صرافی کوینکس

اتریوم کلاسیک چیست

زمان مطالعه : 7 دقیقه

اتریوم کلاسیک چیست : اتریوم کلاسیک یک پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز با منبع باز است که بر اساس فناوری بلاک چین و کد اصلی اتریوم ساخته شده است و قراردادهای هوشمند را اجرا می کند. اتریوم کلاسیک نیز مانند اتریوم یک ارز رمزگذاری شده یا کریپتوکارنسی دارد که “اتر کلاسیک” نامیده می شود.

 

اتریوم کلاسیک چیست

 

حمله DAO و هارد فورک اتریوم کلاسیک از اتریوم

 

اتریوم کلاسیک چیست : سیستم اتریوم بطور کلی بر اساس قراردادهای هوشمند کار می کند. DAO یا سازمان خودکار غیرمتمرکز (Decentralized Autonomous Organization) ، قرارداد هوشمند پیچیده ای بود که که قرار بود در شبکه اتریوم انقلابی برپا کند.

اتریوم کلاسیک چیست
اتریوم کلاسیک چیست

DAO اساساً یک صندوق سرمایه گذاری غیر متمرکز بود که برای تامین مالی کلیه نرم افزارهای غیرمتمرکز آینده در سیستم اتریوم در نظر گرفته شده بود.

 

DAO به خاطر انعطاف پذیری، کنترل، شفافیت کامل و قابلیت های بی سابقه اش مورد استقبال مردم قرار گرفت و طی 28 روز از ساخته شدنش مبلغی بیش از 150 میلیون دلار در فروش عمومی کسب کرد.

 

اکنون این سوال پیش می آید که با وجود تمام مزایای DAO چه چیزی باعث تغییر نظر مردم و کاهش محبوبیت آن شد؟

 

جواب این سوال در عملکرد تقسیم (Split Function) نهفته است. با استفاده از این عملکرد، شما می توانید با جدا کردن بخشی از توکن ، DAO کوچکتری برای خود ایجاد کنید و اترهایی را هم که سرمایه گذاری کرده اید پس بگیرید.

 

تنها شرطی که در قرارداد وجود داشت این بود که بعد از جدا شدن از DAO شما باید 28 روز صبر کنید و پس آن می توانید اترهای خود را خرج کنید.

 

همه چیز خوب به نظر می رسید اما تعداد زیادی از کاربران یک رخنه امنیتی در آن مشاهده کردند. پدیدآورندگان DAO به مردم اطمینان دادند که این رخنه کوچک مشکل مهمی ایجاد نخواهد کرد، اما اوضاع آنچنان که آنها پیش بینی می کردند پیش نرفت و آن رخنه امنیتی چنان طوفانی برپا کرد که در نهایت منجر به انشعاب اتریوم کلاسیک از اتریوم شد.

 

در 17 ژوئن 2016 میلادی هکرها از رخنه امنیتی DAO سوء استفاده کردند و یک سوم سرمایه DAO (حدود 50 میلیون دلار) از بین رفت (DAO attack).

 

البته واقعیت این است که این مشکل امنیتی تنها مربوط به ساختار DAO بود و ارتباطی با پلتفرم اتریوم نداشت، اما این حمله دیدگاه مردم را در مورد کل پلتفرم و کریپتوکارنسی اتریوم تحت تاثیر قرار داد، و قیمت اتریوم از 20 دلار به 13 دلار سقوط کرد.

 

البته توکن های سرقت شده طبق برنامه ریزی DAO تا مدت 28 روز در DAO کوچک جدا شده قرار داشت و نمی توانست از شبکه DAO خرج شود و در دسترس هکرها قرار گیرد، بنابراین جامعه و تیم اتریوم تصمیم به اقدام گرفتند.

 

اتریوم کلاسیک چیست و آیا همان اتریوم است ؟

 

اتریوم کلاسیک چیست و آیا همان اتریوم است ؟

اتریوم کلاسیک چیست و آیا همان اتریوم است
اتریوم کلاسیک چیست و آیا همان اتریوم است

برای رفع مشکل DAO سه راه حل پیشنهاد شد :

 

1- گروهی معتقد بودند که نباید هیچ کاری انجام داد زیرا ایجاد هرگونه تغییر با ماهیت و فلسفه تغییرناپذیری بلاک چین در تضاد خواهد بود.

 

2- کاربران بسیاری با نظر گروه قبلی مخالف بودند و عقیده داشتند که سیستم باید به روز رسانی شود. این به روز رسانی به دو شکل می توانست انجام گیرد: سافت فورک (سازگار با قبل) و هارد فورک (ناسازگار با قبل).

 

ابتدا تصمیم گرفته شد که مشکل با سافت فورک حل شود، به این ترتیب که دریافت یا عدم دریافت به روز رسانی به تصمیم خود کاربران واگزار می شد و در عین حال کاربران به روز رسانی شده و به روز رسانی نشده می توانستند با هم تعامل داشته باشند.

 

ایده به روز رسانی این بود که اترهای سرقت شده قفل شوند، به این ترتیب که بلاک های حاوی تراکنش هایی که در جابجایی اترهای سرقت شده به هکر کمک می کنند توسط سیستم نادیده گرفته شوند.

 

این به روز رسانی ایده خوبی به نظر می رسید اما مشکل دیگری وجود داشت :

 

انجام سافت فورک می توانست منجر به حمله DoS (Denial Of Service) شود. به این ترتیب که با اجرای سافت فورک هکرها می توانستند شبکه را با تراکنش هایی که با DAO تعامل برقرار می کرد اشغال کنند و استخراج کنندگان را وادار به انجام محاسباتی پیچیده و بی پایان با ارزش gas ناچیز یا صفر کنند که برای هکر هیچ هزینه ای نداشت.

 

بنابراین سافت فورک هم چاره این مشکل نبود و برای جامعه اتریوم تنها یک راه باقی ماند : انجام هارد فورک.

 

بنابراین در بلاک چین اتریوم در محل بلاک 192000 (دقیقا نقطه قبل از حمله DAO) یک هارد فورک انجام شد تا اترهای از دست رفته به صاحبانشان بازگردانده شوند.

 

کسانی که با این هارد فورک مخالف بودند در زنجیره قدیمی باقی ماندند و آن را اتریوم کلاسیک (ETC) نامیدند.

 

زنجیره جدید اتریوم (ETH) نامیده شد. از آن زمان کاربران هریک از این دو زنجیره قدیمی و جدید برنامه های مختلفی را به بلاک چین خود اضافه کردند و به مرور زمان تفاوت دو بلاک چین در حال افزایش است. بنابراین می توان گفت که اتریوم کلاسیک همان اتریوم است اما بر روی بلاک چین قدیمی.

 

تفاوت اتریوم کلاسیک و اتریوم در چیست

 

تفاوت اتریوم کلاسیک و اتریوم در چیست : بلاک چین اتریوم کلاسیک تا بلوک 192000 یعنی همان نقطه ای که هارد فورک اتفاق افتاد کاملا با اتریوم یکسان است.

تفاوت اتریوم کلاسیک و اتریوم در چیست
تفاوت اتریوم کلاسیک و اتریوم در چیست

اتریوم کلاسیک ادامه بلاک چین اتریوم اصلی است، بدون هرگونه دخالت خارجی و دستکاری تراکنش ها.

 

اتریوم کلاسیک یک بلاک چین غیرمتمرکز قابل برنامه ریزی مانند اتریوم است، که عملکردی مانند اتریوم در زمینه قراردادهای هوشمند و نرم افزارهای غیرمتمرکز دارد.

 

همچنین اتریوم کلاسیک مانند اتریوم از زبان برنامه نویسی Solidity استفاده می کند.

 

تفاوت بین اتریوم و اتریوم کلاسیک

 

اما تفاوت های مهمی نیز بین این دو زنجیره وجود دارد:

 

1- تفاوت اصلی بین اتریوم و اتریوم کلاسیک جوامع پشتیبان آنها است. افراد مهمی مانند ویتالیک بوتِرین ( خالق اتریوم ) و گوین وود ( Gavin Wood – مخترع زبان برنامه نویسی Solidity ) از هارد فورک حمایت کرده اند، بنابراین اتریوم حمایت مغزهای متفکر اصلی را با خود دارد.

 

همچنین اتریوم توسط اتحاد سرمایه گذاری اتریوم (Enterprise Ethereum Alliance) شامل 200 شرکت از جمله AMD، Intel ، Microsoft و غیره پشتیبانی می شود.

 

هارد فورک با نسخه قبل سازگار نیست، بنابراین هر به روز رسانی که در شبکه اتریوم انجام شود با زنجیره اتریوم کلاسیک سازگار نخواهد بود، شامل همه تغییرات در مورد معاملات محرمانه ، قوانین اجماع و استخراج و غیره.

 

دامنه نرم افزارهای غیرمتمرکز و عرضه اولیه سکه هایی هم که بر روی پلتفرم اتریوم ایجاد می شوند در زنجیره اتریوم باقی می مانند و برای کاربران اتریوم کلاسیک قابل دستیابی نیستند.

 

2- دومین تفاوت مهم این دو کریپتوکارنسی قیمت آنها است. امروز (13 سپتامبر 2019) طبق داده های سایت Coinmarketcap ارزش اتریوم 179.97 دلار و ارزش اتریوم کلاسیک 6.25 دلار است. ارزش بازار اتریوم 19.39 میلیارد دلار است، در حالی که ارزش بازار اتریوم کلاسیک تنها 709.36 میلیون دلار است.

 

3- یکی دیگر از مزیت های اتریوم ، قدرت هَش (Hashrate) بالاتر در مقایسه با اتریوم کلاسیک است. هَش عملکرد تبدیل یک ورودی شامل حروف و اعداد به یک خروجی رمزنگاری شده با طول ثابت است، و قدرت هَش عبارت است از تعداد عملیات هَش انجام شده در مدن معین، یا سرعت عملکرد یک ماینر.

 

4- در ژانویه 2019 میلادی یک عامل ناشناس ( هکر ) با حمله 51 درصد تراکنش های شبکه اتریوم کلاسیک را تغییر داد. این نشان دهنده یک مشکل امنیتی جدی در شبکه اتریوم کلاسیک است.

 

مقایسه مزایا و معایب اتریوم کلاسیک و اتریوم

 

مقایسه مزایای اتریوم کلاسیک و اتریوم :

 

1 – اتریوم کلاسیک به اصل تغییرناپذیری بلاک چین وفادار مانده است و اتریوم هم جامعه ای قوی و خلاق دارد.

 

2 – اتریوم کلاسیک قیمت پایینتری دارد و اتریوم هم توسط اتحاد سرمایه گذاری اتریوم (Enterprise Ethereum Alliance) شامل 200 شرکت از جمله AMD، Intel ، Microsoft و غیره حمایت می شود.

مقایسه مزایا و معایب اتریوم کلاسیک و اتریوم
مقایسه مزایا و معایب اتریوم کلاسیک و اتریوم

3 – بسیاری از فن آوری های اتریوم (قبل از هارد فورک) با اتریوم کلاسیک کار می کند و بعد از حمله DAO جامعه اتریوم در برابر هکرها بسیار سرسختانه عمل می کند و قدرت هَش و ایمنی بیشتری نسبت به اتریوم کلاسیک دارد.

 

مقایسه معایب اتریوم کلاسیک و اتریوم :

 

1 – اتریوم کلاسیک در حال حاضر جامعه ای ضعیف تر از جامعه اتریوم دارد و اتریوم هم برخلاف فلسفه تغییرناپذیری بلاک چین عمل می کند.

 

2 – اتریوم کلاسیک به روز رسانی های بعد از هارد فورک اتریوم را اجرا نمی کند و در مقابل اتریوم هم قیمت بالاتری دارد.

 

3 – اتریوم کلاسیک سوابق هکرها را نگه می دارد و قدرت هَش پایین تری هم از اتریوم دارد.

 

اگرچه اتریوم کلاسیک از محبوبیت کمتری نسبت به اتریوم برخوردار است، اما توانسته جایگاه خود را به عنوان یک سکه ثابت در بازار کریپتوکارنسی به دست آورد. در سال 2017 اتریوم کلاسیک بیش از 1500 درصد رشد داشته است، گرچه این به مراتب کمتر از میزان رشد اتریوم است.

 

قیمت لحظه ای اتریوم کلاسیک

 

[ccpw id=”829″]

 

خلاصه مقاله ارز اتریوم کلاسیک چیست

 

در مجموع می توان گفت که شبکه اتریوم امیدوار کننده تر و ایمن تر از اتریوم کلاسیک است و از پشتیبانی بهتری برخوردار است؛ از سوی دیگر ، اتریوم کلاسیک جایگزینی مناسب برای آزمایش و راه اندازی پروژه های کوچک است. اگر اتریوم کلاسیک بخواهد رقیبی واقعی برای اتریوم باشد، جامعه آن باید فعال تر شود.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن : این مقاله سعی میکند برای همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *