صرافی کوینکس

بیت کوین و بلاک چین چه تفاوت هایی دارند

زمان مطالعه : 6 دقیقه

بیت کوین و بلاک چین چه تفاوت هایی دارند : بیت کوین و بلاک چین بسیار به هم نزدیک هستند. زمانی که بیت کوین به عنوان کد منبع باز یا اپن سورس منتشر شد، نام نرم افزار بلاک چین، به همراه آن در همه جا پیچید. از آنجا که اولین کاربرد بلاک چین در تولید بیت کوین بود، اغلب مردم به اشتباه از “بیت کوین” به معنی “بلاک چین” استفاده می کردند. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا تفاوت های بیت کوین و بلاک چین را بهتر بشناسید.

تفاوت های بیت کوین و بلاک چین

Bitcoin و Blockchain چه تفاوت هایی دارند؟

بیت کوین و بلاک چین بسیار به هم نزدیک هستند. زمانی که بیت کوین به عنوان کد منبع باز یا اپن سورس منتشر شد، نام نرم افزار بلاک چین ، به همراه آن در همه جا پیچید.

 

تفاوت های بیت کوین و بلاک چین
تفاوت های بیت کوین و بلاک چین

از آنجا که اولین کاربرد بلاک چین در تولید بیت کوین بود، اغلب مردم به اشتباه از “بیت کوین” به معنی “بلاک چین” استفاده می کردند. یکی از تفاوت های اساسی بین بیت کوین و بلاک چین این است که بیت کوین یک ارز دیجیتال است ، در حالی که بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده است. شبکه بلاک چین یک بستری برای اجرای برنامه های Bitcoin و سایر ارزهای دیجیتال است.

بیت کوین از فناوری بلاک چین استفاده می نماید، اما بلاک چین کاربردهای زیادی فراتر از بیت کوین پیدا کرده است. بیت کوین ناشناس بودن را ترویج می دهد، در حالی که بلاک چین بر پایه شفافیت است.

بیت کوین یکی از انواع کریپتوکارنسی است که پروتکل آن بر روی بلاک چین ساخته شده است. این پول، یک ارز غیرمتمرکز است یعنی یک بانک مرکزی یا یک مدیر واحد ندارد. بیت کوین از طریق شبکه همتا به همتا و بدون واسطه، می تواند از یک کاربر به کاربر دیگر ارسال گردد.

بلاک چین یک لیست از بلوک های پشت سر هم است که از طریق رمزنگاری به یکدیگر متصل شده اند. هر بلوک شامل یک هش hash رمزنگاری است که آدرسی از بلوک قبلی بوده و همچنین دارای یک نشانگر زمان و اطلاعات مربوط به تراکنش می باشد. هش یک عملکرد ریاضی است که شامل رشته ای از اعداد و حروف بوده و توسط توابع هش تولید می شود.

در معاملات ارزی، بیت کوین و بلاک چین، کاملا به هم متصل هستند. بلاک چین اصلی، یک دفتر کل غیر متمرکز در پس زمینه ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین است که جعل کردن آن تقریبا غیرممکن می باشد. دفتر کل شامل مجموعه هایی از معاملات است که به عنوان بلوک به هم متصل شده است و از این جهت زنجیره بلوک ها نامیده می شود.

یک نسخه مشابه از بلاک چین، زنجیره ای است که بر روی حدود 60000 رایانه ذخیره می شود و شبکه بیت کوین را تشکیل می دهد. هر تغییر در دفتر کل به صورت رمزنگاری امضا شده تا بتواند ثابت کند که صاحب واقعی آن رمزارزها، شخصی است که سکه های دیجیتال مجازی را مبادله می کند. البته هیچ کس قادر نیست که دوبار سکه های خود را خرج نماید، زیرا به محض اینکه یک معامله در دفتر کل ثبت شود، هر گره یا نود در شبکه بلاک چین از آن مطلع می گردد.

ویژگی های بیت کوین و بلاک چین کدامند ؟

نرم افزار اصلی بیت کوین در ژانویه 2009 میلادی به عموم کاربران عرضه شد. این نرم افزار متن باز یا اپن سورس بود، یعنی هر کسی قادر است کد را بررسی کرده و مجددا از آن استفاده نماید.

در ابتدا، علاقه مندان بلاک چین، سعی در بهبود بیت کوین داشتند. پس از آن، ارزهای دیجیتال دیگری مبتنی بر نرم افزار بیت کوین به وجود آمد، لایت کوین یکی از اینگونه سکه هاست که به منظور عرضه معاملات سریعتر، از فناوری بیت کوین و بلاک چین استفاده کرد.

– فناوری بلاک چین این قابلیت را به وجود می آورد که تراکنش های مالی در هر نقطه ای از جهان در مدت چند دقیقه به صورتی ایمن و ارزان انتقال یابند.

– این فناوری بسیار پیشرفته و کاملا انعطاف پذیر است و امکان جاگیری در هر مدل تجاری را دارد.

– بلاک چین برای اعتبارسنجی پروسه از الگوریتم تایید اثبات کار یا POW استفاده می نماید که همه کاربران بایستی این الگوریتم را توسعه دهند.

– بلاک چین، طیف گسترده ای از خدمات امنیتی و توزیع را ارائه می دهد و طراحی ایمن، قابل اعتماد و سریعی را ایجاد کرده که باعث پایداری در معاملات کاربران می شود.

– فن آوری بلاک چین برای تأیید کردن و ثبت نمودن معاملاتی که بر پایه بیت کوین قرار دارد، مورد استفاده واقع می شود. به نظر می رسد بلاک چین توانایی تغییر شکل در سیستم های مالی جهانی و احتمالاً دیگر صنایع را خواهد داشت.

 

ویژگی های بیت کوین و بلاک چین
ویژگی های بیت کوین و بلاک چین

– همه تراکنش های Bitcoin در بلاک چین ذخیره شده و از طریق یک دفتر حساب در یک شبکه همتا به همتا که قابل استفاده عموم بوده و ناشناس می باشد، توزیع می شود.

– از دفتر کل بلاک چین برای ثبت معاملات در رایانه های بسیاری استفاده می شود. این دفتر کل یک پایگاه داده است که در بین کاربران شبکه بلاک چین به اشتراک گذاشته شده است. تراکنش ها توسط کاربران مرتبط با شبکه بیت کوین قابل دسترسی و تأیید هستند و از این طریق آن را کمتر در معرض حمله سایبری قرار می دهد.

– هنگامی که کاربران بیت کوین می خواهند مبلغ بیت کوین خود را به پول فیات ( دلار ، یورو و …. ) تبدیل کنند، می توانند از صرافی های ارز دیجیتال استفاده کنند.

بلاک چین چگونه کار می کند ؟

بلاک چین نوعی دفتر کل است که حاوی اطلاعات مربوط به معاملات است. برای ارتباط بیت کوین و بلاک چین لازم است روند کار بلاک چین را بدانیم که به اینصورت است :

– هر تراکنش یک هش ایجاد می نماید.

– هر هش رشته ای از اعداد و حروف است.

– معاملات به همان ترتیبی که سفارش داده شده اند، وارد زنجیره بلاک چین می شود. سفارش در این زنجیره بسیار مهم است.

– هش نه تنها به معامله جاری، بلکه به هش معاملات قبلی نیز بستگی دارد.

– هر گونه تغییر حتی یک تغییر کوچک در یک معامله، یک هش کاملاً جدید ایجاد می نماید.

– گره ها تغییرات هر هش را بررسی می کنند تا مطمئن شوند که تراکنش صحیح انجام شده است.

– هر گاه یک معامله توسط بیشتر گره ها تأیید شود، آن معامله در یک بلوک ثبت خواهد شد.

– هر بلوک به بلوک قبلی اشاره دارد و در کنار هم یک بلاک چین را ایجاد می کنند.

– یک بلاک چین وقتی موثر است که در بسیاری از رایانه های مورد استفاده کاربران، که هر کدام یک نسخه از بلاک چین را دارند، انتشار یابد.

– به هر یک از این رایانه ها گره یاnode گفته می شود.

– اطلاعات بلاک چین هر ده دقیقه یکبار به روز رسانی می گردد.

بلاک چین در حقیقت یک شبکه ی داده ای است که Bitcoin و سایر ارزهای دیجیتال بر روی آن قرار می گیرند و اجرا می شوند. برنامه های مختلفی بر روی شبکه بلاک چین قابلیت اجرا را دارد از اینرو تکنولوژی های آینده مبتنی بر بلاک چین در سال ها یا دهه های آینده جایگزین برنامه های امروزی خواهند شد.

 

بلاک چین چگونه کار می کند
بلاک چین چگونه کار می کند

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود ؟

استخراج یا ماینینگ Bitcoin چگونه انجام می شود : ماینرهای موجود در یک بلاک چین، همان گره هایی هستند که با توجه به الگوریتم تایید صحت کار، بلوک ها را ایجاد می کنند. اگر یک ماینر بتواند بلوکی را در بلاک چین ایجاد کند که با توافق الکترونیکی دیگر گره ها تأیید شود، این ماینر با تولید بیت کوین پاداش می گیرد. از اکتبر سال 2017 میلادی ، ماینرها یا استخراج کنندگان Bitcoin از هر بلوک در بلاک چین 12.5 بیت کوین دریافت می نمایند.

ماینرها علاوه بر این پاداش، همچنین هزینه های معامله ای را که کاربران بیت کوین پرداخت می کنند، دریافت می نمایند. در حال حاضر، به دلیل اینکه معاملات عظیمی در شبکه بیت کوین اتفاق می افتد، مبلغ تراکنش ها بسیار بالا رفته است.

حتی اگر فرستنده داوطلبانه هزینه ها را قبول کرده باشد، ماینرها همیشه معاملاتی را در اولویت قرار می دهند که با هزینه های بالاتری انتقال را انجام دهند. بنابراین، اگر شما مایل به پرداخت هزینه بالایی نباشید، ممکن است معامله شما مدت زمان طولانی را در صف پردازش سپری کند.

به این مطلب امتیاز دهید!

درباره ی bitcoingah

وب سایت بیت کوین گاه - آخرین اخبار و اطلاعات به روز درباره بیت کوین ، سایر ارزهای دیجیتال ( آلت کوین ها ) ، شبکه بلاک چین ، ماینینگ ( استخراج ) ارزهای دیجیتال و آموزش و نحوه تریدینگ در بازار کریپتو کارنسی . هدف وب سایت بیت کوین گاه این است که بتواند با ایجاد مقالات سالم و بی نقص بستری مناسب برای بالابردن اطلاعات شما عزیزان درباره دنیای کریپتوکارنسی باشد.

مطلب پیشنهادی

MakerDAO چیست؟

MakerDAO چیست؟

زمان مطالعه : 5 دقیقه MakerDAO سازمانی است که در حال توسعه فن آوری برای استقراض، پس انداز و رمزنگاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *