صرافی کوینکس

اتریوم چیست

زمان مطالعه : 8 دقیقه

اتریوم چیست : اتریوم یک پلتفرم جهانی غیرمتمرکز مبتنی بر فن آوری بلاک چین است که برای کنترل تبادلات مالی و ایجاد قراردادهای هوشمند و نرم افزارهای غیرمتمرکز کاربرد دارد. اگرچه اکثر افراد فن آوری بلاک چین را در همراهی با ارزهای دیجیتال می شناسند، اما کاربردهای این فن آوری به مراتب فراتر از ارزهای دیجیتال است؛ چرا که برنامه های کاربردی بسیاری به جز ارزهای دیجیتال از فن آوری بلاک چین استفاده می کنند.

اتریوم چیست

اتریوم چیست : اتریوم را می توان به عنوان یک بیت کوین قابل برنامه ریزی در نظر گرفت که بلاک چین آن بدون نیاز به واسطه، برای ایجاد بازارها ، دفاتر کل اشتراکی (Shared Ledger) ، سازمان های دیجیتال و سایر امکانات بی پایان که نیازمند داده ها و توافق های غیرقابل تغییر هستند، قابل استفاده است.

اتریوم چیست
اتریوم چیست

هم اکنون کریپتوکارنسی اتریوم دومین سکه از لحاظ ارزش بازار (Coin Market Cap) است و بعضی کارشناسان پیش بینی می کنند که اتریوم هم به عنوان یک سرمایه گذاری با ارزش و هم به عنوان محبوب ترین رمزنگاری در جهان از بیت کوین پیشی خواهد گرفت.

 

تاریخچه اتریوم

 

-) نوامبر  2013 : آقای ” ویتالیک بوترین ” خالق اتریوم، اولین وایت پیپر (مقاله حاوی اطلاعات مربوط به پروژه) اتریوم را منتشر کرد.

-) ژانویه 2014 : ایجاد پلتفرم اتریوم به عموم اعلام شد. تیم اصلی توسعه دهنده اتریوم شامل ویتالیک بوتِرین، میهای آلیسی، آنتونی دی لوریو، و چارلز هاسکینسون بود.

-) آگوست 2014 : عرضه اولیه اتریوم پایان یافت و سرمایه ای معادل 18.4 میلیون دلار برای آن به ارمغان آورد.

-) می 2015 : شبکه آزمایشی 1 اتریوم با نام المپیک (Olympic Testnet) در دسترس عموم قرار گرفت.

-) 30 جولای 2015 : اولین نسخه واقعی اتریوم با نام فرونتیِر (Frontier) عرضه شد.

-) 14 مارس 2016 : اولین نسخه پایدار اتریوم با نام هوم اِستید (Homestead) با 1150000 بلوک عرضه شد.

-) 25 اکتبر 2016 : اتریوم کلاسیک از پروتکل اصلی اتریوم منشعب (Fork) شد.

-) 16 اکتبر 2017 : هارد فورک متروپولیس بیزانتیوم (Metropolis Byzantium) انجام شد.

-) 28 فوریه 2019 : هارد فورک متروپولیس کنستانتینوپول (Metropolis Constantinople) انجام شد.

 

 

قرارداد هوشمند چیست ؟

 

قرارداد هوشمند (Smart contract) یک کد رایانه ای است که مبادله پول، محتوا، دارایی، سهام یا هر چیز با ارزش دیگری را تسهیل می کند.

در شبکه بلاک چین قرارداد هوشمند مانند یک نرم افزار خود به خود اجرا شونده است ، که در صورت برآورده شدن شرایط خاص ، بطور خودکار اجرا می شود.

قراردادهای هوشمند در شبکه بلاک چین دقیقاً مطابق برنامه ریزی انجام شده بدون هیچ گونه سانسور ، خرابی ، کلاهبرداری یا دخالت شخص ثالث اجرا می شوند.

همه بلاک چین ها توانایی پردازش کد را دارند، اما اکثر آنها به شدت محدود هستند. اتریوم متفاوت است.

به جای ارائه مجموعه ای از عملیات محدود، اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا عملیات مورد نظر خود را ایجاد کنند. بنابراین توسعه دهندگان می توانند هزاران برنامه مختلف فراتر از هرچه تاکنون دیده ایم ایجاد کنند.

ماشین مجازی اتریوم چیست

ماشین مجازی اتریوم چیست : قبل از ایجاد اتریوم ، برنامه های بلاک چین برای انجام مجموعه ای بسیار محدود از عملیات طراحی شده بودند.

ماشین مجازی اتریوم چیست
ماشین مجازی اتریوم چیست

به عنوان مثال بیت کوین و سایر کریپتوکارنسی ها ، منحصراً برای انجام وظیفه به عنوان ارزهای دیجیتال همتا به همتا طراحی شده بودند.

توسعه دهندگان بر سر دوراهی قرار گرفتند: مجموعه عملکردهای بیت کوین و سایر نرم افزارها را توسعه دهند که کاری بسیار پیچیده و وقت گیر است، یا این که یک برنامه بلاک چین جدید و همچنین یک پلتفرم کاملا جدید ایجاد کنند. ویتالیک بوتِرین خالق اتریوم، با شناخت این وضعیت یک رویکرد جدید را توسعه داد.

نوآوری اصلی اتریوم، ماشین مجازی اتریوم [Ethereum Virtual Machine (EVM)] یک نرم افزار کامل Turing است که در شبکه اتریوم اجرا می شود.

این برنامه به هر کسی امکان می دهد بدون توجه به زبان برنامه نویسی هر برنامه ای را با زمان و حافظه کافی اجرا کند.

ماشین مجازی اتریوم فرایند ایجاد نرم افزارهای بلاک چین را بسیار ساده تر و کارآمدتر از گذشته کرده است. اتریوم به جای ایجاد یک بلاک چین جدید برای هر برنامه جدید ، امکان توسعه هزاران برنامه مختلف را بر روی یک سیستم عامل فراهم می کند.

کاربردهای اتریوم

کاربردهای اتریوم : اتریوم به توسعه دهندگان امکان ایجاد و اجرای برنامه های غیر متمرکز را می دهد. از آنجا که برنامه های غیرمتمرکز از کدهایی ساخته شده اند که در یک شبکه بلاک چین اجرا می شوند، توسط هیچ فرد یا نهاد مرکزی کنترل نمی شوند.

انواع خدمات متمرکز می توانند با استفاده از اتریوم غیرمتمرکز شوند. انواع خدمات واسطه را که در صنایع مختلف ارائه می شوند در نظر بگیرید: وام های بانکی، ثبت نام ها، سیستم های رای گیری، اِعمال قوانین و بسیاری موارد دیگر.

اتریوم همچنین می تواند برای ایجاد سازمان های خودمختار غیر متمرکز (DAO) مورد استفاده قرار گیرد. DAO (Decentralized Autonomous Organization) یک سازمان کاملاً خودمختار و غیر متمرکز است که رهبر واحدی ندارد.

این سازمان ها توسط کد برنامه نویسی که در قالب مجموعه ای از قراردادهای هوشمند روی پلتفرم بلاک چین اتریوم نوشته شده است ، اداره می شوند.

کاربردهای اتریوم
کاربردهای اتریوم

این کد برای جایگزینی قوانین و ساختار یک سازمان سنتی و رفع نیاز به افراد و کنترل مرکزی طراحی شده است. به عبارت دیگر DAO از یک یا چند قرارداد تشکیل می شود که توسط گروهی از افراد هم فکر ایجاد شده اند.

عملکرد DAO کاملا شفاف و مستقل از دخالت انسان است، حتی پدیدآورندگان آن. DAO تا زمانی روی شبکه می ماند که هزینه های خود را تامین کند و خدمات مفیدی به مشتریان خود ارائه دهد.

اتریوم همچنین به عنوان پلتفرمی برای ایجاد سایر کریپتوکارنسی ها استفاده می شود. به خاطر استاندارد توکِن (رمز) ERC20 که توسط بنیاد اتریوم تعیین شده است، سایر توسعه دهندگان می توانند نسخه های خود را از این رمز ایجاد کنند و با عرضه اولیه سکه های خود(ICO) سرمایه کسب کنند.

در این استراتژی جذب سرمایه، صادرکنندگان توکِن جدید، توکن خود را به معرض فروش عمومی می گذارند و در عوض اتریوم دریافت می کنند.

در دو سال گذشته میلیاردها دلار با عرضه اولیه سکه ها (ICO) بر روی پلتفرم اتریوم جمع آوری شده است. EOS ( ایاس ) که یکی از ارزشمندترین ارزهای رمزنگاری شده در جهان است بر پایه توکن ERC20ایجاد شده است.

اخیراً اتریوم استانداردی جدید با نام توکن ERC721 برای ردیابی ایجاد کرده است که را برای ردیابی دارایی های بی نظیر دیجیتال ایجاد کرده است.

یکی از بزرگترین موارد استفاده این توکن در حال حاضر جمع آوری دارایی های دیجیتال با ارزشی است که مورد توجه مجموعه داران هستند، زیرا زیرساخت های این توکن به مردم امکان می دهد مالکیت کالاهای دیجیتال کمیاب را اثبات کنند.

حتی بازی های بسیاری با استفاده از این فناوری ساخته می شوند، مانند بازی CryptoKitties که می توانید گربه های دیجیتال را جمع آوری کنید و پرورش دهید.

سوخت اتریوم چیست

سوخت اتریوم چیست : سوخت اتریم (Ethereum Gas) یک اتریوم واحدی است که میزان تلاش محاسباتی مورد نیاز برای انجام یک عملیات مشخص را اندازه گیری می کند.

سوخت اتریوم
سوخت اتریوم

هر عملیاتی که در شبکه اتریوم انجام می شود، خواه یک تراکنش باشد یا اجرای یک قرارداد هوشمند نیاز به مقداری gas دارد. مقدار اتریومی که استخراج کنندگان دریافت می کنند، معادل مقدار کل gas است که صرف انجام کامل آن عملیات شده است. gas اتریوم خون حیات اکوسیستم اتریوم است.

مزایای پلتفرم اتریوم چیست

از آنجا که برنامه های غیر متمرکز روی پلتفرم بلاک چین اجرا می شوند ، از تمام ویژگی های آن بهره مند هستند :

-) تغییر ناپذیری : هیچ شخص ثالثی نمی تواند هیچ تغییری در داده ها ایجاد کند.

-) مقاومت در برابر فساد و پنهان کاری : برنامه ها در شبکه ای اجرا می شوند که بر مبنای اصل اجماع شکل گرفته است و سانسور را غیرممکن می سازد.

-) امنیت : بدون هیچ نقطه مرکزی اصلی نقص و با ایمنی ناشی از رمزنگاری، برنامه ها در برابر حملات هک و فعالیت های کلاهبرداری محافظت می شوند.

-) فعالیت بدون توقف : برنامه ها هرگز از کار نمی افتند و خاموش نمی شوند.

مزایا و معایب پلتفرم اتریوم
مزایا و معایب پلتفرم اتریوم

معایب پلتفرم اتریوم چیست

با وجود مزایای گفته شده، برنامه های غیر متمرکز بی عیب نیستند. از آنجا که کد قرارداد هوشمند توسط انسانها نوشته می شود، خوبی و کارآیی قراردادهای هوشمند به دانش و تبحر افرادی که آنها را می نویسند بستگی دارد.

اشکالات کد ممکن است ناخواسته به فعالیت های اشتباه منجر شود. اگر اشکالی در کدنویسی مورد سوء استفاده قرار گیرد، راهی کارآمد برای توقف حمله یا سوء استفاده وجود ندارد، به جز کسب اجماع شبکه و بازنویسی کد زمینه، که البته برخلاف ویژگی تغییر ناپذیری بلاک چین است.

همچنین ، هر اقدامی که توسط یک فرد یا نهاد مرکزی انجام شود ماهیت غیرمتمرکز برنامه را زیر سوال می برد.

میراث اتریوم

نوآوری هایی که اتریوم وارد جامعه بلاک چین کرده است از قبیل ماشین مجازی اتریوم، قراردادهای هوشمند، یا gas اتریوم، تاثیری قابل توجه بر پیشرفت های بعدی فن آوری بلاک چین داشته است.

قراردادهای هوشمند آغازگر موج جدیدی از خدمات مشاوره فناوری بوده اند. شرکت هایی که می توانند تراکنش ها را به صورت قراردادهای هوشمند انجام دهند، طرف مشورت سازمانهای متعددی قرار گرفته اند که که مایل به عدم تمرکز تراکنشهای شبکه خود هستند.

به عنوان زنجیره تدارکات، عملیات مالی و یا سیستم های رأی گیری احزاب سیاسی، قراردادهای هوشمند بزرگترین دست آورد اتریوم بوده اند. هم اکنون چندین سازمان در بخش های گوناگون دارای دپارتمان های بلاک چین به منظور نظارت و گسترش تحقیقات کریپتوکارنسی هستند.

1. تست نِت یا شبکه آزمایشی، نسخه جایگزین یک شبکه بلاک چین است که برای تجربه ویژگی های آزمایشی آن بکار می رود.

سکه های شبکه آزمایشی سکه های واقعی نیستند و هیچ ارزشی ندارند. شبکه آزمایشی به کاربران و توسعه دهندگان پروژه اجازه می دهد که بدون نیاز به استفاده از کریپتوکارنسی های واقعی یا نگرانی در مورد شکستن زنجیره کریپتوکارنسی اصلی، قابلیت ها و امکانات شبکه را آزمایش کنند.

2. در شبکه کریپتوکارنسی فورک (Fork) یا انشعاب به معنی به روز رسانی در شبکه بلاک چین است.

از آنجا که شبکه ها بطور مداوم در حال تکامل و اضافه کردن ویژکی های جدید فن آوری مانند راه حل های حریم خصوصی یا مقیاس پذیری هستند، Fork به پدیده ای مهم و تکرارشونده تبدیل شده است.

اگر قوانینی که بر اثر به روز رسانی به وجود می آید قوانین قبلی را منسوخ نکند و با نسخه قبلی نرم افزار سازگار باشد (Backward Compatible) سافت فورک (Soft Fork) نامیده می شود.

اما اگر به روز رسانی باعث منسوخ شدن قوانین قبلی شود و با نرم افزار قبلی سازگار نباشد (Non-Backward Compatible) هارد فورک (Hard Fork) نامیده می شود. هارد فورک باعث ایجاد یک بلاک چین و کریپتوکارنسی جدید می شود.

 

قیمت لحظه ای اتریوم

 

[ccpw id=”827″]

 

امیدواریم که این مقاله درباره ” اتریوم چیست ” مفید واقع شده باشد. لطفا با ارائه پیشنهادات و دیدگاه های سازنده خودتان ، بیت کوین گاه را یاری دهید. با تشکر از همراهی شما.

5/5 - (1 امتیاز)

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

معامله گران اتریوم کلاسیک با وجود احتمال حمله 51 درصدی از این ارز ناامید نشده اند

معامله گران اتریوم کلاسیک با وجود احتمال حمله 51 درصدی از این ارز ناامید نشده اند

زمان مطالعه : 4 دقیقه اتریوم کلاسیک هدف حمله ای که محققان در تلاشند تعیین كنند که آیا اتریوم کلاسیک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *