صرافی کوینکس

سقوط بیت کوین و ارزهای دیجیتال در مقابل ارزهای فیات

زمان مطالعه : 5 دقیقه

سقوط بیت کوین و ارزهای دیجیتال در مقابل ارزهای فیات : امروز به ناگهان و در میان انواع تحلیل های تکنیکال مبنی بر رشد قیمت بیت کوین ، افت شدید در قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در مقابل دلار امریکا و ارزهای فیات رقم خورد. در این شرایط آیا بیت کوین می تواند نماینده ای قابل اعتماد جهت جایگزینی برای دلار یا سایر ارزهای فیات مورد حمایت دولتها باشد؟

سقوط بیت کوین و ارزهای دیجیتال در مقابل ارزهای فیات

دیروز در اوایل صبح بود ( ساعت حدود شش صبح ) که بیت کوین از نوسان بین 7500 تا 8000 دلار ناگهان به قیمت 5600 دلار سقوط کرد و یک کندل بسیار بزرگ نزولی را تشکیل داد.

سقوط بیت کوین و ارزهای دیجیتال در مقابل ارزهای فیات
سقوط بیت کوین و ارزهای دیجیتال در مقابل ارزهای فیات

آنگاه تا حدود قیمت 6700 مجددا رشد کرد و یک سایه بلند در یک بدنه کندل کوتاه ایجاد کرد و مجددا در ساعت 23 دیشب ( 12 مارس 2020 ) به قیمت 4644 سقوط کرد. این وضعیت ادامه داشت تا اینکه در ساعت 2 روز 13 مارس 2020 بیت کوین پایین ترین قیمت خودش را در چند سال گذشته ثبت کرد و به 3860 سقوط کرد.


✅ شاید مطلب زیر نیز برای شما مفید باشد 🔻🔻🔻🔻🔻🔻


با فراز و نشیب های بسیار هم اکنون بیت کوین در قیمتی بین 4900 تا 5300 در نوسان است. اما علت این سقوط وحشتناک چه بود؟ کارشناسان بازار کریپتوکارنسی و از جمله آقای پیتر برانت ، رکود اقتصادی جهانی ناشی از کرونا ویروس و همچنین بسته شدن بازار بورس در امریکا و قطع پروازهای بین اروپا و امریکا را مهمترین عامل رکود شدید در قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال عنوان کردند.

اما سوال اینجاست : مگر شعار بیت کوین و نوع طراحی آن برای این نبوده است که در شرایط بحران های مالی جهانی ناشی از حوادث غیرمترقبه بتواند بعنوان یک تکیه گاه مالی محکم برای سرمایه گذاران و جامعه کریپتوکارنسی باشد؟

با این سقوط شدید بیت کوین در این شرایط بحران اقتصاد جهانی ؛ سایر ارزهای دیجیتال نیز بشدت افت کردند و مشخص شد که بیت کوین و اغلب ارزهای دیجیتال نمی توانند تکیه گاه محکم و قابل اعتمادی برای سرمایه گذاران باشند.

نمودار قیمت بیت کوین در مقابل دلار امریکا در صرافی کوین بیس
نمودار قیمت بیت کوین در مقابل دلار امریکا در صرافی کوین بیس

سقوط بیت کوین و اغلب ارزهای دیجیتال با هم

چرا به واقع با ریزش قیمت بیت کوین اغلب ارزهای دیجیتال هم ریزش زیادی را تجربه کردند؟ آیا با وجود بیت کوین دیگر نیازی به سایر ارزهای دیجیتال هم هست؟ آیا می دانستید اغلب ارزهای دیجیتال موجود در بازار به نوعی از روی بیت کوین یا بخشی از شبکه بلاک چین آن کپی برداری شده اند؟

شاید کپی برداری از بخشی یا تمام شبکه بلاک چین بیت کوین است که باعث می شود با ریزش قیمت بیت کوین اغلب آنها نیز ریزش کنند و تقریبا هیچ ارز دیجیتال یا توکنی در بازار کریپتوکارنسی دیده نشده است که بر خلاف جهت قیمت بیت کوین حرکت کند مگر در زمانی بسیار محدود و شرایطی خاص.

شاید هم بیت کوین چون اولین ارز دیجیتال بوجود آمده است و به نوعی پادشاه ارزهای دیجیتال نام گذاری شده است، بقیه ارزهای دیجیتال و توکن ها از قیمت آن تبعیت می کنند.

با توصیف این شرایط اگر روزی برسد که بنا بر اتفاقی که احتمال وقوع آن هیچ وقت صفر نبوده است ، بیت کوین بی ارزش و نابود شود چه اتفاقی برای بقیه ارزهای دیجیتال رخ می دهد؟ آیا آنها دیگر قادر به ادامه حیات خودشان نخواهند بود؟

پاسخ به این سوال کمی مشکل است. اما بنابر دیدگاه بیت کوین گاه هر چند که احتمال وقوع از بین رفتن بیت کوین صفر نیست ولی بسیار کم است و در صورت وقوع آن قطعا سایر ارزهای دیجیتال نیز قادر به ادامه حیات نخواهند بود زیرا اعتماد در بازار نابود خواهد شد و اغلب سرمایه گذاران ، سرمایه های خودشان را بیرون می کشند و یک بازار بی روح با سرمایه بسیار کم باقی خواهد ماند.

بنابراین امیدواریم که این اتفاق نیفتد. برای اینکه این اتفاق تلخ رخ ندهد نیاز به یکسری فاکتورهایی است که دیگر رقبای شبکه بلاک چین در حال حاضر در حال پیگیری آن هستند و جامعه کریپتوکارنسی از آن غافل شده است.

ایجاد شبکه بلاک چین متفاوت از بیت کوین با خدماتی منحصر به فرد

شرکت بزرگ ” جی پی مورگان ” یک شرکت خدمات مالی و بانکداری چند ملیتی است که تاسیس آن به سال 1799 میلادی بر می گردد. از روی تاریخ تاسیس آن می توان فهمید که مورد اعتماد بسیاری از سرمایه گذاران است. مجموع دارایی های جی پی مورگان در سال 2013 میلادی 2.416 تریلیون دلار امریکا اعلام شد.

از طرفی دیگر چندی پیش خالق اتریوم یعنی آقای ویتالیک بوترین اعلام کرد که نیاز به دیجیتال شدن بازارهای مالی اجتناب ناپذیر است حالا فرقی نمی کند که این دیجیتالی شدن در قالب شبکه بلاک چین باشد یا شبکه های دیگری.

با توجه به این گفته های خالق اتریوم می توان دریافت که هر شبکه خلاق دیگری به راحتی می تواند جایگزین بلاک چین و شبکه های موازی آن شود.

از طرفی دیگر چندی پیش سخنگوی شرکت جی پی مورگان اعلام کرد بزودی از شبکه دیجیتال خودش به منظور سرعت بخشیدن در نقل و انتقالات مالی و همچنین دیجیتالی کردن بانکها پرده برداری میکند.

در صورت بروز چنین رویدادهایی قطعا اغلب سرمایه گذاران چون بدنبال سود بیشتر در بازارهای مالی هستند به سیستم هایی اعتماد خواهند کرد که بازده بهتری داشته باشند. از این رو به اعتقاد بیت کوین گاه امکان سرمایه گذاری بر روی شبکه بلاک چین جی پی مورگان که کلا دنیای متفاوتی به نسبت شبکه بلاک چین بیت کوین است بسیار محتمل تر به نظر می آید.

این خطر در بیخ گوش جامعه کریپتوکارنسی است و متاسفانه آنها فقط به بالا یا پایین شدن قیمت بیت کوین و سفته بازی جهت کسب سود بیشتر دل خوش کرده اند بدون اینکه حواسشان به استراتژی های دور و برشان باشد.

در این ریزش قیمت بیت کوین و اغلب ارزهای دیجیتال فقط یک چیز برای سرمایه گذاران اثبات شد : عدم اعتماد به این ارزها جهت سرمایه گذاری در آینده. جامعه بیت کوین و ارزهای دیجیتال برای حل این مشکلات بایستی سریعتر دست به کار شوند و با تغییرات زیاد در شبکه بلاک چین خودشان ضمن ایجاد خدمات منحصر به فرد و در نظر گرفتن شرایط و نگرانی های سرمایه گذاران راهی متفاوت را خلق کنند. در صورت ادامه راه کنونی پاسخ مشخص است : شکست در مقابل متمرکز شدن.

نویسنده مقاله : مهندس سعید درویشی

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

چرا سازمان بورس واوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

چرا سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) تلگرام، EOS، Kik و بسیاری از آی‌سی‌اوها را متهم کرده است: آیا دارایی‌های رمزنگاری شما در خطر هستند؟

زمان مطالعه : 4 دقیقه SEC چه پروژه‌های بلاک چین یا رمزنگاری را می‌تواند مورد پیگرد قانونی قرار دهد؟ SEC …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *