صرافی کوینکس

شش راهی که دنیای رمزنگاری ارزهای دیجیتال در حال آماده سازی خود در مقابل تهدیدات برتری کوانتومی است

زمان مطالعه : 5 دقیقه

شش راهی که دنیای رمزنگاری ارزهای دیجیتال در حال آماده سازی خود در مقابل تهدیدات برتری کوانتومی است : با دستیابی گوگل به “برتری کوانتومی”، رمزنگاران به دنبال راهی برای نجات بلاک چین و ارزهای رمزنگاری هستند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با ترفندهای مقابله با تهدیدات کامپیوترهای کوانتومی آشنا شوید.

رمزنگاری ارزهای دیجیتال در حال ساماندهی خود در برابر تهدیدات کامپیوترهای کوانتومی

هفته گذشته ، گوگل اعلام کرد که به موفقیت هایی در زمینه محاسبات کوانتومی دست یافته است. با چاپ مقاله ای در ژورنال علمی Nature ، گوگل ادعا کرد که به “برتری کوانتومی” (Quantum Supremacy) دست یافته است، با ایجاد رایانه ای که می تواند محاسباتی را کامل کند که حتی سریعترین ابررایانه های جهان نیز قادر به انجام آنها نیستند. بیت کوین گاه هم در این زمینه مقاله ای با عنوان ” آیا کامپیوتر کوانتومی گوگل کریپتوکارنسی را کشته است ؟ ” منتشر کرد.

 

شش راهی که دنیای رمزنگاری ارزهای دیجیتال در حال آماده سازی خود در مقابل تهدیدات برتری کوانتومی است
شش راهی که دنیای رمزنگاری ارزهای دیجیتال در حال آماده سازی خود در مقابل تهدیدات برتری کوانتومی است

در حالی که رایانه های معمولی از بیت ها (bits) استفاده می کنند که محاسبات را به صورت صفر و یک انجام می دهند ، کامپیوترهای کوانتومی از کیوبیت ها (qubits) استفاده می کنند، ترانزیستورهایی که می توانند صفر و یک ها را به طور همزمان ثبت کنند، و قدرت و سرعت رایانه را بطور نمایی افزایش دهند.

رمزنگاری ارزهای دیجیتال و شبکه بلاک چین به این حقیقت متکی است که محاسبه کلیدهای خصوصی (رمزنگارهای پیچیده ای که به کاربر اجازه می دهند تا به کریپتوکارنسی خود دسترسی پیدا کند) از کلیدهای عمومی (که برای برقراری ارتباط امن با کلیدهای خصوصی جفت می شوند) بسیار سخت است. کلیدهای خصوصی رمزگذاری می شوند و هزاران سال طول می کشد تا بزرگترین ابر رایانه این رمزنگاری ها را بشکند. اما با داشتن رایانه کوانتومی مناسب، شکستن این کدها بسیار آسان و در حد چند دقیقه است.

کارشناسان این صنعت تخمین می زنند که حداقل یک دهه طول می کشد تا این موضوع به مشکل تبدیل شود. برای آماده سازی، رهبران عرصه رمزنگاری سخت در تلاشند تا تکنیک های رمزنگاری جدید و مقاوم در برابر کوانتوم (quantum-resistant) را ایجاد کنند که روزی می توانند برای تأمین امنیت بلاک چین مورد استفاده قرار گیرند. بیایید نگاهی به آنچه اتفاق می افتد بیندازیم :

شش راه برای مقاوم سازی رمزنگاری ارزهای دیجیتال در برابر کامپیوترهای کوانتومی

1) “آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا”[National Security Agency (NSA)] در حال توسعه رمزنگاری “مقاوم در برابر کوانتوم” است.

سخنگوی آژانس امنیت ملی آمریكا به پایگاه خبری دكریپت گفت :

“در تابستان 2015 میلادی ، NSA تصمیم خود را برای انتقال سیستم های امنیت ملی [National Security Systems (NSS)] به رمزنگاری کلید عمومی مقاوم در برابر كوانتوم (quantum resistant) یا پس از كوانتوم (post-quantum) اعلام كرد.”

از آن زمان ، NSA با رهبران این صنعت همکاری داشته است تا “اطمینان حاصل کند که ما مجموعه ای قوی از الگوریتم های “مقاوم در برابر کوانتوم” آماده برای محافظت از سیستم های دولتی داریم” ، و اطمینان حاصل می کنیم که “همه طرف ها آماده هستند تا این انتقال را انجام دهند.”

2)  “موسسه ملی استانداردها و فناوری” [National Institute of Standards and Technology (NIST)] در حال برگزاری یک رقابت است ،یک رقابت بزرگ برای ایجاد الگوریتم های رمزنگاری “پس از كوانتوم” (post-quantum) در حال انجام است.

“موسسه ملی استانداردها و فناوری” تاکنون بیش از 80 الگوریتم مقاوم در برابر کوانتوم دریافت کرده است. این مهم است زیرا NIST استاندارد طلایی در جامعه رمزنگاری است.

 

شاید این مطلب هم برای شما جالب باشد : 👇👇👇👇👇👇👇

 

برتری کوانتومی گوگل می تواند باعث پیشرفت الگوریتم اثبات سهام شود

وقتی NIST الگوریتم برتر را انتخاب کند، که احتمالاً در حدود سال 2022 میلادی خواهد بود، ما الگوریتم مقاوم به کوانتوم خود را پیدا کرده ایم و بلاک چین نجات خواهد یافت. “آژانس امنیت ملی” نیز از الگوریتم مورد قبول NIST استفاده خواهد کرد:

“استانداردهایی که NIST ارائه می دهد کلید امنیت سایبری کل دولت ایالات متحده آمریکا، و همچنین پایه و اساس امنیت بسیاری از زیرساخت های تجاری، مالی، امنیتی و سایر سیستم های مهم خواهد بود”.

 

مقاوم سازی رمزنگاری ارزهای دیجیتال
مقاوم سازی رمزنگاری ارزهای دیجیتال

3) پروژه QRL

برخی از بلاک چین ها مستقل از رقابت NIST، در این زمینه در حال رقابت هستند و نوید بلاک چین های “پس از كوانتوم” (post-quantum) را می دهند.

یکی از این پروژه ها، QRL ، از یک قالب آدرس قابل گسترش برای اطمینان از “آمادگی برای هر چیزی خارج از استانداردهای NIST” استفاده می کند. توسعه دهندگان این پروژه ادعا می کنند که از الگوریتم های “مقاوم در برابر کوانتوم” استفاده می کنند ، اما به این دلیل که این پروژه جدید و نوپاست، قضاوت در مورد میزان اثربخشی آن دشوار است.

4) پروژه پراکسیس (Praxxis)

دیوید چائوم ، مخترع پول دیجیتال و بنیانگذار پلتفرم حریم خصوصی پیام رسانی و پرداخت مبتنی بر بلاک چین Elixxir، در حال حاضر در حال کار روی یک پروژه رمزنگاری “مقاوم به کوانتوم” به نام پراکسیس (Praxxis) است.

او ادعا می کند که در این پروژه از امضاهای مقاوم در برابر کوانتوم (quantum-resistant signatures) استفاده می شود که کاربران را در برابر فاش شدن ابرداده ها (metadata) محافظت می کند. جزئیات پروژه در اواخر سال جاری در مقاله سفید پراکسیس توضیح داده خواهد شد. اگرچه تا آن زمان، راهی برای تأیید ادعاهای وی وجود ندارد.

5) هایپرکش (HyperCash)

کریپتوکارنسی “هایپرکش” با پلتفرم چندسکویی (Cross-platform) ، آینده خود را در برابر محاسبات کوانتومی با یک”امضای مقاوم در برابر کوانتوم” در یک “اکوسیستم زنجیره دوگانه” (dual-chain ecosystem) بیمه می کند.

هایپرکش استفاده از پروتکل “پس از کوانتوم” “Lattice RingCT” را در ترکیب با پروتکل بهبود یافته و بهینه شده “دانش صفر” SNARKS، برای امنیت بیشتر پیشنهاد می کند.

طرح امضای آن “از چندین طرح امضایی پس از کوانتومی” پشتیبانی می کند. از جمله اعضای کمیته تحقیقاتی این پروژه، پروفسور “گَوین برِنان” ، مدیر مرکز مهندسی کوانتوم ماکواری ، و پروفسور “میکلوس سانتا” ، مدیر تحقیقات مرکز فن آوری های کوانتومی دانشگاه ملی سنگاپور هستند.

6) آیوتا (IOTA)

آیوتا ادعا می کند که شبکه Tangle آن در برابر محاسبات کوانتومی ایمن است. Tangle “جریانی از معاملات به هم پیوسته و منفرد است” ، که آیوتا می گوید به گونه ای ساخته شده است که شکستن آن حتی برای کامپیوتر کوانتومی دشوار است.

آیوتا همچنین دارای مشخصه ای به نام “Masked Authenticated Messaging” است که به بلاک چین اجازه می دهد “کل جریان داده ها را رمزگذاری کرده و آنها را به طور ایمن به طرز “مقاوم در برابر کوانتوم” به شبکه تَنگِل آیوتا متصل کند.”

از آنجا که رایانه های کوانتومی بسیار جدید هستند ، هنوز زمان لازم است تا دانشمندان چگونگی شکستن رمزنگاری با آنها را بررسی کنند، و صنعت رمزنگاری در حال کار بر روی چندین رویکرد مختلف برای مقابله با تهدیدات ناشی از محاسبات کوانتومی است.

اما خطر نزدیک است و زمان به سرعت می گذرد :

کامپیوترهای کوانتومی به زودی قادر به رمزگشایی کلیه اطلاعات رمزگذاری شده از جمله حساب های بانکی و بانک های اطلاعاتی دولت ها خواهند بود. برای رمزنگاران و ارزهای رمزنگاری، وقت طلاست.

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

چرا سازمان بورس واوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

چرا سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه SEC چه پروژه‌های بلاک چین یا رمزنگاری را می‌تواند مورد پیگرد قانونی قرار دهد؟ SEC …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *