صرافی کوینکس

ارز دیجیتال آیوتا چیست

زمان مطالعه : 7 دقیقه

ارز دیجیتال آیوتا چیست : آیوتا ( iota ) نوعی فن آوری دفترچه توزیع شده است که در پلتفرمی به نام تَنگِل (tangle) برای امکان پذیر ساختن تراکنش های غیرمتمرکز بین دستگاه ها در سیستم اینترنت اشیاء (IoT) طراحی شده است. با راه اندازی آیوتا، برای اولین بار انسان ها و ماشین ها می توانند در محیطی غیرمتمرکز بدون هزینه تراکنش و بدون نیاز به واسطه قابل اعتماد تبادل پول و یا داده انجام دهند. در پلتفرم آیوتا (تَنگِل) استخراج کننده نقشی ندارد.

 

ارز دیجیتال آیوتا چیست

ارز دیجیتال آیوتا چیست : پروژه آیوتا در اواخر سال 2015 توسط سرگئی ایوانچگلو (Sergey Ivancheglo) ، دیوید سونستبو (David Sonstebo) سرگوئی پوپوف (Serguei Popov) ، و دومینیک شینر(Dominik Schiener) راه اندازی شد. ارز دیجیتال آیوتا توسط بنیاد آیوتا که در آلمان واقع شده است مدیریت می شود.

مانند بسیاری از کریپتوکارنسی ها (رمز ارزها) ، هدف از عرضه آیوتا نیز ایجاد یک سیستم پرداخت بود که تراکنش هایی سریعتر ، ایمن تر ، ارزان تر و مقیاس پذیرتر انجام دهد.

ارز دیجیتال آیوتا چیست
ارز دیجیتال آیوتا چیست

اما قابلیت های آیوتا به تبادلات مالی محدود نمی شود. آیوتا امکان جابجایی داده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر (اینترنت اشیاء) را نیز فراهم می کند، همچنین آیوتا طبق ادعای سازندگانش مشکلات مقیاس پذیری مربوط به بیت کوین مانند تأخیر در شبکه ناشی از تراکم بلوک را حل کرده است.

بنیاد آیوتا قبل از عرضه رسمی ارز دیجیتال خود، از طریق پیشنهاد اولیه سکه (Initial Coin Offering) سرمایه ای بیش از 3000 بیت کوین که در آن زمان معادل 434000 دلار ارزش داشت بدست آورد. از آن زمان تاکنون ارزش بازار آیوتا به بیش از 14 میلیارد دلار رسیده است.

کوچکترین واحد جدا نشدنی این ارز، IOTA نام دارد. در حال حاضر تعداد ثابت 2،779،530،283،277،761 آیوتا وجود دارد که همگی قبلا تولید شده اند و بیش از این قابل استخراج نیست. در تبادلات ارز دیجیتال از واحد MegaIOTA یا مخفف آن MIOTA استفاده می شود.

در رمزنگاری سکه آیوتا از فناوری بلاک چین مانند بیت کوین یا اتریوم استفاده نشده بلکه از پلتفرم جدید تَنگِل استفاده شده است. در پلتفرم تَنگِل یک مفهوم ریاضی با عنوان Directed Acyclic Graphs (DAG) به کار رفته است.

 

پلتفرم تَنگِل شامل شبکه ای از گره هاست که قرارگیری آنها به صورت متوالی نیست، یعنی هر گره می تواند به چند گره دیگر وصل شود، اما این اتصال فقط در یک جهت انجام می گیرد و برگشتی وجود ندارد.

یک بلاک چین استاندارد نیز یک شبکه DAG به صورت یک مجموعه پیوندی پی در پی است، اما شبکه تَنگِل یک سیستم موازی است که در آن می توان معاملات را نه به صورت پی در پی ، بلکه بطور همزمان پردازش کرد.

هرچه سیستم های بیشتری به شبکه وصل می شوند، تَنگِل در پردازش تراکنش ها ایمن تر و کارامدتر عمل می کند.

تایید تراکنش ها در شبکه تَنگِل

در بلاک چین بیت کوین ، گروهی از گره ها که حاوی کل تاریخچه معاملات هستند و اصطلاحا گره های کامل (full nodes) نامیده می شوند برای تأیید و اجماع لازم هستند. این فرآیند مستلزم صرف انرژی و محاسبات بسیار است.

اما در پلتفرم تَنگِل نیازی به این گره های کامل نیست. در این پلتفرم برای اینکه یک تراکنش معتبر باشد ، هر گره باید دوتا از تراکنش های قبل از خود را در سایر گره ها تایید کند.

 

به عبارت دیگر هر کاربری که در این شبکه تراکنشی انجام می دهد باید با تایید اعتبار دو تراکنش دیگر یک تست مختصر اثبات کار (proof-of-work) را با موفقیت پشت سر بگذارد.

دو تراکنشی که برای تایید انتخاب می شوند اصطلاحا tip (نکته) نامیده می شوند. هرچه یک تراکنش به تعداد دفعات بیشتری تایید شده باشد، از لحاظ اعتماد وزن بیشتری دارد.

هر تراکنش پس از تایید برای کل شبکه پخش می شود و یک تراکنش تأیید نشده دیگر می تواند این تراکنش تازه تأیید شده را به عنوان یکی از نکات برای تأیید خود انتخاب کند

این روش کار چند مزیت دارد :

1) زمان، حافظه و انرژی لازم برای تایید تراکنش ها کاهش می یابد

2) استخراج کنندگان از فرایند اعتبارسنجی تراکنش ها حذف می شوند، که این خود در افزایش سرعت معاملات موثر است

3) انجام همین تست اثبات کار مختصر با تایید دو تراکنش دیگر، تنها هزینه ای است که کاربر در ازای هر تراکنش می پردازد، بنابراین آیوتا عملا هزینه تراکنش ندارد.

4) رشد و سرعت شبکه به موازات افزایش تعداد کاربران افزایش می یابد

5) ارز آیوتا در طیفی وسیع از دستگاه های مختلف با سطوح مختلف مصرف انرژی قابل استفاده می شود.

 

ارز دیجیتال آیوتا چیست – اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء (Internet of Things, IoT) شامل میلیاردها ماشین متصل به اینترنت است که با هم تبادل داده انجام می دهند.

با ابداع شبکه اشتراک داده ها، اینترنت اشیاء ارتباطاتی کارآمدتر در بسیاری از جنبه های زندگی ما ایجاد خواهد کرد، از جمله حمل و نقل ، انرژی ، تولید ، زیرساخت های شهری ، شناسایی و مراقبت های بهداشتی.

مؤسسه جهانی مک کینزی(McKinsey) گزارش می دهد که اینترنت اشیاء تا سال 2025 بین 4 تا 11 تریلیون دلار در اقتصاد جهانی تأثیر خواهد داشت.

اینترنت اشیاء بی تردید انقلابی در دنیای فن آوری خواهد بود که زندگی انسانها را دگرگون خواهد کرد. چالش اصلی برای ایجاد اینترنت اشیاء، نه تولید دستگاه های هوشمند، بلکه ایجاد ارتباط کارآمد بین دستگاه ها است، و پلتفرم آیوتا همان پلی است که امکان چنین ارتباطی را فراهم کرده است.

برای بهره مندی هرچه بیشتر از اینترنت اشیاء، باید شبکه ای از میلیاردها سیستم سایبر فیزیکی (cyber-physical) فراهم کنیم، که البته بتواند اعتماد ما را هم کسب کند.

انسان امروزه کاملا به اینترنت وابسته است؛ نمی توان تصور کرد که اگر یک روز یا حتی یک ساعت اینترنت قطع شود چه وضعیتی به وجود خواهد آمد.

کارایی کامل سیستم اجتماعی اقتصادی ما نیازمند اتصال 24 ساعته اینترنت است. اینترنت کارآمدترین رسانه ای است که تاکنون داشته ایم، اما نمی توانیم تنها به آن اکتفا کنیم.

پیامدهای وابستگی به یک کانال واحد می تواند فاجعه بار باشد. برای حل این مشکل آیوتا پروتكلی را تهیه كرده است كه براساس آن دستگاه ها می توانند از طریق کانال های دیگر مانند بلوتوث، موج Z (Z-wave) ، زیگبی (ZigBee) یا لورا (LoRa) با هم ارتباط برقرار كنند. شاید آینده ارتباطات فراتر از اینترنت باشد.

آیا ارز دیجیتال آیوتا ایمن است ؟

ارز دیجیتال آیوتا چیست و آیا ایمن است ؟ اگرچه پروژه آیوتا جاه طلبی های بزرگی در سر دارد، باید توجه داشت که آیوتا هنوز در مرحله تکامل و توسعه است.

امنیت ارز دیجیتال آیوتا چگونه است
امنیت ارز دیجیتال آیوتا چگونه است

 

پروتکل هماهنگ کننده شبکه متمرکز است، بنابراین اگر در عملکرد آن خللی ایجاد شود، کل شبکه به خطر خواهد افتاد.

در واقع این مشکل تاکنون چندین بار اتفاق افتاده و در یکی از این موارد سیستم آیوتا برای روزها غیرقابل استفاده بود.

خطر دیگری که شبکه آیوتا را به علت سایز کوچک شبکه تهدید می کند حمله 33 درصد است. به این معنی که اگر هکرها بتوانند کنترل 33 درصد از قدرت محاسباتی شبکه را به دست آورند، می توانند کنترل شبکه را به دست گرفته و آن را مختل کنند؛ در حالی که برای مختل کردن شبکه بلاک چین بیت کوین به دست آوردن کنترل 51 درصد شبکه لازم بود (حمله 51 درصد).

همچنین نگرانی هایی وجود دارد در این زمینه که سیستم آیوتا می تواند مورد حمله تکرار (replay attack) قرار گیرد.

حمله تکرار زمانی انجام می شود که یک هکر بتواند تراکنشی را بدون اطلاع فرستنده تکرار کند، در صورت موفقیت ، آنها می توانند از کیف پول شخصی افراد سکه سرقت کنند.

در اواخر سال 2017 میلادی محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) که تحقیقات آن معتبر و مورد احترام است، مقاله ای منتشر کردند که ادعا می کند شبکه آیوتا نقص های امنیتی زیادی دارد.

تمام موارد فوق نشان می دهد که ارز دیجیتال آیوتا هنوز یک محصول کامل و نهایی نیست؛ و هیچ تاریخ رسمی وجود ندارد که نشان دهد زمان کامل شدن آن چه موقع خواهد بود.

موارد استفاده آیوتا

موارد استفاده ارز دیجیتال آیوتا چیست : اگر آیوتا بتواند به تمام اهدافش دست پیدا کند، موارد استفاده جالب توجهی در دنیای واقعی دارد:

1) به عنوان سیستمی که قادر به پردازش تراکنش های فوری، بدون هزینه، و نامحدود است، آیوتا یک سیستم جهانی پرداخت ایده آل خواهد بود.

2)  افراد و سازمان ها می توانند از هرجای جهان با فشار یک دکمه به هرجا که بخواهند انتقال سرمایه انجام دهند

3) از آنجا که تراکنش ها رایگان هستند، آیوتا برای پرداخت های خرد نیز کاملا مناسب است

4) این امید وجود دارد که قدرت پردازش آیوتا بیشتر از حد معاملات مالی باشد و بتواند “اقتصاد ماشین به ماشین” را با انتقال داده بین دستگاه ها برقرار سازد.

5) آیوتا در حال طراحی پروتکلی است که در برابر حملات کوانتومی مقاوم باشد. محاسبات کوانتومی یک منطقه بسیار پیشرفته علمی است که در حال حاضر تنها سازمان هایی مانند ناسا و سیا در این زمینه کار می کنند.

فناوری فعلی بلاک چین های نسل اول و دوم مانند بیت کوین و اتریوم مبتنی بر رمزنگاری است که در حال حاضر هک کردن آن تقریباً غیرممکن است. با این حال، تصور بر این است که رایانه های کوانتومی قادر خواهند بود به راحتی این بلاک چین ها را نادیده بگیرند.

مزایا و معایب آیوتا بطور خلاصه

مزایای ارز دیجیتال آیوتا چیست

-) تراکنش های رایگان

-) مقیاس پذیری نامحدود

-) توانایی پردازش همه انواع داده ها، نه فقط تراکنش های مالی

-) امید به دستیابی به تراکنش های فوری

-) بی نیاز از استخراج، مشارکت همگانی

-) مقاومت در برابر حملات کوانتومی

مزایا و معایب ارز دیجیتال آیوتا چیست
مزایا و معایب ارز دیجیتال آیوتا چیست

معایب ارز دیجیتال آیوتا چیست

-) آیوتا هنوز فرآورده کامل و نهایی نیست

-) مشخص نیست چه زمانی پروژه کامل خواهد شد

-) در حال حاضر نیازمند یک هماهنگ کننده متمرکز است

-) مشکلات و نقایص تکنیکی زیادی را تجربه کرده است

-) بسیاری (از جمله MIT ) معتقدند که آیوتا مشکلات جدی امنیتی دارد

چگونه ارز دیجیتال آیوتا بخریم

مراحل خرید آیوتا بطور خلاصه به شرح زیر است :

1) یک کیف پول آیوتا دانلود کنید (Ledger, Trinity)

2) آدرس آیوتای خود را مشخص کنید

3) یک سایت تبادل کریپتوکارنسی برای خرید آیوتا پیدا کنید. می توانید این کار را در بزرگترین صرافی جهان بنام Binance انجام دهید.

4) بیت کوین یا تتر ( ارز دیجیتال معادل دلار ) را با آیوتا مبادله کنید

5) سکه های آیوتای خود را به کیف پولتان منتقل کنید

با وجود همه مشکلات گفته شده، آیوتا پتانسیل های زیادی برای مورد استفاده قرار گرفتن در مقیاس جهانی دارد. اگر تیم پشتیبانی پروژه آیوتا بتوانند به اهداف خود جامه عمل بپوشانند این پروژه یک موفقیت بزرگ و انقلابی در زمینه فن آوری خواهد بود.

 

قیمت لحظه ای ارز دیجیتال آیوتا

 

iota
iota

IOTA (MIOTA)

Price
$ 1.30

 

امیدواریم که از این مقاله درباره ” ارز دیجیتال آیوتا چیست ” استفاده لازم را برده باشید. دیدگاه در پایان مطالب یاری دهنده و کمک به ما است. با تشکر از همراهی شما.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن : این مقاله سعی میکند برای همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *