صرافی کوینکس

بلاک چین چیست به زبان ساده

زمان مطالعه : 8 دقیقه

بلاک چین چیست : بلاک چین (Blockchain) به زبان ساده به معنی زنجیره ای از بلوک ها است، اما در این متن کلمات “بلوک” و “زنجیره” به معنی اطلاعات دیجیتالی (بلوک) ذخیره شده در یک پایگاه داده عمومی (زنجیره) است. به عبارت دیگر بلاک چین لیستی در حال رشد از اطلاعات ثبت شده به نام بلوک است که از طریق رمزنگاری به یکدیگر پیوند یافته اند. اگر علاقمند هستید که به زبان ساده بدانید بلاک چین چیست تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

بلاک چین چیست به زبان ساده

بلاک چین چیست : بلاک چین یک دفترچه باز و توزیع شده است که می تواند معاملات بین دو طرف را به صورت کارآمد، قابل تایید، و پایدار ثبت کند.

برای استفاده به عنوان یک دفترچه توزیع شده ، بلاک چین بطور معمول از اتصال همتا به همتا برای ارتباط بین گره ها (رایانه های عضو شبکه) و تایید اعتبار بلوک های جدید استفاده می کند.

بلاک چین در برابر تغییر داده ها مقاوم است. داده ها پس از ثبت در هر بلوک معین، بدون تغییر همه بلوک های بعدی که البته نیازمند اجماع اکثریت شبکه است، به صورت بازگشتی قابل تغییر نیستند.

بلوک های موجود در بلاک چین از قطعات دیجیتالی اطلاعات تشکیل شده اند. به طور خاص ، آنها سه بخش دارند:

بلاک چین چیست
بلاک چین چیست

1) اطلاعات مربوط به معاملات مانند تاریخ ، زمان و مبلغ آخرین خرید شما

2) اطلاعات مربوط به این که چه کسی در معاملات شرکت می کند. به جای استفاده از نام واقعی شما، خرید شما بدون هیچ گونه اطلاعات شناسایی با استفاده از یک “امضای دیجیتال” منحصر به فرد (نوع نام کاربری) ثبت می شود.

3) اطلاعاتی که هر بلوک را از سایر بلوک ها متمایز می کند. همانطور که هریک از ما نام هایی داریم تا بتوانیم از یکدیگر متمایز شویم ، هر بلوک کد منحصر به فردی به نام “هش” (hash) را ذخیره می کند که به ما امکان می دهد آن را از هر بلوک دیگر تشخیص دهیم. به این ترتیب بلوکهای مربوط به دو معامله با جزئیات یکسان، به دلیل کدهای منحصر به فرد آنها ، از هم قابل تفکیک هستند.

هر بلوک واحد در بلاک چین می تواند حداکثر 1 مگابایت داده را ذخیره کند. به این ترتیب بسته به اندازه معاملات ، یک بلوک واحد می تواند چند هزار تراکنش را در زیر یک سقف قرار دهد.

بلاک چین چگونه کار می کند

بلاک چین چیست و چگونه کار می کند : هنگامی که یک بلوک داده های جدید را ذخیره می کند به بلاک چین اضافه می شود. بلاک چین همانطور که از نام آن پیداست زنجیره ای شامل چندین بلوک است که به هم وصل شده اند. برای اینکه یک بلوک به بلاک چین اضافه شود ، باید چهار اتفاق رخ دهد:

1) یک معامله باید رخ دهد.

2) پس از انجام آن خرید ، باید معامله شما تأیید شود. با وجود بلاک چین، این کار بر عهده شبکه رایانه ها است. این شبکه ها اغلب شامل هزاران رایانه (یا در مورد بیت کوین ، حدود 5 میلیون رایانه) هستند که در سراسر جهان گسترده شده اند.

این شبکه از رایانه بررسی می کند که معامله شما چنان که خواسته اید انجام شده باشد.

3) آن معامله باید در یک بلوک ذخیره شود. پس از تأیید صحت معامله شما، اطلاعات مربوط به معامله در یک بلوک ثبت می شود. در آنجا ، اطلاعات معامله در کنار صدها یا هزاران تراکنش مشابه قرار می گیرد.

4) به آن بلوک باید هَش (کد) داده شود. پس از تأیید همه معاملات یک بلوک، باید به آن بلوک یک کد شناسایی منحصر به فرد به نام هَش داده شود. این بلاک همچنین هَش جدیدترین بلوک اضافه شده به بلاک چین را دریافت می کند. پس از گرفتن هَش، آن بلوک به بلاک چین اضافه کرد.

بلاک چین چیست و چگونه کار می کند
بلاک چین چیست و چگونه کار می کند

آیا Blockchain خصوصی است؟

هر کسی می تواند محتویات بلاک چین را مشاهده کند؛ همچنین کاربران می توانند رایانه های خود را به شبکه بلاک چین متصل کنند؛ به این ترتیب با اضافه شدن هر بلوک جدید رایانه آنها یک نسخه بروزرسانی شده از بلاک چین را دریافت می کند.

هر رایانه ای که به شبکه بلاک چین متصل می شود یک کپی از بلاک چین دارد، بنابراین هزاران یا در مورد بیت کوین میلیونها نسخه از همان بلاک چین در دسترس کاربران قرار دارد.

گسترش اطلاعات بلاک چین در شبکه ای از رایانه ها دستکاری اطلاعات را دشوارتر می کند، زیرا یک هکر نیاز به دستکاری هر نسخه از بلاک چین در شبکه دارد.

از سوی دیگر، با نگاهی به بلاک چین بیت کوین، خواهید دید که شناسایی کاربران عملا غیرممکن است، زیرا اگرچه تراکنش های ثبت شده در بلاکچین کاملاً ناشناس نیستند، اما اطلاعات شخصی کاربران تنها محدود به امضای دیجیتال یا نام کاربری آنها است.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که اگر ندانیم چه کسی بلوک هایی را به بلاک چین اضافه می کند ، چگونه می توان به بلاک چین یا شبکه رایانه های پشتیبان آن اعتماد کرد؟

شبکه بلاک چین
شبکه بلاک چین

آیا بلاک چین امن است؟

بلاک چین چیست و آیا امن می باشد؟

بلاک چین از چند طریق امنیت و اعتماد کاربران را فراهم می کند: اضافه شدن بلوک های جدید همیشه به شکل خطی و به ترتیب زمانی انجام می شود.

بنابراین بلوک های جدید همیشه به پایان بلاک چین اضافه می شوند. هر بلوک در زنجیره دارای موقعیتی است به نام ارتفاع (height). در مورد بلاک چین بیت کوین، ارتفاع بلوک ها تا فوریه 2019 میلادی به 562،000 رسیده بوده است.

پس از اضافه شدن یک بلوک به انتهای بلاک چین، برگرداندن و دستکاری بلوک برای تغییر محتوای آن بسیار دشوار خواهد بود.

زیرا هر بلوک با هش مخصوص به خود، و همچنین هش مربوط به بلوک قبل از آن علامت گذاری شده است.

کدهای هش از طریق یک عملکرد ریاضی ایجاد می شوند که اطلاعات دیجیتال را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند.

در صورتی که این اطلاعات به هر طریق ویرایش شود، کد هَش نیز تغییر خواهد کرد.

فرض کنیم یک هکر سعی کند اطلاعات تراکنش شما را دستکاری کند تا مجبور شوید بهای خرید خود را دوباره بپردازید.

همین که اطلاعات معامله شما ویرایش شود هَش بلوک تغییر می کند؛ بلوک بعدی در زنجیره هنوز حاوی هَش قدیمی است و هکر باید آن را هم به روزرسانی کند؛ و سپس بلوک بعدی تا آخر …. محاسبه مجدد همه این هَش ها به قدرت محاسباتی عظیم و غیرقابل تصوری نیاز دارد.

به عبارت دیگر ، پس از اضافه شدن یک بلوک به بلاک چین، ویرایش آن بسیار دشوار و حذف آن غیرممکن خواهد بود.

از سوی دیگر شبکه های بلاک چین برای تامین امنیت و اعتماد، رایانه هایی را که می خواهند به شبکه بپیوندند و بلوک اضافه کنند تست می کنند.

این آزمایش ها مدلهای اجماع (consensus models) نام دارند و هدف آنها این است که کاربر قبل از ملحق شدن به شبکه بلاک چین، خود را ثابت کند.

یكی از رایج ترین این تست ها که شبکه بلاک چین بیت کوین به كار می برد تست اثبات كار (proof of work) است، به این ترتیب که رایانه ها باید “اثبات” کنند که “کار” حل یک مشکل محاسباتی پیچیده ریاضی را انجام داده اند.

امنیت بلاک چین
امنیت بلاک چین

هر رایانه ای که یکی از این مشکلات را حل کند، واجد شرایط خواهد بود که یک بلوک به بلاک چین اضافه کند.

اما فرایند اضافه کردن بلوک به بلاک چین که در دنیای کریپتوکارنسی ماینینگ (mining) نامیده می شود، کار آسانی نیست.

به گفته سایت خبری BlockExplorer احتمال حل یکی از این مشکلات ریاضی در شبکه بیت کوین ، در فوریه 2019 میلادی حدود 1 در 5.8 تریلیون بود.

برای حل مشکلات پیچیده ریاضی با این شرایط، رایانه ها باید برنامه هایی را اجرا کنند که مستلزم هزینه قابل توجهی خواهد بود.

با اجرای تست اثبات كار (proof of work) حملات هکرها غیرممکن نمی شود، اما تا حدود زیادی بی اثر می شود.

اگر یک هکر بخواهد به بلاک چین حمله کند، با لزوم انجام تست اثبات کار و حل مشکلات محاسباتی پیچیده ریاضی با 1 در 5.8 تریلیون احتمال، هزینه سازماندهی چنین حمله ای به احتمال قریب به یقین فراتر از منافع آن خواهد بود.

مشکلات و محدودیت های بلاک چین چیست

1) پیچیدگی: فناوری بلاک چین دارای مجموعه واژگانی کاملا جدید است. خوشبختانه تلاش های متعددی در زمینه ارائه واژه نامه ها و فهرست های کامل و آسان انجام شده است.

2) اندازه شبکه : بلاک چین ها برای دستیابی به سود کامل نیازمند شبکه ای بزرگ از کاربران یا به عبارت دیگر شبکه ای گسترده از گره ها هستند. هنوز بر سر این که آیا این گستردگی عیب مهمی برای برخی از پروژه های مجاز بلاک چین ها هست یا نه بحث وجود دارد.

3) هزینه تراکنش ها، سرعت شبکه : تبادلات بیت کوین که در چند سال اول حضورش تقریبا رایگان اعلام شد، اکنون هزینه های قابل توجهی دارد.

از اواخر سال 2016 میلادی ، شبکه بیت کوین تنها حدود 7 تراکنش را می تواند در هر ثانیه پردازش کند، هر تراکنش حدود 0.20 دلار هزینه به همراه دارد و تنها 80 بایت داده می تواند ذخیره شود.

4) خطای انسانی: اگر بلاک چین به عنوان یک پایگاه داده مورد استفاده قرار می گیرد، اطلاعاتی که به این پایگاه داده وارد می شوند باید دارای کیفیت بالایی باشند.

اطلاعات ذخیره شده در بلاک چین ذاتاً قابل اعتماد نیستند ، بنابراین رویدادها باید در اولین مکان به درستی ثبت شوند.

5) رخنه های امنیتی غیرقابل اجتناب : در بیت کوین و سایر بلاک چین ها یک نقص امنیتی قابل توجه وجود دارد:

اگر بیش از نیمی از رایانه هایی که به عنوان گره در شبکه فعالیت می کنند دروغ بگویند، دروغ به حقیقت تبدیل می شود.

این نقص “حمله 51 درصد” نامیده می شود و ساتوشی ناکاموتو در زمان راه اندازی بیت کوین به آن اشاره کرد.

مشکلات و محدودیت های بلاک چین
مشکلات و محدودیت های بلاک چین چیست

به همین دلیل استخرهای استخراج بیت کوین توسط جمع به دقت مورد نظارت قرار می گیرد تا اطمینان حاصل شود که هیچ کس ناآگاهانه چنین نفوذی را در شبکه فراهم نمی آورد.

6) حاکمیت: از آنجا که پروتکل های بلاک چین فرصتی برای دیجیتالی کردن مدل های حاکمیت فراهم می کنند، و از آنجا که ماینرها اساساً نوع دیگری از مدل حاکمیت را تشکیل می دهند ، فرصت های فراوانی برای بروز اختلاف نظرهای عمومی بین بخشهای مختلف جمع وجود داشته است.

این اختلاف ها از ویژگی های قابل توجه صنعت بلاک چین است و می تواند منجر به رویداد چندشاخگی (forking) در یک بلاک چین شود ، که در به روز رسانی پروتکل بلاک چین اختلال ایجاد می کند، در حالی که اکثر کاربران بلاک چین آن را تایید کرده اند.

این موضوع می تواند بسیار فنی و بحث برانگیز باشد، اما برای علاقه مندان به دمکراسی، اجماع و فرصت های جدید تجربه حاکمیتی که فناوری بلاک چین فراهم کرده است، پرمعنی و آموزنده است.

امیدواریم که از مقاله ” بلاک چین چیست به زبان ساده ” استفاده لازم را برده باشید. دیدگاه های خودتان را در پایان مقالات برای ما ارسال کنید. با تشکر از همراهی شما.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

برخی از اصطلاحات بلاک چین و ارزهای دیجیتال

آشنایی با برخی از اصطلاحات بلاک چین و ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه : 4 دقیقه آشنایی با برخی از اصطلاحات بلاک چین و ارزهای دیجیتال : در این نوشته سعی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *