صرافی کوینکس

MakerDAO چیست؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه

MakerDAO سازمانی است که در حال توسعه فن آوری برای استقراض، پس انداز و رمزنگاری پایدار در بلاک چین اتریوم است.

MakerDAO چیست؟

MakerDAO یک سازمان غیرمتمرکز است که بربستر اتریوم ساخته شده است تا امکان وام دادن و وام گرفتن ارزهای رمزنگاری شده را بدون نیاز به واسطه ها فراهم می کند.

MakerDAO از یک قرارداد هوشمند تشکیل شده است که وام دادن و گرفتن را مدیریت می کند و همچنین از دو ارز: DAI و MKR برای تنظیم ارزش وام ها بهره می برد.

MakerDAO بخشی از جنبشDeFi” ” –سیستم مالی غیرمتمرکز-است.

MakerDAO چیست؟
MakerDAO چیست؟

استفاده از رمزارزها برای وام گرفتن کریپتو بسیار مشکل است. از آنجایی که بیشتر دارایی های رمزپایه به شدت در نوسان هستند، مبلغی که در کریپتو وام گرفته می شود و مبلغ بازپرداخت آن می تواند طی مدت زمان کوتاهی بسیار متفاوت باشد.

اینجاست که MakerDAO وارد می شود. MakerDAO با ترکیب وام با استیبل کوین ها -ارز پایدار-، به کاربران امکان می دهد که مبلغی را وام بگیرند و با اطمینان میزان بازپرداخت خود را پیش بینی کنند.

در این مقاله، ما می آموزیم که چگونه پروتکل MakerDAO با ایجاد امکان وام گرفتن از دارایی های خودتان، توانست بیش از 2٪ از کل ETH را جذب کند.

MakerDAO چیست؟

MakerDAO سازمانی است که در حال توسعه فن آوری برای استقراض، پس انداز و رمزنگاری پایدار دربلاک چین اتریوم است.

این پروتکل به تمامی دارندگان ETH و کیف پول متا ماسک این امکان را می دهد تا بتوانند دارایی خود را در قالب استیبل کوینی به نام DAI وام بدهند.

با قفل کردن ETH در قراردادهای هوشمند MakerDAO ، کاربران می توانند مقدار مشخصی از DAI را ایجاد کنند – هرچه ETH بیشتری قفل کنند، می توانند DAI بیشتری ایجاد کرد.

هنگامی کاربران مجاز به آزاد کردن ETH خود -که از آن به عنوان وثیقه برای وام خود در قالب DAI استفاده کردند-، می شوند که آنها وام را به همراه همه ی هزینه ها بازپرداخت کنند.

MakerDAO یک لایه اساسی از سیستم مالی غیرمتمرکز در اتریوم ایجاد کرده است – آنچه این روزها DeFi “” نامیده می شود.

چه کسی MakerDAO را اختراع کرده است؟

Rune Christensen بنیانگذار و مدیر عامل فعلی MakerDAO است.

آیا می دانید؟

در سپتامبر 2018 ، آندرسن هوروویتس با سرمایه گذار مشهور جهان صندوق رمزنگاری a16z 300 15 میلیون دلار در MakerDAO سرمایه گذاری کرد تا 6 درصد از کل توکن های (Maker) (MKR) را خریداری کند.

این اولین سرمایه گذاری میلیون دلاری این شرکت بود.


بیشتر بخوانید🔻🔻🔻🔻🔻🔻


چه چیز خاصی در مورد آن وجود دارد؟

بدون چک های اعتباری و افرادی که صحت کاربران را تصدیق کنند، چگونه می شود دارایی ها را حتی روی بلاک چین مربوطه سرمایه گذاری کرد؟

پاسخ این مساله انحلال است، یعنی لحظه ای که یک دارایی برای پرداخت بدهی طلبکاران به سرمایه تبدیل می شود.

وقتی وثیقه وام به کمتر از میزانی مشخص افت می کند – به این معنی که قیمت ETH قفل شده به پایینتر از مبلغ وام گرفته شده در قالب DAI کاهش یافته است – وام منحل می شود.

به عبارت دیگر ، ETH که به عنوان وثیقه مورد استفاده قرار گرفته شده است، برای بازپرداخت وام دریافتی به همراه مجازات و هزینه بازپرداخت ضبط می شود.

نقدینگی و تهدید انحلال با جلوگیری از استقراض بیش از حد کاربران، سیستم را ثابت نگه می دارد.

آیا می دانید؟

MakerDAO پرکاربردترین و یکی از بزرگترین پروژه ها در اکوسیستم غیرمتمرکز مالی (DeFi) اتریم است که تا به امروز حدود 2.3 میلیون ETH در پروتکل خود قفل کرده است، که بیش از 2٪ از کل عرضه ETH است.

چه چیز دیگری است؟

اگر تهدید انحلال سیستم را درستکار نگه دارد، دارندگان توکن های (MKR)  آخرین مفر وام دهنده ها هستند.

هنگامی که قیمت ETH سقوط می کند و بسیاری از وام ها به یکباره منحل می شوند، MKR ایجاد می شود و به منظور بازپرداخت وام به وام دهندگان پرداخت می شود.

در همین زمان، هزینه های لازم برای MKR نیز پرداخت می شود و برای خرید مجدد توکنهای MKR که سوزانده شده و از بین رفته اند، از مجازات های انحلال استفاده می شود.

از نظر تئوری، همیشه باید ارزش کافی نقدینگی MKR برای تهیه پشتوانه وام ها وجود داشته باشد.

DAI ، ETH و MKR به عنوان یک سیستم خودکار نظارت و ایجاد توازن کار می کنند – هر یک از این توکن ها وظایفی برای مقابله با دیگری انجام می دهند که برای پایدار و غیرمتمرکز نگه داشتن سیستم لازم است.

در اینجا خلاصه ای از نحوه کار این سه توکن را بیان می کنیم:

DAI یک توکن ERC20 در بلاک چین اتریوم است که ارزشی ثابت معادل ارزش یک دلار آمریکا دارد.

همچنین کلید اصلی سیستم اعطای وام MakerDAO است. وقتی وام از MakerDAO گرفته می شود، DAI ایجاد می شود.

این ارزی است که کاربران با آن وام می گیرند و بازپرداخت می کنند.

توکن سازنده(MKR) توسط MakerDAO ایجاد می شود و هدف اصلی آن پشتیبانی از ثبات توکن DAI””ی MakerDAO و فعال کردن حاکمیت برای سیستم اعتباری DAI است.

دارندگان MKR در مورد عملکرد و آینده سیستم تصمیماتی کلیدی می گیرند.

چگونه توکن های MKR تولید می شوند؟

MKR یک توکن ERC20 است که بسته به میزان نزدیکی استیبل کوین DAI به دلار آمریکا ایجاد یا سوزانده می شود.

ایجاد MKR جدید به ثبات DAI وابسته است. اگر DAI پایدار بماند، MKR بیشتر سوزانده می شود و در کل عرضه کاهش می یابد.

اگر DAI در فاصله ی زیادی با یک دلار در نوسان باشد، MKR بیشتر ایجاد می شود و این نیز باعث افزایش کل عرضه خواهد شد.

چگونه می توانید توکن های MKR را نگه دارید؟

MKR در صرافی های بزرگ مانند OKEx و صرافی های غیر متمرکز مانند شبکه Kyber در دسترس است.

با MKR چه کاری می توانید انجام دهید؟

از آنجا که دارندگان MKR از یک سیستم پایدار MakerDAO به لحاظ اقتصادی بهره مند می شوند، آنها انگیزه می گیرند که به نفع پروتکل MakerDAO عمل کنند.

در نتیجه، دارندگان MKR می توانند در مورد تصمیمات حاکمیتی مانند میزان تعیین هزینه ها و انواع وثیقه های قابل قبول توسط پروتکل رای دهند.

در سیستم MakerDAO ، یک توکن MKR برابر با یک رای است تا افراد یا سازمان های دارای دارایی های بزرگ MKR بتوانند تأثیر زیادی در نتایج رای گیری داشته باشند.

آینده

MakerDAO به یکی از پروژه های پرچمدار جنبش DeFi تبدیل شده است به لطف مجموعه ای از مشارکت های استراتژیک که به تطبیق هرچه بیشتر آن با بقیه ی پروتکل ها کمک می کند.

با این حال، این کار برای MakerDAO چندان هم آسان نبوده است. مانند بسیاری از پروژه های دیگر در این زمینه، در معرض اثرات رویدادهای عظیم جهانی مانند کروناویروس قرار دارد.

این بدان معنی است که سیستم می تواند ناپایدار شود و همانطور که قبلاً گزارش داده ایم، تقریبا غیرقابل استفاده شود.

اما مانند بسیاری از اکوسیستم ها، MakerDAO هنوز روزهای ابتدایی خود را می گذراند و اگر بتواند بر چالش های پیشرویش غلبه کند، قطعا قوی تر خواهد شد.

سلب مسئولیت

مشاهدات و نظریات ابراز شده توسط مولف فقط برای اهداف اطلاعاتی و خبری است، نه مشاوره در زمینه ی سرمایه گذاری در بازار کریپتو.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

چرا سازمان بورس واوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

چرا سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه SEC چه پروژه‌های بلاک چین یا رمزنگاری را می‌تواند مورد پیگرد قانونی قرار دهد؟ SEC …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *