صرافی کوینکس

چین لینک چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال ChainLink

زمان مطالعه : 5 دقیقه

چین لینک چیست و همه چیز درباره ارز دیجیتال ChainLink : چین لینک ( ChainLink ) یک پروژه بلاک چین است که با هدف ایجاد پلی بین خدماتی نظیر پی پال و ویزا ، بانک هایی نظیر HSBC و والزفارگو و بلاکچین هایی نظیر اتریوم ، بیت کوین (و تتر) و هایپرلجرایجاد شده است و تلاش می کند تا با استفاده از اوراکل ها (oracle) گپ بین قراردادهای هوشمند در بلاکچین و کاربردهای دنیای واقعی را که اصولا تمایل دارند خارج از بلاکچین قراربگیرند را ببندد.

چین لینک Chainlink چیست و چه کاربردی دارد

برای درک بهتر درباره ارز دیجیتال چین لینک ، لازم است ابتدا به صورت ساده با دو مفهوم قراردادهای هوشمند و اوراکل آشنا شویم.

 

چین لینک چیست و کاربردهای آن
چین لینک چیست و کاربردهای آن

قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند کدی است که روی بلاکچین فعال می شود تا بدون نیاز به واسطه ها ، شرایط یک توافق نامه بین دو طرف را بررسی و اجرا کند و زمانی که بر روی یک بلاک چین آزاد مثل اتریوم اجرا شود ، دیگر به هیچ وجه قابل توقف نیست. قرارداد هوشمند در واقع شامل تمام اطلاعات مربوط به شرایط قرارداد و اجرای تمام اقدامات پیش‌بینی شده به طور خودکار است.

اوراکل

اوراکل یک فناوری است که اطلاعات اطراف و خارج از بلاک چین را جمع آوری کرده و در اختیار قراردادهای هوشمند قرار می دهد و بدین ترتیب می توان قراردادهای هوشمند را درون بلاکچین ها انجام داد و از امنیت آنها اطمینان حاصل کرد . همچنین باعث ارتباط بلاک چین ها با یکدیگر می شود.

نحوه عملکرد چین لینک ( ChainLink )

ارز دیجیتال چین لینک ( ChainLink ) توکنی است که بر اساس پروتکل ERC20 روی بلاکچین اتریوم کار می کند. ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم با ارائه قراردادهای هوشمند تحول بزرگی در دنیای بلاک چین و ارزهای دیجیتال ایجاد کرد، اما مشکلی که از همان ابتدا در مورد این قراردادها مطرح بود ، نحوه تعامل و ارتباط آنها با دنیای خارج ازبلاک چین و دنیای واقعی بود.

به طور واضح تر یعنی اینکه انتقال اطلاعات خارج ازفضای بلاک چین به قراردادهای هوشمند ناممکن بود. از اینرو ارز دیجیتال چین لینک ( ChainLink ) با هدف حل این مشکل توسط شرکتی به نام اسمارت کانترکت ایجاد شد.

 

 

تیم اصلی که در پشت این پروژه قرار داشتند شامل دونفر به نام های سرگی نازاروف (Sergey Nazarov) و استیو الیس (Steve Ellis)بودند. سرگی سابقه کارآفرینی پروژه‌های مختلفی را داشت و در سال 2011 میلادی به دنیای ارزهای دیجیتال علاقه‌ مند شد. قبل از شروع پروژه اسمارت کانترکت، او یک صرافی دارایی‌های امنیتی و یک سرویس ایمیل غیرمتمرکز نیز ایجاد کرده بود.

استیو نیز از بنیانگذاران شرکت اسمارت کانترکت بود و با سرگی در راه‌اندازی صرافی دارایی‌های امنیتی همکاری داشت.

این شرکت تصمیم گرفت شبکه اتریوم را گسترش داده و قابلیت ایجاد توافق نامه های دیجیتال را فراهم سازد و یک پل ارتباطی میان منابع اطلاعاتی و یکسری داده که ممکن است این داده ها از طریق شبکه ای مانند اتریوم باشد ایجاد کند.

همچنین این سیستم امکان ایجاد همکاری و پیوند زدن قراردادهای هوشمند میان بلاک چین های ناهمسان و مختلف را فراهم کرد.

در واقع کاربران قراردادهای هوشمند قادرند با استفاده از شبکه چین لینک ، داده ها را از رابط های کاربری برنامه هایی که خارج از فضای بلاک چین قراردارند، استخر داده و سایر منابع برداشته و آنرا با بلاکچین ترکیب کنند و بدین صورت اطلاعات مربوط به برنامه هایی که خارج از بلاک چین قرار دارند را برداشته و به بلاک چین انتقال دهد.

 

نحوه عملکرد ChainLink
نحوه عملکرد ChainLink

برخی از کاربردهای چین لینک ( ChainLink )

در این قسمت قصد داریم برخی از کاربردهای چین لینک را به منظور درک بهتر لزوم ارتباط بین قراردادهای هوشمند و منابع اطلاعاتی خارج از بلاک چین بیان کنیم.

• سیستم های پرداختی

یکی از کاربردهای چین لینک استفاده از آن جهت سیستم های پرداختی است.

همانطور که می دانید، در قراردادهای هوشمند ، امکان پرداخت با استفاده از ارز دیجیتال انحصاری بلاک چین مربوطه آن قرارداد، کار آسانی است. اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که قراردهای هوشمند برای اینکه بتوانند در دنیای واقعی مورد استفاده قرار بگیرند و کاربردی تر شوند باید بتوانند روش های پرداخت متنوع تری را پوشش دهند. چین لینک این امر را ممکن می سازد.

• پرداخت بانکی

یکی از امکانات ارز دیجیتال چین لینک ( ChainLink ) امکان اتصال قراردادهای هوشمند به سیستم های بانکی موجود و ایجاد اپلیکیشن هایی است که در سیستم های مالی سنتی امکان پذیر نیست.

در این حالت توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند ، اطلاعاتی از قبیل حساب های بانکی مشتریان ، سپرده گذاری ها و … را از بانکهای جهانی در قراردادهای هوشمند قرار می دهند و همچنین قادرند از مزایای پرداخت بین المللی سوئیفت نیز بهره ببرند.

• ایجاد شبکه های پرداختی

قابلیت دسترسی آسان به قراردادهای هوشمند توسط ارائه دهندگان کارت های اعتباری توسط ارز دیجیتال چین لینک امکان پذیر است و از این طریق می توان شبکه های پرداختی شبیه پی پال ایجاد کرد.

• استفاده از ارزهای دیجیتال مختلف در قراردادهای هوشمند

چین لینک این قابلیت را مهیا می سازد که پلتفرم های ارائه دهنده قراردادهای هوشمند، پرداخت خود را در دفتر کل توزیع شده هر ارز دیجیتال دیگری انجام دهند. در نتیجه افرادی که یک قرارداد هوشمند را راه اندازی می کنند، می توانند پرداخت های خود را با بیت کوین ، نانو، ریپل و یا هر ارز دیجیتال دیگری انجام داد.

 

ارز دیجیتال چین لینک
ارز دیجیتال چین لینک

 

• صرافی های غیرمتمرکز

چین لینک با ارائه یک روش جدید جهت طراحی صرافی های غیر متمرکز ، امکان دسترسی قراردادهای هوشمند را به حساب هایی که خارج از زنجیره بلاک چین مورد نظر هستند را بدون اتصال کیف پول به صرافی، برای هر دو طرف معامله فراهم می آورد.

البته قابل ذکر است که ChainLink کاربردهای متعددی دارد که در اینجا به ذکر این چند مورد بسنده می کنیم.

چگونه ارز دیجیتال چین لینک ( ChainLink ) بخریم

اصلی ترین صرافی چین لینک بایننس است که حدود 97 درصد از معاملات آن را در اختیار قرار دارد که 66 درصد آن با بیت کوین و 31 درصد آن با اتریوم است.

چین لینک در صرافی های دیگری نظیر بیت هامب، هیوبی ، کوین بن (CoinBene) ، بیترو(Bitrue) ، مرکاتوس(Mercatox) و OKEX معامله می شود.

کیف پول های چین لینک ( ChainLink )

از آنجایی که توکن چین لینک ERC20 است و مبتنی بر اتریوم ساخته شده است ، بنابراین با همه کیف پول های اتریوم مانند MyEtherWallet و Ledger Nano s و کیف پول های مطابق با ERC20 سازگار است.

البته ناگفته نماند که ممکن است پس از عرضه شبکه اصلی ChainLink این شرایط تغییر کند. زیرا توکن لینک از استاندارد جدیدی استفاده خواهد کرد که ترکیبی از ERC20 و ERC-223 می باشد.

ارز چین لینک در عمل یک توکن غیر قابل استخراج است. توکن های غیر قابل استخراج در ابتدا توسط خالق آن توکن استخراج شده اند و سپس به عموم عرضه می شوند.

این ارز در حال حاضر با 1.10 میلیارد دلار ارزش بازار در رتبه 14 ام بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد و هر واحد ChainLink که بانماد Link شناخته می شود ارزشی معادل 2.82 دلار آمریکا دارد.

قیمت لحظه ای چین لینک ( ChainLink )

 

[ccpw id=”857″]
4.2/5 (5 نظر)

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن

زمان مطالعه : 6 دقیقه ارز دیجیتال دش Dash چیست و کاربردهای آن : این مقاله سعی میکند برای همه …

یک دیدگاه

  1. برنامه ای واسه استخراج اچین لینک.موجوده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *