صرافی کوینکس

پنج مانع که شبکه بلاک چین باید برای متحول کردن سیستم بانکداری پشت سر بگذارد

زمان مطالعه : 6 دقیقه

پنج مانع که شبکه بلاک چین باید برای متحول کردن سیستم بانکداری پشت سر بگذارد : شبکه بلاک چین به عنوان گام بعدی در انقلاب دیجیتال تبلیغ می شود، فناوری ای که باعث می شود هر صنعتی از موسیقی تا بازیافت زباله دچار تغییر و تحول شود. وقتی سخن از پول به میان می آید، موضوع فراتر از بیت کوین است. دانشگاهیان ادعا كرده اند كه “آنچه را كه اینترنت در زمینه رسانه انجام داده است بلاک چین در زمینه سیستم مالی انجام خواهد داد.”

پنج مانع برای شبکه بلاک چین برای تغییر در سیستم بانکداری

نسخه های زیادی از شبکه بلاک چین های عمومی وجود دارد ، اما اکثریت آنها یک فرضیه اساسی دارند: آنها یک زیرساخت ایمن و غیرمتمرکز برای حفظ “یک نسخه واحد از حقیقت” ارائه می دهند و تمام تغییرات ایجاد شده در بانک اطلاعاتی شبکه بلاک چین را از زمان تشکیل آن ثبت می کنند.

 

پنج مانع که شبکه بلاک چین باید برای متحول کردن سیستم بانکداری پشت سر بگذارد
پنج مانع که شبکه بلاک چین باید برای متحول کردن سیستم بانکداری پشت سر بگذارد

علاقه مندان پیش بینی می کنند که این فناوری خود را با نیاز بانکها به عنوان واسطه منطبق کند. هنگامی که ما خوار و بار مورد نیاز خود را به صورت آنلاین خریداری می کنیم ، از طریق تلفن همراه خود هزینه خدماتی را پرداخت می کنیم، یا وجوهی را به خارج از کشور انتقال می دهیم، تراکنش ها تقریباً بلافاصله در دفترچه توزیع شده شبکه بلاک چین (distributed ledger) ثبت می شوند ، به جای اینکه چند روز انتظار بکشیم تا بانک ها با یک سیستم اختراع شده در دهه 1970 با یکدیگر تماس برقرار کنند و تراکنش ها در حساب بانکی ما ثبت شوند.

بسیاری از بانک ها و فن آوری های مالی در سال 2015 میلادی تجربه کار با شبکه بلاک چین را آغاز کردند، تا از سرعت و شفافیتی که بلاک چین ارائه می دهد استفاده کنند؛ اما چهار سال بعد، این ایده که شبکه بلاک چین نقش واسطه بانک ها را در سیستم پرداخت ما حذف کند ، هنوز دور از دسترس به نظر می رسد، زیرا بلاک چین برای این که به عنوان بخشی از سیستم مالی پذیرفته شود باید پنج چالش اساسی را پشت سر بگذارد :

پنج چالش اساسی شبکه بلاک چین

1) حاکمیت

قدرت شبکه بلاک چین ناشی از این است که هیچ حاکمیت مرکزی ندارد ، اما این در عین حال یک ضعف نیز هست. چه کسی تصمیم می گیرد که بلاک چین چگونه عمل کند یا چه زمانی به روز رسانی شود؟

اگر ویندوز نیازمند به روزرسانی باشد ، مایکروسافت در مورد آن تصمیم می گیرد و یک به روز رسانی را ارسال می کند. اما بدون تصمیم گیرنده اصلی، تصمیمات درباره به روزرسانی در دنیای بلاک چین کند و ناکارآمد می شود.

بلاک چین های عمومی بیشتر شبیه جوامع عمل می کنند. هیچ روش اصولی برای تصمیم گیری در مورد به روزرسانی ها یا پیشرفت ها وجود ندارد.

در عوض این امور از طریق مباحثات گسترده در میان شرکت کنندگان در اکوسیستم جامعه اتفاق می افتد ، با گروه هایی که درمورد موضوعاتی مانند طول یک بلوک ، تعداد تراکنش هایی که باید در هر بلوک ثبت شود و اینکه آنها با چه سرعتی به صورت زنجیره ای به هم وصل شوند، بحث می کنند. غالباً هیچ راه حلی برای این مباحث، و همچنین سازماندهی این اجتماعات و تصمیم گیری وجود ندارد.

گاهی اوقات این مشکل می تواند منجر به شکاف شود. این اتفاقی است که در سال 2016 رخ داد که 3.6 میلیون ETH (که در آن زمان تقریباً 60 میلیون دلار ارزش داشت) در شبکه اتریوم به سرقت رفت.

بنیانگذار اتریوم “ویتالیک بوتِرین” موافقت کرد که با ایجاد نسخه جدیدی از بلاک چین و توکن مربوطه ، “سرقت را از بین ببرد”. این “هارد فورک” به مردم اجازه می داد تا سرمایه های از دست رفنه خود را پس بگیرند ، اما برخی از جامعه احساس کردند که این برخلاف اصول شبکه بلاک چین است، است و بنابراین به استفاده از “اتریوم قدیمی” ، که اکنون با نام “اتریوم کلاسیک” شناخته می شود ادامه دادند.

بلاکچین ها هنوز درک نکرده اند که چگونه باید حاکمیت موثری را اجرا کنند. اغلب ، مکانیزم های ساده رای اکثریت برای تصمیم گیری استفاده می شود ، این بدان معناست که موضوعات در برابر لابی کنندگان یا مشارکت کنندگان فعال که کنترل را به دست می گیرند ، آسیب پذیر هستند.

2) مقیاس پذیری

شبکه بلاک چین با وجود محبوبیتی که کسب کرده است، هنوز در مقایسه با پرداخت های الکترونیکی روزمره مقیاس بسیار کوچکی دارد. در حال حاضر بلاک چین بیت کوین در هر ده دقیقه 2000 تراکنش انجام می دهد ، در حالی که ویزا در هر ثانیه بیش از 65000 پیام تراکنش را کنترل می کند، و SWIFT – سیستم پیام رسانی جهانی که برای انتقال وجه پرداخت ها توسط بانک ها و موسسات مالی استفاده می شود – در هر روز تقریباً 24 میلیون پیام را منتقل می کند.

 

پنج چالش اساسی شبکه بلاک چین
پنج چالش اساسی شبکه بلاک چین

موضوع “اندازه بلوک” در مورد تعداد معاملاتی که هر بلوک از بلاک چین باید انجام دهد، از اولین روزهای عرضه بیت کوین در سال 2009 میلادی مورد بحث و جدل بود. این بحث باید حل شود و پلتفرم های بلاک چین باید به اندازه کافی بزرگ شوند تا به بخشی از سیستم مالی جهان تبدیل شوند.

3) استانداردها

بلاک چین های مختلف اطلاعات را به روش های بسیار زیادی سازمان می دهند، این بدان معناست که انتقال اطلاعات همیشه آسان نیست.

هیچ طرح جهانی مورد توافقی در مورد ساختار داده های تراکنش وجود ندارد. در یک پرداخت مالی ، یک بلوک حاوی نام شخص یا شرکت ، اطلاعات حساب ، پرداخت ، آدرس محل و سایر عوامل مرتبط است.

اما ارزهای رمزنگاری شده همه این کارها را به روش های متفاوت انجام می دهند، بنابراین جابجایی از یک ارز به ارز دیگر دشوار خواهد بود. آنها باید در مورد اطلاعاتی که در اختیار دارند و چگونگی قرارگیری آنها به صورت سیستماتیک ، استانداردهایی ایجاد کنند.

اما چه کسی باید این استانداردها را ایجاد کند؟ باید بدنه ای وجود داشته باشد که رهبری را بر عهده بگیرد و یک اجماع عمومی برقرار کند ، مانند آنچه کارگروه مهندسی اینترنت (IETF) برای اینترنت انجام داده است.

4) مسئولیت

در پلتفرم های شبکه بلاک چین هنگامی که کارها درست پیش نمی رود، ، هیچ مسئولیتی وجود ندارد. به عنوان مثال ، در سال 2017 میلادی ، صرافی ارز دیجیتال کانادایی QuadrigaCX اعلام کرد که یک خطای رایانه منجر به از بین رفتن اترهایی به ارزش 14 میلیون دلار آمریکا شده است.

اترهای گم شده در سیستم اتریوم به دام افتاد ، اما جامعه اتریوم تصمیم گرفت تا هیچ گونه اقدامی برای بازیابی آن انجام ندهد ، بنابراین QuadrigaCX مجبور شد این ضرر را برعهده بگیرد تا موجودی مشتریان تحت تأثیر قرار نگیرد.

مطمئناً قبل از اینکه مردم بتوانند درباره پول خود به بلاک چین ها اعتماد کنند، باید تکلیف مسئولیت در پلتفرم های بلاک چین روشن شود. برای این منظور، به طور کلی در فضای رمزنگاری و بلاک چین به قوانین و تنظیمات بیشتری نیاز داریم.

5) شفافیت و هویت در شبکه بلاک چین

پرداخت های بلاک چین به این معناست که همه کاربران می توانند همه معاملات را ببینند ، و این انجام حسابرسی و ردیابی را آسان می کند. کاربران در واقع نیمه ناشناس هستند، به این معنی که آنها به هیچ وجه مجبور به معرفی هویت خود نیستند ، اما هنوز هم می توان آنها را از طریق آدرس الفبایی-عددی (alphanumeric) و استفاده از توکن ها در شبکه ردیابی کرد.

این شفافیت بخشی از قدرت شبکه بلاک چین است. این بدان معناست که سایر کاربران می توانند میزان بیت کوین هایی را که از یک آدرس به آدرس دیگر می رود ببینند ، اما هیچ نامی با آن آدرس مرتبط نیست.

سیستم فعلیSWIFT ، یک زیرساخت شبکه خصوصی است. این سیستم امن و انعطاف پذیر تلقی می شود، و فقط امکان دسترسی به کاربرانی را فراهم می کند که به عنوان اشخاص حقوقی در بخش مالی کاملا شناسایی و تأیید شده اند.

سرانجام ، عدم وجود یک چهارچوب شناسایی بلاک چین برای بسیاری از کاربران و سرمایه گذاران مشکل ساز خواهد بود زیرا این یک فرض اساسی است که سیستم مالی بر اساس آن ساخته شده است.

تا زمانی که به این موضوعات رسیدگی نشود ، مشاهده شبکه بلاک چین های عمومی (و تا حدی خصوصی) به عنوان پایه جدید سیستم مالی ما دشوار خواهد بود.

منبع : کریپتو نیوز

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

چرا سازمان بورس واوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

چرا سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه SEC چه پروژه‌های بلاک چین یا رمزنگاری را می‌تواند مورد پیگرد قانونی قرار دهد؟ SEC …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *