صرافی کوینکس

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین مشکلات امنیتی ایجاد می کند

زمان مطالعه : 5 دقیقه

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین مشکلات امنیتی ایجاد می کند : نصف شدن (Halving) آینده بیت کوین مشکلات امنیتی طولانی مدت به دنبال خواهد داشت. برای ایمن ماندن شبکه افزایش هزینه ها اجتناب ناپذیرخواهد بود.

 

ایجاد مشکلات امنیتی طولانی مدت با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین

 

امنیت شبکه بیت کوین تا حد زیادی به پاداش بلوک و نه هزینه معاملات بستگی دارد. در حالی که هوینگ بیت کوین ( نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین ) به کاهش درآمد استخراج کنندگان ادامه می دهد، آیا هزینه ها به تنهایی برای حفظ شبکه کافی خواهند بود ؟

 

امنیت شبکه به چه معنی است ؟

 

عدم تمرکز و تغییر ناپذیری یک شبکه بلاک چین وابسته به مقاومت آن در برابر حمله double-spend (استفاده از مبلغ معینی سکه در بیش از یک معامله) است.

 

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین مشکلات امنیتی ایجاد می کند
نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین مشکلات امنیتی ایجاد می کند

برای اثبات کار (proof-of-work)، این به معنای مقاومت آن در برابر “حمله 51 درصد” (51 percent attack) مربوط به نرخ درهم سازی (hashrate) است.

 

کنترل بیش از نیمی از hashrate شبکه ، و در نتیجه بیشتر از نیمی از تولید بلوک، به یک کاربر امکان می دهد زنجیره را طبق میل خود تنظیم کند. چنین حمله ای می تواند معاملات قانونی را “پاک کند”. با ایجاد معاملات به ظاهر معتبر و سپس معکوس کردن آنها، یک مهاجم می تواند از یک تراکنش سود ببرد، بدون این که بیت کوین خود را خرج کند.

 

کل hashrate شبکه مقدار توان محاسباتی است که برای تأمین امنیت بلاک چین اختصاص داده شده است و غالباً به عنوان معیاری برای امنیت شبکه در نظر گرفته می شود. اوج های آن اغلب به عنوان شاخص های صعودی (bullish) برای بیت کوین تعبیر می شود و نشان دهنده مقاومت بیشتر در برابر حملات 51 درصد است.

 

hashrate شبکه – مجموع تمام دستگاه های استخراج که در هر زمان معین کار می کنند – نباید به تنهایی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

 

هزینه و کارایی درهم سازی (hashing) این دستگاه ها می تواند تحت تاثیر سفارشات متعدد و بزرگ باشد که مستقیما بر هزینه “حمله 51 درصد” تأثیر می گذارد.

 

در روزهای اول بیت کوین، استخراج می توانست از طریق رایانه های خانگی انجام شود. امروزه، دستگاه های بسیار کارآمد ASIC ، مسئولیت تقریبا کل hashrate شبکه را بر عهده دارند.

 

تفاوت حیرت انگیز است : یک پردازنده پیشرفته در سال 2013 میلادی می توانست با سرعت 64 مگاهش در ثانیه استخراج کند در حالی که دستگاه های مدرن ASIC با 53 تراهش در ثانیه استخراج می کنند، یعنی با اختلاف 828،124 برابر.

 

بطور کلی افزایش های زیاد در هش ریت شبکه به دو دلیل اتفاق می افتد : افزایش قیمت بیت کوین یا پیشرفت های فناوری ASIC . در هر دو شرایط، hashrate به افزایش ادامه می دهد تا زمانی که به یک تعادل اقتصادی جدید برسد که با سودآوری کارآمدترین دستگاه تعریف می شود.

 

هر دستگاه اضافی سهم سود سایر کاربران را کاهش می دهد و در بعضی مواقع استخراج کنندگان شروع به خاموش کردن دستگاه هایی می کنند که هزینه مصرف برق آنها بیشتر از مقدار سهمی است که از پاداش بلاک و هزینه های جمع آوری شده دریافت می کنند.

 

هر دو عامل محرک رشد hashrate در سال 2019 میلادی مشاهده شد. قیمت بیت کوین تقریباً سه برابر افزایش یافت در حالی که خانواده جدید Bitmain S17 دستگاه های ASIC در آوریل 2019 عرضه شد. بنابراین hashrate در نیمه دوم سال با وجود کاهش قیمت بیت کوین همچنان رو به افزایش است.

 

رشد hashrate بیت کوین در سال 2019
رشد hashrate بیت کوین در سال 2019. منبع: Blockchain, Inc

هزینه “حمله 51 درصد”

 

با محاسبه تعداد دستگاه های پیشرفته مورد نیاز برای بازآفرینی hashrate موجود، می توان تخمینی تقریبی از هزینه انجام حمله به شبکه بدست آورد.

 

دستگاه های پیشرو Bitmain S17 Pro  پنجاه و سه تراهش در ثانیه استخراج می کنند و قیمت هر واحد آنها 2500 دلار است.hashrate فعلی 90 اِگزاهش در ثانیه است. یعنی تقریباً 1.7 میلیون دستگاه با هزینه 4.2 میلیارد دلار مورد نیاز است.

 

با کمال تعجب، این هزینه چندان بیشتر از ماه فوریه سال 2019 نبود، یعنی زمانی که Bitmain S15 هنوز قدرتمندترین ASIC بود. در آن زمان برای پوشش 44 اِگزاهش از hashrate شبکه با عملکرد 28 تراهش در ثانیه و قیمت 1700 دلار دستگاه های S15 ، حدودا 2.6 میلیارد دلار مورد نیاز بود. این فقط به 58 درصد افزایش هزینه حمله در برابر 104 درصد افزایش hashrate منجر می شود. در نتیجه افزایش در hashrate می تواند از نظر ارزیابی امنیت بیت کوین گمراه کننده باشد.

 

آیا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین امنیت شبکه را کاهش خواهد داد ؟

 

در نهایت ، همچنان که پاداش بلوک بیت کوین به نصف شدن ادامه می دهد، وابستگی امنیت شبکه به هزینه ها بیشتر می شود. زمانی در سال 2140 پاداش بلوک به طور کامل متوقف خواهد شد، به این معنی که شبکه بطور کامل به هزینه تراکنش ها وابسته خواهد شد مگر این که در کد بیت کوین تغییرات اساسی ایجاد شود (که بعید به نظر می رسد).

 

درآمد روزانه از هزینه های تراکنش در حال حاضر حدود 350،000 دلار یا تنها 2.2 درصد از درآمد پاداش روزانه (15.8 میلیون دلار) است. با نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین ، برای جبران کمبود درآمد، هزینه ها باید 22 برابر افزایش پیدا کند. در غیر این صورت، hashrate و در نتیجه امنیت شبکه کاهش می یابد.

 

این فقط حدس و گمان نیست. در آگوست سال جاری میلادی هاوینگ لایت کوین اتفاق افتاد و hashrate شبکه تقریبا 30 درصد کاهش یافت. اگر قیمت بیت کوین در همین حد باقی بماند، ممکن است هزینه یک حمله 51 درصد پس از هاوینگ بیت کوین به حدود 2.1 میلیارد دلار کاهش یابد.

 

در همین حال ، اگر هزینه های شبکه افزایش یابد، ممکن است از رشد کاربران در دراز مدت جلوگیری کند. در دسامبر سال 2017 میلادی میزان درآمد روزانه تراکنش ها به 3 میلیون دلار رسید و هزینه پردازش هر معامله در مدت زمان معقول به بیش از 50 دلار رسید.

 

البته گفته می شود که صرف هزینه های بسیار زیاد و همچنین بسیار اندک برای امنیت شبکه امکان پذیر است، و این آمار تقریباً بطور کامل ذهنی است.

 

در اواخر سال 2017 ، hashrate بیت کوین به 10 اِگزاهَش در ثانیه یا حدود 740،000 دستگاه پیشرفته Bitmain S9 به ارزش 1.5 میلیارد دلار رسید. اگر امروز پاداش استخراج بیت کوین به نصف برسد ، ایمن تر خواهد بود تا زمانی که قیمت بیت کوین به زیر حدود 20،000 دلار برسد.

 

با این وجود ، پذیرش بیت کوین هنوز راه طولانی در پیش دارد. اگر این شبکه به طور کامل به هزینه ها متکی باشد ، هزینه یک “حمله 51 درصد” کمتر از 85 میلیون دلار یا حدود 0.06 درصد از سرمایه فعلی بازار آن خواهد بود. این که با کاهش پاداش بلوک این روند چگونه ادامه خواهد یافت، هنوز قابل پیشبینی نیست.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

چرا سازمان بورس واوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

چرا سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه SEC چه پروژه‌های بلاک چین یا رمزنگاری را می‌تواند مورد پیگرد قانونی قرار دهد؟ SEC …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *