کارت گرافیک دارند ولی از دستگاه های ای سیک Asic معمولا ضعیف تر هستند یعنی چیزی بین کارت گرافیک و دستگاه ای سیک هستند.

 

شما بوسیله این مدارات هم می توانید ریگ تهیه کنید به شرطی که چند تا از آنها در کنار هم قرار بگیرند تا راندمان ریگ شما افزایش یابد.

 

ریگ ماینینگ مبتنی بر دستگاه‌های ای‌سیک

 

یک نوع دیگر از ریگ های ماینینگ مبتنی بر دستگاه‌های ای‌سیک است. ای‌سیک یا ASIC به معنای مدارهای مجتمع با کاربرد خاص، مخفف Application-Specific-Integrated-Circuit است.

 

دستگاه‌ های ای‌سیک رقیب یکساله دستگاه‌های مبتنی بر کارت گرافیک هستند. این دستگاه‌ها چند برابر قوی‌تر از کارت‌های گرافیک هستند.

 

یک نمونه از دستگاه ای سیک برای ماینینگ
یک نمونه از دستگاه ای سیک برای ماینینگ

 

مصرف انرژی و تولید گرما و سودآوری آن‌ها هم نسبت به ریگ های ماینینگ کارت‌ گرافیک بسیار بهینه تر است.

 

کارت‌های گرافیک باعث تمرکز زدایی در کار ماینینگ می‌شد اما این دستگاه‌ها با بهینه سازی مصرف، امکان تهیه توسط سرمایه‌داران بزرگ و استفاده به صورت انبوه را دارند.

 

به همین دلیل دوباره روند ماینینگ را به سمت تمرکز گرایی در دست یک عده خاص سوق می‌دهند. این مساله خوشایندی در یک بازار رقابتی نیست.

 

بزرگترین دستگاه ای‌سیک در سال اخیر توسط شرکت بیت‌مین چین ( Bitmain ) ساخته شده و 2500 دلار قیمت دارد. هش ریت یا نرخ سودآوری آن بسیار بالاست.

 

تراشه‌ ای‌سیک قابلیت استفاده در هر دستگاهی و برای هر کاربردی را دارد اما کاربرد و ایده اصلی ساخت آن استفاده در ریگ ماینینگ است.

 

سایر تجهیزات استفاده شده در ریگ های استخراج

 

برای تکمیل مراحل اسمبل کردن یک ریگ ماینینگ به تجهیزات دیگری هم نیاز است.

 

شاسی ریگ ماینینگ : ابتدا به وسیله ای نیاز داریم تا قطعات ریگ خود را روی آن اسمبل کنیم. نام این وسیله شاسی است. شاسی می‌تواند حتی دست‌ساز باشد. فقط باید وسیله‌ای باشد که قطعات روی آن به استواری جای بگیرند و تکان نخورند.

 

شاسی برای نصب قطعات ریگ
شاسی برای نصب قطعات ریگ

 

رم ریگ ماینینگ : برای ماینینگ نیاز به یک رم دارید. رم می‌تواند از نوع عادی نه‌ چندان قوی باشد. اما اگر سیستم شما فقط به استخراج اختصاص داده نشده و وظایف دیگری هم دارد، بهتر است رم قوی تر در حدود 8 گیگا بایت داشته باشید.

 

یک نمونه از رم برای ریگ
یک نمونه از رم برای ریگ

 

پاور ریگ ماینینگ : منبع تغذیه یا همان پاور یک ابزار ضروری در تهیه ریگ ماینینگ است. اگر نباشد قطعات آسیب خواهند دید. برای یک سیستم خانگی منبع تغذیه بزرگی نیاز نیست اما هرچه قدرت سیستم افزایش می‌یابد پاور قوی‌تری نیاز است. برای انتخاب پاور خوب حتما به نیازهای سیستم خود توجه کنید و با متخصصان و فروشندگان مشورت کنید. در صورت انتخاب پاور ضعیف کل سیستم ریگ شما آسیب خواهد دید و متضرر خواهید شد.

 

منبع تغذیه یا پاور
منبع تغذیه یا پاور

 

سی‌پی‌یو : در اسمبل کردن ریگ نیازی به سی‌پی‌یو قوی نیست و تنها سازگاری با مادربرد مد نظر است. بنابراین یک سی پی یو عادی هم کفایت می کند و مثلا نیازی به سی پی یو های Core i7 گران قیمت نیست.

 

سی پی یو
سی پی یو

 

درایو اس‌اس‌دی : حافظه قوی از ملزومات ضروری برای تکمیل ریگ ماینینگ و اجرای نرم‌افزارهای استخراج است. بنابراین یک هارد اکسترنال یا یک درایو SSD تهیه کنید و حداقل فضای داخلی آن 300 گیگابایت کفایت می کند.

 

هارد یا درایو SSD جهت نصب نرم افزارهای مخصوص ماینینگ
هارد یا درایو SSD جهت نصب نرم افزارهای مخصوص ماینینگ

 

کابل و سایر تجهیزات : هر سخت‌افزار با کابل مورد نیازش در ریگ متصل می‌شود. انواع کابل‌های مختلف برای وسیله های مختلف وجود دارد که برای انتخاب آنها باید دقت و شناخت داشته باشید. نیاز به کابل PCI Express USB برای اتصال کارت های گرافیک به مادربرد دارید و سایر پیچ ها و اتصالات.

 

کابل و تجهیزات اتصال در ریگ ماینینگ
کابل و تجهیزات اتصال در ریگ ماینینگ

 

مادربرد : بدنه اصلی که تمام قطعات برای اتصال از آن استفاده می‌کنند مادربرد است. مدل‌های موجود در بازار تنوع زیادی دارند. برند ایسوس از برندهای قابل اعتماد در این زمینه است.

 

یکی از مادربردهای مخصوص ماینینگ
یکی از مادربردهای مخصوص ماینینگ

 

مودم : برای استخراج نیاز به اینترنت مداوم وجود دارد. سرعت و حجم اینترنت مورد مصرف اهمیت بالایی ندارد زیرا مقدار کمی مصرف می‌شود. اما استمرار آن حائز اهمیت بالایی است. بنابر این ضروری است که هر کاربر یک مودم ای‌دی‌اس‌ال تهیه و برای ریگ ماینینگ فعال نماید. حداکثر مصرف ریگ در ماه چیزی حدود 5 گیگابایت پهنای باند اینترنتی است.

 

سرهم کردن تجهیزات ریگ

 

برای سرهم کردن یا اسمبل کردن تجهیزات ریگ ماینینگ کار چندان دشواری پیش رو ندارید. فیلم‌های آموزشی بسیاری در فضای مجازی نحوه سرهم کردن تجهیزات را با دقت و کیفیت خوبی آموزش داده اند.

 

اسمبل کردن تجهیزات ریگ ماینینگ
اسمبل کردن تجهیزات ریگ ماینینگ

 

اما با این‌حال به دلیل اهمیت ریگ ماینینگ در پروسه استخراج، و گران بودن تجهیزات آن، بهتر است از یک متخصص بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد.

 

هرچند که معتقدیم کار اصلا دشواری نیست و حتما می توانید از پس آن بر بیایید و می دانیم که اغلب شما هم از قبل این کار را بلد هستید که شبیه به اسمبل کردن یک سیستم کامپیوتری خانگی می ماند.

 

سیستم عامل مورد نیاز برای ریگ ماینینگ

 

ریگ شما درایور DVD ندارد. بنابر این باید از طریق فلش مموری روی آن سیستم عامل نصب کنید. هر سه سیستم عامل ویندوز، لینوکس و مک بر روی ریگ کار می‌کنند.

 

برای نصب سیستم عامل باید سیستم را به یک مانیتور وصل کنید و سیستم عاملی که از طریق نرم‌افزارهای ISO روی فلش ریخته‌اید را نصب کنید.

 

سپس درایورهای مورد نیاز کارت گرافیک را نیز روی این سیستم عامل نصب کنید. سپس کیف پول اتریوم مناسب خود را انتخاب و نصب کنید تا بتوانید تمام اتریوم های ماینینگ شده خود را در آن نگهداری کنید.

 

یک مقایسه بین انواع ریگ ماینینگ

 

یکی از معایب کارت‌های گرافیکی در ریگ ها این است که دمای زیادی تولید می‌کنند. همین نیاز دستگاه به فن‌ های قوی و نیاز به خنک کردن زیاد محیط نگهداری دستگاه باعث می‌شود هزینه استفاده از این دستگاه‌ها بالا برود.

 

مقایسه بین انواع ریگ ماینینگ
مقایسه بین انواع ریگ ماینینگ

 

بخش زیادی از درآمد شما از ماینینگ صرف پرداخت هزینه های برق خواهد شد. البته این هزینه در کشورهای مختلف متفاوت است. در عین حال ارزان و قابل تهیه بودن تجهیزات گرافیکی باعث می‌شود کاربران زیادی بتوانند در محیط کوچک خود از آنها استفاده کنند.

 

در مقابل دستگاه های ای‌سیک ریگ ماینینگ دمای بسیار کمی تولید می‌کنند. این هزینه نگهداری محیطی آنها را کاهش می‌دهد.

 

از طرفی مصرف برق را نیز کاهش می‌دهد. اما هزینه تهیه آنها زیاد است و بنابراین کاربران عادی کمتری از آنها استفاده می‌کنند. این دستگاه ها بیشتر توسط سرمایه‌داران استفاده می‌شود. البته اختلالاتی در روند فعلی ماینینگ ایجاد خواهد کرد و حتی احتمال دارد در قیمت ارزهای دیجیتال نیز تاثیر بگذارد.

 

پیشرفت تجهیزات ریگ و بالا رفتن سختی شبکه لزوما به معنی بهتر شدن بازار و شرایط نخواهد بود.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

برخی از اصطلاحات بلاک چین و ارزهای دیجیتال

آشنایی با برخی از اصطلاحات بلاک چین و ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه : 4 دقیقه آشنایی با برخی از اصطلاحات بلاک چین و ارزهای دیجیتال : در این نوشته سعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *