صرافی کوینکس

استخراج اتریوم چگونه است

زمان مطالعه : 9 دقیقه

استخراج اتریوم چگونه است : چگونه اتریوم استخراج کنیم ؟ در این مقاله سعی داریم که کلیات استخراج اتریوم را توضیح دهیم. از استخراج با کارت گرافیک گرفته تا سخت افزارهای مورد نیاز و همچنین استخراج با دستگاه های ای سیک. بنابراین اگر علاقمند به مبحث استخراج اتریوم هستید تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

استخراج اتریوم چگونه است

توکن های اتریوم از طریق فرآیند استخراج به میزان 5 اتر به ازای هر بلوک استخراج شده ایجاد می شوند، اما استخراج یا ماینینگ اتریوم حداقل یک نقش مهم دیگر نیز دارد.

اگرچه اتریوم به دنبال روش های دیگری برای رسیدن به اجماع در مورد اعتبار معاملات است، در حال حاضر همین فرآیند استخراج است که انسجام پلتفرم اتریوم را تامین می کند.

استخراج اتریوم چگونه است
استخراج اتریوم چگونه است

 

اتریوم مانند بیت کوین از سیستم اثبات کار [proof-of-work (POW)] استفاده می کند. اثبات کار (POW) الگوریتم اصلی اجماع در یک شبکه بلاک چین است.

این الگوریتم برای تایید تراکنش ها و اضافه کردن بلوک های جدید به زنجیره استفاده می شود. ماینرها با الگوریتم اثبات کار (POW)برای تکمیل تراکنش ها در شبکه و دریافت پاداش با هم رقابت می کنند.

هر کامپیوتر با انجام محاسبات پیچیده هر تراکنش مقداری کریپتوکارنسی به عنوان پاداش دریافت می کند.

در شبکه بلاک چین کاربران برای هم رمزهای دیجیتال ارسال می کنند. یک دفتر کل غیر متمرکز (Decentralized ledger) تمام تراکنش ها را در بلوک ها جمع می کند، با این وجود باید در تأیید معاملات و ترتیب بلوک ها دقت کرد.

مسئولیت این کار بر عهده گره های ویژه ای به نام استخراج کنندگان (Miners) است و این فرآیند استخراج (Mining) نامیده می شود.

فرآیند استخراج اتریوم تقریباً مشابه ماینینگ بیت کوین است. برای هر بلوک از تراکنش ها استخراج کنندگان سعی می کنند با استفاده از رایانه ها جواب های یک معما را به طور مکرر و خیلی سریع حدس بزنند تا زمانی که یکی از آنها برنده شود.

به بیانی تخصصی تر، استخراج کنندگان اَبَرداده های منحصر به فرد سرتیتر یک بلوک شامل نشانگرهای زمانی و نسخه نرم افزاری را از طریق یک عملکرد هَش اجرا می کنند که یک رشته پیچیده و تصادفی از حروف و اعداد با طول ثابت را تحویل می دهد.

الگوریتم اثبات کار در ماینینگ یا استخراج

الگوریتم اثبات کار در ماینینگ یا استخراج : اگر استخراج کننده هَشی پیدا کند که با هدف فعلی مطابقت داشته باشد، به او به عنوان پاداش اتر داده می شود و بلوک از طریق شبکه برای هر گره پخش می شود تا آن را تایید و به کپی خود از دفتر کل اضافه کنند.

اگر ماینر A هَش را پیدا کند، ماینر B کار روی بلوک فعلی را متوقف کرده و فرآیند را برای بلوک بعدی تکرار می کند.

تقلب در این بازی برای استخراج کنندگان دشوار است. راهی برای جعل کردن کار وجود ندارد و استخراج کنندگان ناچارند با جواب درست پازل کنار بیایند.

الگوریتم اثبات کار در ماینینگ یا استخراج
الگوریتم اثبات کار در ماینینگ یا استخراج

 

به همین دلیل است که این روش حل پازل “اثبات کار” (Proof of Work) نامیده می شود. از طرف دیگر، سایر گره های شبکه تقریبا بلافاصله صحیح بودن مقدار هَش را تایید می کنند.

تقریباً هر 12 تا 15 ثانیه یک ماینر یک بلوک پیدا می کند. اگر ماینرها سریعتر یا آهسته تر از این معما ها را حل کنند، الگوریتم به طور خودکار سختی پازل را تعدیل می کند تا استخراج کنندگان دوباره به زمان بندی 12 ثانیه برای حل پازل برگردند.

استخراج کنندگان بطور تصادفی اترها را کسب می کنند و مقدار سودی که نصیب آنها می شود به شانس و مقدار قدرت محاسباتی که به این کار اختصاص می دهند بستگی دارد.

چگونه استخراج اتریوم را انجام دهیم ؟

روشهای مختلف استخراج اتریوم عبارتند از :

1 – استخراج با استفاده از واحد پردازش مرکزی [Central Processing Unit (CPU)]

این پایه ای ترین و ابتدایی ترین شکل استخراج است. انجام استخراج با CPU آسان است. هرکس در هرجا می تواند این کار را با رایانه شخصی خود انجام دهد. هرچند این متد دیگر قابل اجرا نیست ( بدلیل سود بسیار کم آن ) اما نقطه خوبی برای شروع است.

مزایای استخراج با CPU :

-) عدم نیاز به سخت افزار تخصصی

-) عدم نیاز به تجربه آموزشی

-) یک نقطه شروع خوب برای کار استخراج ارز

معایب استخراج با CPU :

-) استهلاک مداوم CPU

-) عدم سود آوری

-) هزینه انرژی بالا

 

استخراج با استفاده از واحد پردازش مرکزی
استخراج با استفاده از واحد پردازش مرکزی

2 – استخراج با استفاده از واحد پردازش گرافیک [Graphics Processing Unit (GPU)]

GPU بخشی از سیستم پردازش تصویری رایانه است. وظیفه معمول یک پردازنده گرافیکی کمک به پردازش تصاویر گرافیکی سه بعدی و جلوه های بصری است.

GPU برای استخراج اتریوم سیستم بسیار قوی تری نسبت به CPU ارائه می دهد. برخی از سکه های مقاوم در برابر ASIC مانند مونِرو از طریق GPU استخراج می شوند.

بیت کوین و اتریوم نیز در ابتدا به این روش استخراج می شدند، اما به مرور زمان دستگاه های ASIC در این زمینه با GPU به رقابت پرداختند.

بهترین مدل های GPU برای استخراج اتریوم

نرخ هشمدل های GPU
33 MH/sRadeon RX Vega 64
31 MH/sRadeon RX Vega 56
32 MH/sGeForce GTX 1080 TI
25 MH/sRadeon Rx 580
24 MH/sRadeon Rx 480
27 MH/sGeforce GTX 1070
22 MH/sRadeon Rx 570
21 MH/sRadeon Rx 470
20 MH/sGeforce GTX 1060
28 MH/sRadeon R9 290x

 

Radeon RX Vega 64
Radeon RX Vega 64

مزایای استخراج با GPU

1 – قدرت محاسبه چند منظوره : بدون توجه به نوع کاربرد، GPU برای انجام محاسبات پیچیده بسیار مناسب است. GPU می تواند هر نوع سکه را استخراج کند و اگر از استخراج ارز منصرف شدید، می توانید GPU را برای سایر منظورها بکار ببرید.

2 – منابع متعدد : اگرچه طراحی GPU را تنها AMD و NVIDIA انجام می دهند، شرکت های متعددی مانند ASUS، EVGA، Gigabyte و غیره نیز کار تولید و فروش GPU را انجام می دهند. تعدد عرضه کنندگان باعث ایجاد رقابت می شود و از کنترل بازار توسط یک نهاد واحد جلوگیری می کند.

3 – سخت افزار استاندارد : GPU با یک کِیس و مادربورد استاندارد یک سیستم با قیمت مناسب تشکیل می دهد، قابل اعتماد است، پشتیبانی آن ساده است، و قابل استفاده مجدد است.

4 – ارزش فروش بالا : GPU دست دوم را همیشه می توان به مبلغی به مراتب بالاتر از ASIC به نسبت قیمت اولیه فروخت چون کاربردی است.

5 – قابلیت ارتقا : به روز رسانی برای Bios همیشه در دسترس است و می تواند باعث بهبود چشمگیر عملکرد شود. در صورت لزوم می توانید هر یک از پردازنده های گرافیکی را جداگانه جایگزین کنید.

استخراج با استفاده از واحد پردازش گرافیک
استخراج با استفاده از واحد پردازش گرافیک

 

معایب استخراج با GPU

1 – مصرف انرژی آن بالا است.

2 – به قدرتمندی ASIC نیست.

3 – راندمان کلی آن از ASIC کمتر است.

4 – به تجهیزات بزرگ نیاز دارد. گاهی یک ASIC قطع جیبی با یک سِرور 4U برابری می کند.

5 – قادر به استخراج ارزهایی مانند بیت کوین و لایت کوین نیست.

 

3 – استخراج با استفاده از FPGA ( آرایه گیت های قابل برنامه ریزی) :

 

FPGA (Field-Programmable Gate Array) یک مدار یکپارچه است که می تواند پس از فرآیند تولید مطابق نیاز برنامه ریزی شود.

استخراج با FPGA گام بعد از استخراج با GPU است. FPGA دستگاهی است که جداولی را برای محاسبه ورودی از یک جریان داده ایجاد می کند و نتیجه مطلوب را به دست می آورد.

در صنعت می توان از FPGA برای بهینه‌سازی فرآیند صنعت استفاده کرد، مانند تهیه برشی از یک متن، یادگیری ماشین یا حتی انجام توالی DNA.

استخراج با استفاده از FPGA
استخراج با استفاده از FPGA

 

عملکرد FPGA در هر کاری که می تواند در یک فرآیند موازی انجام شود، قابل توجه است، مانند یک هَش استخراج که می تواند با ایجاد یک خروجی منجر به یک هَش یا بلوک موفقیت آمیز شود.

FPGA برای رمزنگاران باتجربه پدیده جدیدی نیست. اولین FPGA در اوایل دهه 80 توسط شرکتی به نام Xilinx ساخته شد. اما FPGA به دلایل زیر هرگز به طور عمده مورد استفاده قرار نگرفت :

-) قیمت بالا و کمیابی

-) مشکل در تنظیم پیکربندی (Configuration) ، که به مراتب فراتر از مهارت های برنامه نویسی علاقه مندان عادی رمزنگاری است.

ابداع دستگاه ای سیک ASIC برای انجام فرآیند ماینینگ یا استخراج

4 – استخراج اتریوم با استفاده از ASIC (مدارهای یکپارچه با کاربرد ویژه) :

ASICs (Application Specific Integrated Circuits) مدارهای یکپارچه ای هستند که برای انجام یک مورد استفاده خاص ایجاد می شوند و یک کار محاسباتی خاص را انجام می دهند.

در دنیای کریپتوکارنسی دستگاه های ASIC برای مشارکت در فرآیند استخراج بیت کوین و بعضی دیگر از کریپتوکارنسی ها مانند لایت کوین طراحی شده اند.

کریپتوکارنسی های مقاوم در برابر ASIC ارزهایی هستند که پروتکل و الگوریتم استخراج آنها چنان طراحی شده که استفاده از دستگاه های ASIC برای استخراج آنها غیرممکن یا در مقایسه با استخراج با GPU بی فایده است.

ایده ماشین هایی که به طور ویژه برای استخراج ارز طراحی شده باشند، جلوتر از زمان خود بود، چنان که وقتی KNCMiner پیش سفارش های ASIC را راه اندازی کرد، در 5 ساعت اول 25 میلیون دلار سفارش دریافت کرد.

در حال حاضر بیت کوین و لایت کوین به طور انحصاری بوسیله ASIC استخراج می شوند. شرکت Bitmain اخیراً دستگاه های ASIC را برای استخراج اتریوم عرضه کرده است.

بهترین دستگاه های ASIC برای استخراج اتریوم

نرخ هششرکت سازندهدستگاه
Mh/s 485InnosiliconInnosilicon A10 ETHMaster ASIC Miner
Mh/s 200BitmainBitmain Antminer E3
Innosilicon A10 ETHMaster ASIC Miner
Innosilicon A10 ETHMaster ASIC Miner

 

مزایای استخراج با ASIC

-) دستگاه های ASIC در مقایسه با GPU یا CPU انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند و نرخ هش خیلی بالاتری دارند.

-) دستگاه های ASIC معمولاً برای عملکرد مشابه نسبت به سایر دستگاه ها بسیار کوچکتر و سبک تر هستند.

-) دستگاه های ASIC بسیار کارآمد، قدرتمند و سودآور هستند.

معایب استخراج با ASIC

-)  ASIC گران قیمت است. هزینه شروع کار می تواند بسیار بالا باشد.

-) کاربرد اختصاصی : ASIC اتریوم فقط می تواند استخراج اتریوم را انجام دهد و هیچ کاربرد دیگری ندارد.

-) برخلاف GPU، ای سیک دست دوم قیمت فروش پایینی دارد و فروش آن سود بسیار کمی خواهد داشت.

-) عمر کوتاه : دستگاه های ASIC بیت کوین در حال حاضر در نسخه نهم قرار دارند هشت نسخه قبلی ارزش خود را کاملا از دست داده اند.

-)  ASIC می تواند یک شبه منسوخ شود. تغییر در الگوریتم هَش می تواند نسخه فعلی ASIC را کاملا بی ارزش کند.

-) ASIC توسط تولید کنندگان معدودی عرضه و پشتیبانی می شود. هزینه بسیار بالای طراحی و ساخت ASIC بازار را در انحصار همین تولیدکنندگان معدود نگه می دارد.

-) غیر قابل ارتقا : وقتی ASIC جدید عرضه می شود، ASIC قدیمی منسوخ می شود و هیچ راهی برای به روزرسانی آن وجود ندارد.

-) الگوریتم “اثبات کار” اختصاصی که اتریوم از آن استفاده می کند “ethash” نام دارد، که چنان طراحی شده که به حافظه بیشتری نیاز دارد و استخراج آن با استفاده از تجهیزات گران قیمت ASICs (تراشه های ویژه استخراج که در حال حاضر تنها راه سودآور برای استخراج بیت کوین هستند)، مشکل تر است.

علاوه بر این، از آنجا که اتریوم قصد دارد از ماینینگ “اثبات کار” (Proof of Work) به ماینینگ “اثبات سهام” (Proof of Stake) تغییر رویه دهد، خرید ASIC ممکن است کار هوشمندانه ای نباشد، زیرا احتمالاً برای مدت طولانی مفید نخواهد بود.

4 – استخراج اتریوم با استفاده از استخراج ابری (Cloud Mining)

استخراج ابری عبارت است از استفاده از سرویس های ویژه ابری که در مراکز دیتا و فارم های استخراج خود بیش از 1000 نوع آلتکوین را استخراج می کنند.

استخراج ابری روش جدیدی برای استخراج کریپتوکارنسی با استفاده از استخرهای ماینینگ است که به یک هدف طراحی شده اند:

استخراج اتریوم با استفاده از استخراج ابری
استخراج اتریوم با استفاده از استخراج ابری

 

کسب درآمد بیشتر با استفاده از تجهیزاتی که توسط یک پیمانکار مدیریت میشوند، به جای استفاده از روش های سنتی استخراج. استخراج ابری شما را از درگیری با مشکلات نرم افزاری و مکانیسم های فنی معاف می کند.

مزایای استخراج ابری

-) سودآوری بالا

-) سود قابل پیشبینی

-) امکان استخراج در مقیاس بالاتر

-) مقیاس گذاری (scaling) آسان و سریع

-) عدم درگیری با مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری

معایب استخراج ابری

-) امکان قرارگیری در معرض حملات هکرها

-) امکان افت قیمت کریپتوکارنسی ها

-) امکان کلاه برداری از طرف فروشنده قرارداد

تغییر الگوریتم “اثبات کار” (PoW) به “اثبات سهام” (PoS)

اتریوم ممکن است برای همیشه به استخراج کنندگان نیاز نداشته باشد. توسعه دهندگان قصد دارند الگوریتم “اثبات کار” یعنی الگوریتمی را که هم برای تعیین اعتبار معاملات بکار می رود و آنها را از دستکاری حفظ می کند، حذف کنند و الگوریتم “اثبات سهام” [Proof of Stake (PoS)] را جایگزین آن کنند، یعنی تامین امنیت شبکه بر عهده صاحبان رمزها قرار می گیرد به مانند ارز دیجیتال ترون .

هنگامی که این تغییر اتفاق بیفتد، “اثبات سهام” ممکن است وسیله ای برای دستیابی به اجماع توزیع شده باشد که نیاز به منابع را کمتر می کند.

 

تغییر الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام
تغییر الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام

مفهوم اثبات سهام بیان می کند که هر شخص با توجه به تعداد سکه هایی که در اختیار دارد، می تواند استخراج یا تایید معاملات را انجام دهد. این بدان معناست که استخراج کننده هرچه تعداد بیشتری سکه داشته باشد، قدرت استخراج بیشتری خواهد داشت.

نکات مهم در مورد “اثبات سهام”

-) “اثبات سهام”(POS) به عنوان جایگزینی برای “اثبات کار”(POW) که الگوریتم اصلی اجماع در فناوری بلاک چین است، ایجاد شده است تا به جای POW برای تأیید معاملات و افزودن بلوک های جدید به شیکه بلاک چین استفاده شود.

-) الگوریتم “اثبات کار” به مقادیر بسیار زیاد انرژی نیاز دارد، به طوری که استخراج کنندگان برای تامین مخارج مربوطه ناچار به فروش سکه های خود می شوند. اثبات سهام (PoS) قدرت استخراج را بر اساس درصد سکه های در اختیار افراد معین می کند.

-) “اثبات سهام” از لحاظ احتمال حمله هریک از استخراج کنندگان به شبکه کم خطرتر به نظر می رسد، زیرا نحوه جبران خسارت به شکلی است که باعث می شود حمله برای ماینر سود کمتری داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

جوایز ماین اتریوم اکنون به بیشترین میزان در تاریخ این ارز رسیده است.

جوایز ماین اتریوم اکنون به بیشترین میزان در تاریخ این ارز رسیده است.

زمان مطالعه : 3 دقیقه ماینرهای اتریوم نسبت به گذشته درآمد بیشتری از کارمزدهای ETH کسب می کنند. آیا افزایش …

2 دیدگاه

  1. میگن برای استخراج اتریوم میشه از این سایت استفاده کرد : ethonline.io
    به این ترتیب که بعد از ورود به لینک آدرس اتریوم رو از داخل کیف پول اونجا پیست می کنید و آغاز استخراج روزانه برای شما شروع می شه. نمی دونم واقعی هست یا نه اما امتحانش ضرر نداره. در صورتی که چیزی به حسابم اومد همینجا اطلاع رسانی می کنم. البته باید حداقل میزان استخراج به ۰.۱ برسه تا بعد به حساب شما واریز بشه.
    ضمنا در صورتی که مثل من، لینکی که متعلق به خودتونه در اختیار دیگران قرار بدید تا از طریق اون وارد سایت بشن سرعت استخراج بیشتر می شه.

    • سلام
      اين سايت فقط پرداخت رايگانش رو انجام مي ده. كه به نظر مياد اونم براي جلب اعتماد و سرمايه گذاري براي استفاده از پلن ها باشه. پيشنهاد مي كنم اگه كسي از دوستان مي خواد از اين سايت استفاده كنه براي پلن ها اقدام نكنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *