صرافی کوینکس

ایاس EOS چیست

زمان مطالعه : 9 دقیقه

ایاس EOS چیست و چگونه کار می کند : ایاس (EOS or EOSIO) یک سیستم عامل مبتنی بر بلاک چین برای توسعه نرم افزارهای غیر متمرکز [Decentralized Applications (dApps)] است. ارز بومی این شبکه EOS نام دارد. ایاس از لحاظ عملکرد به اتریوم شباهت دارد. طرفداران ایاس آن را “قاتل اتریوم” لقب داده اند.

ایاس EOS چیست و چگونه کار می کند

پروتکل ایاس eos بیشتر ویژگی های رایانه واقعی را دارد، شامل سخت افزار (CPU و GPU برای پردازش ، حافظه محلی / RAM ، و دیسک سخت برای ذخیره سازی)، و منابع محاسباتی توزیع شده به طور مساوی بین دارندگان توکن EOS.

ایده اصلی ایاس این است که بهترین ویژگی ها و عملکردهای فن آوری های مختلف قرارداد هوشمند را در یک جا جمع کند (مثلاً امنیت بیت کوین ، پشتیبانی محاسباتی اتریوم و غیره). به بیان ساده تر ، جامعه ایاس در تلاش است تا یک پلتفرم نرم افزار غیرمتمرکز با روش استفاده ساده و مقیاس پذیری انبوه، برای کاربران روزمره فراهم کند. ایاس ادعا می کند که هزینه های معاملات را حذف می کند و همچنین میلیون ها تراکنش را در هر ثانیه انجام می دهد.

ایاس EOS چیست و چگونه کار می کند
ایاس EOS چیست و چگونه کار می کند

 

تاریخچه ایاس eos

بر اساس مقاله سفید (white paper) منتشر شده در سال 2017 میلادی ، پلتفرم ایاس EOS (EOSIO) توسط شرکت خصوصی block.one ایجاد شد.

تیم سازندگان ایاس شامل “برِندان بلومر” مدیر شرکت خصوصی block.one ، “دَن لاریمِر” بنیانگذار Bitshares و Steemit ، “بروک پیِرس” رئیس بنیاد بیت کوین و یکی از بنیانگذاران Blockchain Capital ، و “یان گریگ” با بیش از 20 سال تجربه در توسعه سیستم های عامل رمزنگاری بود.

در تاریخ 1 ژوئن 2018 میلادی ایاس به عنوان یک نرم افزار متن باز عرضه شد. برای اطمینان از توزیع گسترده کریپتوکارنسی بومی ایاس در هنگام راه‌اندازی این بلاک چین، یک میلیارد توکن با عنوان ERC-20 توسط block.one توزیع شد.

این توزیع باعث شد که پس از انتشار نرم افزار، جمعیت قابل توجهی بلاک چین ایاس را راه اندازی کنند.

عرضه اولیه ایاس eos از 26 ژوئن 2017 تا 1 ژوئن 2018 میلادی یعنی مدت 350 روز ادامه داشت؛ در این مدت پروژه ایاس بیش از 1 میلیارد دلار سرمایه به دست آورد.

این یکی از طولانی ترین و موفق ترین عرضه های اولیه سکه دیجیتال بوده است. پس از آن مبلغ شگفت انگیز 4 میلیارد دلار توسط block.one جمع آوری شد.

شبکه آزمایشی اصلی، Dawn 1.0، در تاریخ 3 سپتامبر 2017 میلادی منتشر شد؛ پس از آن نسخه های آزمایشی Dawn 2.0 در تاریخ 4 دسامبر 2017 ، Dawn 3.0 در 25 ژانویه 2018 و Dawn 4.0 در تاریخ 7 می 2018 منتشر شدند.

در تاریخ 1 ژوئن 2018 نسخه Dawn 1.0 در شبکه اصلی EOSIO راه اندازی شد و در حال حاضر تحت نسخه 1.8.1 کار می کند.

توکن های ایاس eos در ابتدا بر روی شبکه اتریوم قرار داشتند و در کیف پول اتریوم ذخیره می شدند، تا ژوئن 2018 میلادی که توکن ها به شبکه اصلی ایاس منتقل شدند.

ارز دیجیتال ایاس eos در حال حاضر توسط همگان قابل استخراج نیست و امکان آن تنها برای توسعه دهندگان شبکه فراهم است.

 

تاریخچه ایاس eos
تاریخچه ایاس eos

ایاس eos چگونه کار می کند

چشم انداز پروژه ایاس ایجاد یک پلتفرم هوشمند و تجارت محور dapp ، با تراکنش های خیلی سریعتر، ایمن تر و ارزانتر، محافظت بالا از داده های شخصی، و تمرکز زدایی است.

این پلتفرم فرد را قادر می سازد هزاران تراکنش را در یک ثانیه انجام دهد. این مزایا باعث می شود ایاس واقعاً یکی از بهترین بلاک چین هایی باشد که تاکنون عرضه شده اند. نزدیکترین بلاک چین به ایاس، اتریوم با 30 تراکنش در ثانیه است. هرچند که نبایستی از ترون Tron هم غافل شد که کارکردی شبیه به ایاس و اتریوم ethereum دارد با آینده ای بسیار دقیق تر و با برنامه ریزی بهتر مدیر آن یعنی آقای “جاستین سان “

تیم ایاس eos  با ارائه خدماتی مانند تأیید اعتبار کاربر ، ذخیره سازی ابری و میزبانی سرور ، یک سیستم عامل کامل را برای برنامه های غیر متمرکز فراهم کرده اند.

کاربردهای ارز دیجیتال ایاس

-) تایید اعتبار کاربر

شبکه ایاس یک پلتفرم آماده برای برنامه هایی است که یک سیستم کامل احراز هویت را برای شما فراهم می کنند. حساب های کاربری با سطوح دسترسی مختلف و ایمنی داده های کاربر، یکی از ویژگی های شبکه ایاس eos است.

همچنین می توانید دسترسی به بانک اطلاعاتی را بین حساب ها به اشتراک بگذارید و داده های کاربری را در یک دستگاه محلی جدا از بلاک چین ذخیره کنید.

امکان بازیابی حساب های مسروقه نیز در سیستم ایاس فراهم می شود. شما روش های مختلفی برای اثبات هویت خود و بازیابی دسترسی به یک حساب هک شده دارید.

-) ذخیره سازی ابری

میزبانی سرور و حافظه ابری نیز بخشی از سیستم ایاس است. به عنوان یک توسعه دهنده برنامه ، شما می توانید با میزبانی (hosting) ، ذخیره سازی ابری و پهنای باندی که پلتفرم ایاس در اختیار شما قرار می دهد، نرم افزارهای مورد نظر خود را بسازید و اجرا کنید. این امر به شما آزادی می دهد که بدون داشتن نگرانی در مورد ذخیره سازی ایمن و پهنای باند، ایده های خود را به واقعیت برسانید.

همچنین شما به عنوان یک توسعه دهنده، مستقیماً به تجزیه و تحلیل های EOS در زمینه ذخیره سازی و پهنای باند دسترسی دارید و می توانید حد و مرزهایی را برای برنامه های خاص تعیین کنید.

 

ایاس eos چگونه کار می کند
ایاس eos چگونه کار می کند

-) افزایش مقیاس

اکثر بلاکچین های متداول مانند بیت کوین و اتریوم از مکانیزم اجماع استفاده می کنند، به این معنی که در هر نقطه، تمام رایانه های موجود در شبکه می توانند وضعیت فعلی کل بلاک چین را بررسی و تأیید (Verify)کنند.

انجام این کار به جلوگیری از کلاهبرداری و تأیید معاملات کمک می کند. هنگامی که هر بلوک جدید به بلاک چین ملحق می شود ، گره های موجود در شبکه هر تراکنش را از بلوک می گیرند و وضعیت هر آدرس مرتبط با آن معاملات را به روز می کنند.

از طرف دیگر، ایاس eos مکانیزم اجماع را در مورد وقایع اجرا می کند. هنگام استفاده از اجماع در مورد وقایع ، تمرکز بر تراکنش ها (یا به زبان ساده پیام ها) است.

به جای تأیید (Verification) وضعیت شبکه در هر زمان معین ، گره ها مجموعه وقایعی را که تا آن لحظه رخ داده اند برای پیگیری وضعیت شبکه تأیید می کنند.

البته برای تأیید مجدد کل تاریخچه معاملات در هنگام شروع مجدد سیستم، زمان بیشتری صرف می شود، اما سیستم در هنگام اجرای تراکنش ها کارایی بسیار بالاتری خواهد داشت.

به عبارت ساده تر ، شبکه می تواند تا مقیاس یک میلیون تراکنش در ثانیه را در یک دستگاه واحد انجام دهد، بنابراین ار لحاظ تئوری مقیاس بی نهایت برای مجموعه دستگاه هایی با فعالیت موازی قابل تصور خواهد بود.

-) استفاده رایگان

به طور پیش فرض ، برنامه ای که بر روی پلتفرم EOS ساخته شده است، برای ارسال معاملات و انجام کار در شبکه بلاک چین، به پرداخت های کاربران نهایی (end users) نیاز ندارد؛ این توسعه دهندگان برنامه ها هستند که تعیین می کنند کاربران چگونه هزینه معاملات را بپردازند. بنابراین ، شرکت ها آزاد هستند که راهکارهای کسب درآمد خود را تعیین کنند.

-) رفع اشکالات

سیستم ایاس یک مدل حاکمیتی مبتنی بر تولیدکنندگان بلوک ارائه می دهد که در مورد تایید معاملات و صحت عملکرد برنامه ها و تغییرات کد برنامه نرم افزار ها و همچنین خود سیستم رای می دهند. بنابراین جامعه می تواند فعالانه اشکالات موجود در سیستم را با روشی دموکراتیک و مطمئن رفع کند.

-) عملکرد سریع و راحت

سیستم ایاس با ایجاد ساختار هر بلوک (در هر نیم ثانیه) در چرخه های متوالی، باعث کاهش تاخیر و به حداکثر رسیدن کارآیی می شود. و عملکرد شبکه را به حداکثر می رساند.

چرخه ها رشته هایی را شامل می شوند که به صورت موازی در چرخه ها فعالیت می کنند. این ساختار به شما امکان می دهد که تراکنش ها را درون یک بلوک منفرد یا بین بلوک ها ارسال کرده یا پاسخ دهید، و همچنین حداقل زمان پاسخ را کاهش می دهد تا انتقال پیام در شبکه به سرعت و راحتی انجام شود.

 

کاربردهای ارز دیجیتال ایاس
کاربردهای ارز دیجیتال ایاس

ویژگی های قابل توجه ایاس eos

ایاس می خواهد بهترین ویژگی های سایر فناوری های قرارداد هوشمند را در یک پلتفرم گردآوری کند. معماری بلاک چین ایاس پلتفرمی را عرضه می کند که هدف آن توسعه نرم افزار های غیرمتمرکز است. توسعه دهندگان می توانند ساخت، آزمایش و اجرای پروژه های خود را روی سیستم عامل EOS انجام دهند.

اتریوم و بیت کوین برای تأیید معاملات از مکانیزم اجماع اثبات کار (Proof of Work) استفاده می کنند. در نتیجه قبل از این که یک تراکنش جدید به دفتر کل (ledger) اضافه شود، باید توسط کلیه استخراج کنندگان تایید شوند.

این مکانیزم اغلب باعث کند شدن شبکه و افزایش مدت زمان لازم برای پردازش تراکنش های جدید می شود. در سال 2014 میلادی ، “دن لاریمر” مکانیزم “اثبات سهام محول شده” [Delegated Proof of Stake (DPoS)] را به عنوان راه حل این مشکل ابداع کرده است.

“اثبات سهام محول شده” (DPoS) یک مکانیزم “اثبات سهام” (PoS) کارآمدتر است. DPoS برای دستیابی به اجماع از یک سیستم اعتبار و رای گیری استفاده می کند.

تفاوت اصلی بین DPoS و PoS، در سیستم اجماع DPoS است، به این ترتیب که اعضای جامعه حق حاکمیت بیشتری در شبکه دارند.

مانند یک استخراج کننده بیت کوین، یک نماینده ایاس eos وظیفه اعتبارسنجی معاملات و ایجاد بلوک برای بلاک چین ایاس را بر عهده دارد؛ اما در مورد ایاس هیچ استخراج کننده ای درگیر نیست، در عوض، نمایندگان توسط دارندگان توکن ها از طریق مکانیسم اجماع “اثبات سهام محول شده” (DPoS)انتخاب می شوند.

 

ویژگی های قابل توجه ایاس eos
ویژگی های قابل توجه ایاس eos

EOS تنها 21 تولیدکننده بلوک دارد که وظیفه اعتبارسنجی هر بلوک را بر عهده دارند. داشتن تنها 21 گره کامل برای تأیید معامله منجر به افزایش تعداد معاملات قابل پردازش در هر ثانیه می شود.

هر تولید کننده بلوک می تواند فقط یک بلوک را در یک زمان ایجاد کند. آنها بعد از هر نیم ثانیه نوبت تولید یک بلوک جدید را به دست می آورند. اگر یک تولیدکننده بلوک فرصت تولید بلوک جدید را طی نوبت خود از دست بدهد، در آن بازه زمانی هیچ بلوکی تولید نمی شود.

“دن لاریمر” هشدار داده بود كه اكثر منابع استخراج بیت کوین می توانند به دست تعداد معدودی افراد منتخب به پایان برسد و هدف اصلی عدم تمرکز را تهدید كند.

وی مکانیزم DPoS را مطرح کرد که به هریک از هر گره های شبکه امکان می دهد که یک تولید کننده بلوک باشد، به این شرط که پشتیبانی اکثریت یا همان آرای لازم را به دست آورد. همچنین هریک از تولیدکنندگان بلوک در صورت عدم پیروی از قوانین بلاک چین ایاس، قدرت و اختیارات خود را از دست می دهد.

مزایای ایاس

1- کار با شبکه ایاس برای توسعه دهندگان بسیار راحت است : این نرم افزار دارای امکاناتی است که با استفاده از آنها یک توسعه دهنده می تواند برنامه های غیر متمرکز (dApps) را به راحتی در کنار هم قرار دهد.

2- شبکه ایاس دسترسی به حاکمیت را بر اساس مالکیت توکن تعیین می کند: هرکسی که دارای توکن EOS باشد می تواند واجد شرایط شرکت در رأی دهی باشد به این معنی که تعیین کند فرآیند حاکمیت در بلاک چین ایاس چگونه اعمال شود.

مالکیت سهام متناسب با مقدار توکن های در مالکیت فرد است. این توکن ها همچنین دسترسی به مقدار معادل پهنای باند را در شبکه بلاک چین تضمین می کنند.

3- ارائه یک مدل پاداش خودکفا و حذف هزینه ها : شبکه ایاس چنان طراحی شده است که نرخ تورم سالانه ثابتی معادل 5 درصد داشته باشد. این مبلغ برای پرداخت به استخراج کنندگان برای اعتبارسنجی معاملات و تولید بلوک ها و همچنین برای حمایت از سه طرح پیشنهادی dApp که با اجماع برگزیده می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. هزینه ها در پلتفرم ایاس عملاً حذف می شوند.

4- سرعت عالی پلتفرم ایاس : با استفاده از فناوری پردازش موازی ، تراکنش ها در پلتفرم ایاس خیلی سریع پردازش و اعتبارسنجی می شوند. پیش بینی شده است که ایاس بتواند میلیون ها تراکنش را در هر ثانیه انجام دهد.

معایب ایاس

1- نگرانی ها در مورد تمرکز شبکه ایاس : مکانیزم حاکمیت ایاس چنان طراحی شده است كه در هر زمان معین تنها 21 تولیدكننده بلوك داشته باشد و عملکرد كلی شبکه به رأی سهامداران بستگی دارد. تعداد بسیار کم تولیدکنندگان بلوک و همچنین احتمال حضور کم رأی دهندگان ، اصل حاکمیت دموکراتیک را در پلتفرم ایاس زیر سوال می برد. علاوه بر این، این واقعیت که کاربران نمی توانند بدون اجرای یک گره کامل، شبکه را ممیزی کنند، تردیدها را در مورد ادعای عدم تمرکز شبکه بیشتر می کند.

2- پروژه ایاس به این علت که بدون ارائه یک نمونه اولیه از شبکه اصلی EOS مبلغ یک میلیارد دلار از طریق عرضه اولیه سکه(ICO) خود جمع آوری کرد، با انتقاد شدید مواجه شد.

3- رقبای متعدد ایاس : هنوز نمی دانیم که نتیجه رقابت ایاس و اتریوم چه خواهد بود. علاوه بر اتریوم، ایاس با شبکه هایی مانند : ترون ، NEO ، RChain و غیره نیز رقابت دارد. بنابراین ایاس در صورت تمایل به ماندن در رقابت، باید به طور مداوم سطح عملکرد خود را بالا ببرد.

 

قیمت لحظه ای ایاس EOS

 

[ccpw id=”846″]

 

خلاصه مقاله

با وجود تمام انتقادات مطرح شده، ایاس یک پلتفرم عالی است که اکوسیستمی برای راه اندازی برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند بلاک چین ایجاد می کند، و این ویژگی ها آن را به عنوان یک بازیکن امیدوار کننده در صنعت کریپتوکارنسی مطرح می کند.

ایاس این امکان را دارد که با انجام معاملات سریع ، رایگان و مقیاس پذیر ، به یکی از مهمترین بلاک چین های آینده تبدیل شود. به هر حال برای این پروژه بسیار مهم است که بتواند تا یکی دو سال آینده موقعیت خود را در بازار dApp تثبیت کند.

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن : این مقاله سعی میکند برای همه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *