صرافی کوینکس

انواع بلاک چین و همچنین کارکردهای فناوری شبکه بلاک چین

زمان مطالعه : 3 دقیقه

انواع بلاک چین : در حال حاضر که این مقاله نگاشته می شود سه نوع بلاک چین قابل راه اندازی است ، که البته در آینده بلاک چین های جدید رونمایی خواهند شد و تعداد آنها و تنوع و کاربرد آنها نیز قطعا بیشتر می شود.

انواع بلاک چین

انواع بلاک چین در حال حاضر عبارت است از :

 

1 – بلاک چین عمومی ضد انحصاری : در این بلاک چین هرکسی می تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده ها را منتقل کند. اطلاعات مهم در این بلاک چین ها به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند. از این نوع بلاک چین زمانی استفاده می شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد. نه فقط چند نفر خاص. برای مثال : بیت کوین ، اتریوم ، لایت کوین ، و انواع دستگاه های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین.

 

انواع بلاک چین
انواع بلاک چین

 

2 – بلاک چین عمومی انحصاری : در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت ها انتخاب می شود. این افراد می تواند یک مقام ، کارمند ارشد ، دولت ، موسسه یا اشخاص دیگری باشند. داده ها قابل مشاهده برای عموم هستند.

 

3 – بلاک چین خصوصی انحصاری : این نوع بلاک چین می تواند برای نهادهای مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرار گیرد. در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت ها انتخاب می شود و فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

 

کارکردهای فناوری انواع بلاک چین

سه فناوری اصلی برای ایجاد یک بلاک چین باهم ترکیب می شوند و هیچ یک از آنها جدید نیستند اما تنظیم و برنامه های کاربردی آنها جدید هستند. این فناوری ها عبارتند از :

1- کلیدهای خصوصی رمزنگاری شده

 

2 – یک شبکه توزیع شده با یک دفتر کل مشترک

 

3 – انگیزه ای برای انجام تراکنش های شبکه ، ثبت ضمانت و امنیت ( پاداش )

برای تفهیم بهتر در زمینه اینکه کلیدهای خصوصی رمزنگاری شده چه عملکردی دارند ، با یک مثال شروع می کنیم :

فرض کنید که دو نفر از طریق اینترنت می خواهند با هم ارتباط برقرار کنند. اگر ارتباط بین آنها امن نباشد کلیه اطلاعات رد و بدل شده بین آنها قابل شنود است.

هدف اصلی ” کلیدهای خصوصی رمزنگاری شده ” در فناوری بلاک چین در حقیقت ایجاد یک هویت دیجیتال امن است. این هویت دیجیتال بر اساس ترکیبی از کلیدهای رمزنگاری خصوصی و عمومی ایجاد می شوند. این ترکیب از طریق یک امضای دیجیتال خاص ، شکل می گیرد. این امضای دیجیتال در حقیقت یک کنترل قوی بر تشخیص مالکیت ایجاد می کند.

کلید رمزنگاری عمومی + کلید رمزنگاری خصوصی = امضای دیجیتال

شبکه توزیع شده با یک دفتر کل مشترک چیست ؟

نیاز به یک شبکه توزیع شده در فناوری بلاک چین را با یک مثال توضیح می دهیم. فرض کنید که یک درخت در جنگلی می افتد ، و بوسیله یک دوربین از آن گزارش تهیه می کنیم. با توجه به اینکه مطمئن هستیم که این درخت افتاده است زیرا شواهد بصری در این زمینه وجود دارد با اینکه جزئیات افتادن این درخت را نمی دانیم.

مهم ترین ویژگی شبکه بلاک چین بیت کوین این است که شبکه ای بسیار بزرگ دارد که در آن اعتبار سنج ها به مانند آنهایی که دوربین دارند شواهد را ثبت می کنند ، اما در اینجا به جای دوربین تایید ریاضی به کار آنها آمده است. بنابراین ماینینگ یا استخراج بیت کوین توسط افراد مختلف در اصل به مانند همین اعتبار سنج ها عمل می کنند.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

ویژگی های بیت کوین و بلاک چین

بیت کوین و بلاک چین چه تفاوت هایی دارند

زمان مطالعه : 6 دقیقه بیت کوین و بلاک چین چه تفاوت هایی دارند : بیت کوین و بلاک چین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *