صرافی کوینکس

انیگما چیست و چه کاربردهایی دارد

زمان مطالعه : 5 دقیقه

انیگما چیست و چه کاربردهایی دارد : انیگما در حال ایجاد یک پروتکل غیر متمرکز و متن باز است که به ادعای شرکت سازنده حریم خصوصی را برای قراردادهای هوشمند و بلاک چین های عمومی به ارمغان می آورد.

انیگما چیست و چه کاربردهایی دارد

انیگما Enigma
انیگما Enigma

به طور خلاصه :

– انیگما (Enigma) یک شبکه بلاک چین است که برای حفظ حریم خصوصی طراحی شده است.

– این شرکت ابتدا عملکرد های خود را در بلاک چین اتریوم ایجاد کرده بود، اما اکنون به بلاک چین مستقل خود منتقل شده است.

– ویژگی اصلی انیگما توانایی آن در تقسیم معاملات به تکه هایی است که سپس به طور جداگانه توسط گره ها تأیید می شوند. این ویژگی از جاسوسی در تراکنش ها پیشگیری می کند.

شبکه های بلاک چین هنوز کمی زمخت و ناخوشایند هستند. راهکارهای لایه 2 – پروتکل های ساخته شده در بالای بلاک چین های موجود – به دنبال برطرف کردن بعضی از این ناهمواری ها هستند.

پروتکل هایی مانند شبکه لایتنینگ که در بالای بلاک چین بیت کوین ساخته شده است، بر مقیاس پذیری تمرکز دارند. انیگما بر حریم خصوصی تمرکز دارد. در اینجا اطلاعات بیشتری راجع به بلاک چین انیگما، چگونگی عملکرد آن و چگونگی طراحی آن برای ایجاد یک بلاک چین مبتنی بر حریم خصوصی کسب می کنیم.

انیگما چیست؟

انیگما در حال ساخت یک پروتکل غیر متمرکز و متن باز است که این شرکت ادعا می کند حریم خصوصی را برای قراردادهای هوشمند و بلاک چین های عمومی را به ارمغان می آورد.

پروتکل انیگما در ابتدا شبکه حریم خصوصی خود را در بالای بلاک چین اتریوم ایجاد کرد. اما در فوریه 2020 ، این شرکت راه اندازی شبکه اصلی خود را اعلام کرد که به عنوان لایه اجماع جایگزین اتریوم می شود. با این حال، توسعه دهندگان انیگما می گویند که این پروژه هنوز می تواند با بلاک چین اتریوم کار کند.

شبکه انیگما با گرفتن داده ها، شکستن آن، رمزگذاری آن و توزیع آن در شبکه ای از گره های مخفی کار می کند، و به داده ها کمک می کند تا مخفی بمانند.

اگر از انیگما در هنگامی که در بالای یک بلاک چین عمومی مانند اتریوم قرار دارد استفاده شود، این محاسبات پنهان خارج از زنجیره اصلی اتریوم اتفاق می افتد، اما تأیید های عمومی، اجماع و پرداخت ها در بلاک چین اصلی اتریوم اتفاق می افتد.

انیگما با ایجاد یک لایه حریم خصوصی که در داخل و خارج بلاک چین عمومی مانند اتریوم بافته شده است، تلاش می کند تا زیرساخت های اساسی را برای “وب 3” ایجاد کند. (وب 3 یا وب غیرمتمرکز، تصویری از اینترنت نسل بعدی به عنوان شبکه همتا به همتا است که در اطراف فن آوری بلاک چین ساخته شده است، جایی که کاربران صاحب داده های خود هستند، داده ها قابل حمل هستند، و منابع محاسبات و ذخیره سازی توسط کاربران نهایی در شبکه های توزیع شده تامین می شود. برنامه ها به صورت محلی بر روی دستگاه های کاربران نهایی اجرا می شوند و سیستم های عامل غیرمتمرکز و مستقل هستند.)

چه کسی انیگما را اختراع کرده است؟

پروژه انیگما برای اولین بار در سال 2015 درMIT (Massachusetts Institute of Technology) آغاز شد. بنیانگذاران انیگما “گای زیسکایند” و “کن کیساگان” مدیر عامل و مدیر ارشد تدارکات فعلی آن هستند.

چه چیز خاصی در مورد انیگما وجود دارد؟

انیگما مبتنی بر راز است: قراردادهای محرمانه، گره های مخفی و حالتهای مخفی. قراردادهای محرمانه دقیقاً مانند قراردادهای هوشمند هستند، با این تفاوت که داده ها خصوصی نگه داشته می شوند.

قراردادهای محرمانه با اتریوم سازگار هستند بنابراین توسعه دهندگان قراردادهای محرمانه می توانند بهترین ویژگی های هر دو شبکه را با هم ترکیب کنند.

با استفاده از اتریوم برای ذخیره داده های عمومی مانند موجودی کاربران و استفاده از انیگما برای پردازش داده های شخصی مانند تراکنش های مخفی، قراردادهای محرمانه انیگما نسبت به قراردادهای هوشمند استاندارد مقیاس پذیرتر نیز هستند.

قراردادهای محرمانه از محاسبات ایمن استفاده می کنند، یعنی نوعی رمزنگاری که محاسبات را بدون فاش کردن اطلاعات انجام می دهد.

به طور خاص، محاسبات چند جانبه ایمن [secure Multi-Party Computation (MPC)] کاربران انیگما، از طریق فرآیندی به نام “اشتراک پنهانی”(secret sharing) انجام می شود که داده ها را تقسیم و رمزگذاری می کند و آن را بین گره های مختلف در شبکه پخش می کند.

داده ها به طور جداگانه و به صورت قطعات محاسبه می شوند، بنابراین هیچ گره یا فرد واحدی به همه داده ها به طور همزمان دسترسی ندارد. هر گره دارای یک قطعه از پازل است و نه تمام قطعات آن.

چه تفاوتهای دیگری وجود دارد؟

انیگما از شبکه ای از گره های مخفی برای برقراری پروتکل لایه 2 استفاده می کند. گره های مخفی به طور مشابه با اعتبار دهندگان در یک شبکه اثبات سهام عمل می کنند، با این تفاوت که آنها محاسباتی را روی داده های رمزگذاری شده انجام می دهند بدون این که حتی برای خودشان آشکار کنند که این داده ها چیست.

گره های مخفی از سخت افزاری فوق العاده ایمن به نام “محیط های اجرایی مورد اعتماد” (Trusted Exaction Enceptsments) استفاده می کنند که توسط شبکه اوراکل چین لینک نیز استفاده می شود.

توکن های ENG چگونه تولید می شوند؟

ENG یک نشانه ERC-20 است که در طی عرضه اولیه سکه (ICO) پروژه انیگما در سال 2017 ایجاد شده است. ENG توکن بومی پروژه انیگما است و عملکرد اصلی آن ایجاد انگیزه برای گره های مخفی است.

با این حال، با راه اندازی شبکه اصلی، اکنون یک سکه بومی جدید به نام SCRT یا secret ایجاد شده است که برای تامین هزینه های سهامداری، حاکمیت و معاملات در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

در حالی که انیگما همچنان در فضای رمزنگاری شناور است، تنها هدف توکن SCRT سودمندی است، به این معنی که فقط افرادی که گره های شبکه را اجرا می کنند از SCRT برای مشارکت در عملکرد شبکه استفاده می کنند. در حال حاضر تیم انیگما در حال بررسی امکان مبادله توکن بین ENG و SCRT است.

چگونه می توانید توکن های انیگما را داشته باشید؟

توکن های انیگما در صرافی هایی مانند بایننس و هیوبی در دسترس است، اما بیشتر نشانه های ENG به عنوان پاداش یا هزینه عملکرد گره های مخفی عملیاتی در شبکه انیگما منتشر می شوند. با راه اندازی شبکه اصلی، در حال حاضر پاداش ها و هزینه ها با SCRT پرداخت می شوند.

با انیگما چه کاری می توانید انجام دهید؟

در نهایت هر کسی قادر به اجرای یک گره مخفی و کسب پاداش خواهد بود، اما راه اندازی اولیه محدود به 50 گره اولیه (Genesis Nodes) است. اگر شما یکی از این 50 گره نیستید، می توانید با واگذاری توکن های خود به یکی از 50 گره فعال، در سهامداری شبکه مشارکت کنید.

آینده

با راه اندازی شبکه اصلی، انیگما امیدوار است که بتواند قراردادهای محرمانه خود را در شبکه ادغام کرده و با سایر بلاک چین ها مانند اتریوم ادغام شود، و یک لایه حریم خصوصی را در بالای هر بلاک چینی ایجاد کند.

اما پس از درگیری انیگما در فوریه 2020 با کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) در پرونده حقوقی درباره پولی که در ICO خود جمع کرده است، این آینده ممکن است به تعویق بیفتد تا پروژه بتواند این مانع نظارتی را از میان بردارد.

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال تزوس Tezos

ارز دیجیتال تزوس Tezos چیست ؟

زمان مطالعه : 7 دقیقه ارز دیجیتال تزوس Tezos چیست ؟ ارز دیجیتال تزوس، دارای بلاک چینی شبیه به بلاک …

یک دیدگاه

  1. سلام چرا ارز انیگما توی بایننس نیس؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *