صرافی کوینکس

آیا کامپیوتر کوانتومی گوگل کریپتوکارنسی را کشته است

زمان مطالعه : 6 دقیقه

آیا کامپیوتر کوانتومی گوگل کریپتوکارنسی را کشته است : آیا گوگل ماموریت دارد که کریپتوکارنسی را بکشد؟ در مقاله پژوهشی که در اوایل ماه جاری به سرورهای ناسا ارسال شده بود و پس از آن به سرعت حذف شدند ، دانشمندان شرکت فناوری و دانشگاه کالیفرنیا ، سانتا باربارا ( Santa Barbara ) توضیح داد که چگونه آنها با استفاده از پردازنده کوانتومی “برتری کوانتومی” را بدست آورده اند.

 

آیا کامپیوتر کوانتومی گوگل کریپتوکارنسی را کشته است

 

آیا کامپیوتر کوانتومی گوگل کریپتوکارنسی را کشته است : در این مقاله که ترجمه ای از یکی از مقالات وب سایت کریپتونیوز است قصد داریم تا موضوع جدید کامپیوترهای کوانتومی و تاثیر آن بر کریپتوکارنسی را بررسی کنیم.

 

آیا کامپیوتر کوانتومی گوگل کریپتوکارنسی را کشته است
آیا کامپیوتر کوانتومی گوگل کریپتوکارنسی را کشته است

 

پردازنده کوانتومی که با نام Sycamore نامگذاری شده است ، دارای 54 بیت کوانتومی ابر رسانا است که به “qubits” معروف است.

 

این qubits ها با “گرفتار شدن” با یکدیگر ، توانستند مشکل عدد تصادفی را در سه دقیقه و 20 ثانیه حل کنند ، در صورتی که قدرتمندترین ابر رایانه جهان برای حل آن نیاز به 10000 سال زمان است.

 

و اکنون که گوگل نشان داده است که می تواند یک کامپیوتر کوانتومی بسازد که بتواند کاری را انجام دهد که هیچ CPU قبلی نمی تواند بطور عملی انجام دهد ، به نظر نمی رسد که آینده برای کریپتوکارنسی بسیار روشن به نظر برسد.

 

با این حال ، در حالی که یک کامپیوتر کوانتومی به اندازه کافی قدرتمند، قادر به شکستن ریاضیاتی است که توسط ارزهای رمزپایه اصلی استفاده می شود ، هنوز هیچ اطمینان از محققان مبنی بر وجود چنین رایانه ای وجود ندارد.

 

اگر این اتفاق بیفتد ، امکان اینکه بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده دیگر نتوانند هیچ کاری انجام دهند زیاد است و حتی ممکن است که قیمت بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده به صفر برسند چون دیگر ارزشی نخواهند داشت.

 

قدرت محاسبات کامپیوتر کوانتومی گوگل

 

قدرت محاسبات کامپیوتر کوانتومی گوگل چقدر است ؟ از لحاظ تئوریکی ، قدرت محاسبات یک کامپیوتر کوانتومی می تواند حداقل ارز رمزنگاری شده را از بین ببرد.

 

قدرت محاسبات کامپیوتر کوانتومی
قدرت محاسبات کامپیوتر کوانتومی

 

دیوید برناردو ( David Bernardo ) ، استادیار دانشگاه IT شهر كپنهاگ دانمارک (ITU) توضیح می دهد که :

 

“امنیت اساساً تمام ارز رمزهای فعلی نه به رمزگذاری بلكه به طرح های امضای دیجیتال متکی است ، كه به کاربران این امکان را می دهد تا صحت معاملات سكه های خود را به دیگر كاربران ثابت كنند.” جایی که او در زمینه رمزنگاری ، بلاک چین و فناوری اطلاعات تحقیق می کند.

 

وی می افزاید : “به خوبی شناخته شده است که یک کامپیوتر کوانتومی به اندازه کافی قدرتمند است که قادر به شکستن این ضمانت امنیتی اساسی از طرح های امضای دیجیتالی باشد که در حال حاضر توسط  ارزهای رمزنگاری شده شبکه بلاک چین استفاده می شود و به یک مهاجم امکان می دهد معاملات انتقال سکه های کاربر را به حساب و یا آدرس دلخواه خود جعل کند.”

 

در حقیقت ، تهدید ناشی از محاسبات کوانتومی در اینجا متوقف نمی شود ، زیرا برناردو همچنین به خبرگزاری  کریپتو نیوز می گوید که یک کامپیوتر کوانتومی به اندازه کافی قدرتمند است و همچنین می تواند زیربنای اصلی الگوریتمی پایه های زنجیره های ارزهای مختلف رمزنگاری شده در بلاک چین را خرد کند.

 

اینها شامل توابع تصادفی قابل تأیید و طرح های تعهد است که طبق گفته برناردو “برای حفظ شبکه بلاک چین در برخی ارزهای رمزنگاری شده استفاده می شود و به یک مهاجم اجازه می دهد تا اطلاعات دلخواه خود را بنویسد و یا آنها را از بین ببرد.”

 

دهه ها در بهترین حالت

 

بنابراین بله ، به نظر می رسد دستیابی به موفقیت اخیر گوگل گامی دیگر در راه طولانی ساختن ارزهای رمزنگاری نشده است.

 

خوشبختانه ، هنوز مطمئن نیستیم که آیا یک کامپیوتر کوانتومی که به اندازه کافی قدرتمند و پایدار است برای خنثی کردن ارزهای رمزنگاری شده به روش های ذکر شده در بالا ساخته می شود ، هنوز هیچ چیز قطعی نیست. و اگر سرانجام بتوانند ساخته شوند ، احتمالاً هنوز باید چند دهه منتظر بمانیم تا پیدایش شوند. تا آن موقع هم توسعه دهندگان یک فکری به حال این باگ خواهند کرد.

 

کامپیوتر کوانتومی تهدیدی برای بیت کوین و ارزهای دیجیتال
کامپیوتر کوانتومی تهدیدی برای بیت کوین و ارزهای دیجیتال

 

برناردو توضیح می دهد که :

 

“حتی اگر یکی از رایانه های کوانتومی موجود بتواند مشکلات محاسباتی خاص را خیلی سریعتر از رایانه های کلاسیک حل کند ، برای شکستن این طرح امضا باید دستورات خیلی قدرتمندتر باشند.”

 

“اگر كسی بخواهد طرح امضای استفاده شده در بیت کوین (و سایر ارزهای رمزنگاری شده) را بشكند ، به یک كامپیوتر كوانتومی نیاز دارد كه ده ها میلیون كیوبیت را در اختیار داشته باشد و قادر است ساعت ها محاسبه كند.”

 

ده ها میلیون qubits پیش از هر چیزی که در آزمایش ها و تحقیقات امروزی مدیریت شده باشد ، بسیار زیاد است ، در حالی که گوگل برای حفظ 54 کیوبیت به اندازه کافی دشوار است (یکی از آنها در واقع کارایی ندارد).

 

گفته می شود ، یک مطالعه در سال 2018 میلادی توسط محققان امپریال کالج لندن محاسبه کرد که برای اجرای موفقیت آمیز الگوریتم کوانتومی Shor ، تنها 4500 قطعه لازم است ، که قادر به شکستن الگوریتم امضای دیجیتالی منحنی بیضوی (ECDSA) است که توسط cryptocurrency برای امضای معاملات استفاده می شوند. اما حتی رسیدن به این تعداد کمتر احتمالاً نیاز به تلاش بسیار زیاد دارد.

 

برناردو می افزاید:

 

“توجه كنید كه رسیدگی به تعداد كیفیت های كمی فقط یكی از موضوعات اصلی در رایانه های كوانتومی فعلی است ، از سوی دیگر اینكه سخت افزار فعلی بسیار مستعد خطا است و فقط قادر به محاسبه كوانتومی برای ده ها ثانیه است.” ساخت رایانه های کوانتومی به اندازه کافی قدرتمند برای شکستن ارزهای رمزنگاری شده “مطمئناً به پیشرفت های فنی و مهندسی خیلی زیادی نیاز دارد.”

 

در نتیجه ، برناردو تمایلی به قرار دادن تاریخ خاصی برای ظهور رایانه های کوانتومی به اندازه کافی قدرتمند ندارد ، اگرچه او به عنوان یک نظر سنجی بیان می کند که ما احتمالاً “هنوز چند دهه قبل از ساخت چنین رایانه های کوانتومی قدرتمند زمان داریم”.

 

ارزهای رمزنگاری شده پس از کامپیوتر کوانتومی گوگل

 

ارزهای رمز نگاری شده پس از کامپیوتر کوانتومی گوگل : برای چند دهه هنوز فاصله زیادی باقی مانده است و در آن زمان ممکن است شاهد ظهور رمزنگاری و کریپتوتیک مقاوم به کوانتومی باشیم. اما درست همانطور که توسعه رایانه های کوانتومی عملی دشوار خواهد بود ، هم چنین می توانید همتایان رمزنگاری خود را به دردسر توسعه دادن بیاندازد.

 

ارزهای رمز نگاری شده پس از کامپیوتر کوانتومی گوگل
ارزهای رمز نگاری شده پس از کامپیوتر کوانتومی گوگل

 

“ما از قبل می دانیم که چگونه می توان طرح های رمزنگاری شده ایمن پس از کوانتومی را ساخت که در تئوری به ما اجازه می دهد تا پس از کوانتومی اقدام به ساختن رمزنگاری ایمن بعد از کوانتومی کنیم.

 

“با این وجود ، اکثرا (اگر نه همه) طرح های رمزنگاری شده امن پس از کوانتومی بسیار کارآمد تر از همتایان خود در معرض حملات کوانتومی هستند ، نیاز به ذخیره سازی و یا حافظه و پردازش بسیار بیشتری دارند ، که این امر بر عملکرد آنها تأثیر می گذارد.”

 

علاوه بر این ، برناردو همچنین خاطر نشان می کند که هر مؤلفه آسیب پذیر یک شبکه بلاک چین باید مقاوم در برابر کوانتوم باشد و نه فقط طرح امضا.

 

“در حقیقت ، برای اطمینان از اینکه رمزنگاری پس از کوانتومی امن است ، باید یک تحلیل کامل امنیتی انجام دهیم تا از نظر ریاضی اثبات شود که رمزنگاری به طور کلی ایمن پسا کوانتومی است.”

 

به عبارت دیگر ، مسابقه ادامه دارد. امیدوارم ارزهای رمزنگاری شده در شبکه بلاک چین پس از کوانتومی کارآمدتر از قبل کوانتومی ظاهر شوند ، و دلیل خوبی وجود دارد که باور داشته باشیم که آنها ، با توجه به اینکه کار روی آنها پیش از این پیشرفت بیشتری نسبت به کار روی رقبای فرضی (هنوز هم) دارد.

 

البته جان مک آفی هم گفت که قیمت بیت کوین در 31 دسامبر سال 2020 میلادی به 1 میلیون دلار خواهد رسید. بایستی منتظر ماند و دید که در این شرایط باز این پیش بینی محقق می شود ؟

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

چرا سازمان بورس واوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

چرا سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه SEC چه پروژه‌های بلاک چین یا رمزنگاری را می‌تواند مورد پیگرد قانونی قرار دهد؟ SEC …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *